Jonizacja powietrza – co to jest? Co daje jonizator powietrza do domu?

Jakość powietrza ma ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia oraz samopoczucia. Niełatwo jest jednak zadbać o to, by była ona zawsze wysoka – szczególnie jeśli mieszkasz w mieście lub w Twoim domu znajduje się dużo sprzętów elektronicznych. Choć istnieją pewne domowe sposoby, by poprawić mikroklimat w pomieszczeniach, to warto zainteresować się też urządzeniem, jakim jest jonizator powietrza lub oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Czym jest, jak dokładnie działa i co daje? Sprawdźmy, jakie korzyści niesie ze sobą jonizacja powietrza.



Jonizator powietrza – czym jest i na czym polega?

Jonizator powietrza to urządzenie, którego główną funkcją jest produkcja jonów ujemnych, innymi słowy anionów. Jest to szczególnie przydatne w pomieszczeniach, w których znajduje się duża ilość sprzętu elektronicznego. To właśnie między innymi one wytwarzają szkodliwe jony dodatnie (kationy), które przyciągają i utrzymują w powietrzu bakterie, zarodniki grzybów, wirusy oraz inne alergeny.

Zbyt duże stężenie jonów dodatnich może spowodować problemy zdrowotne (np. alergie), obniżenie odporności oraz złe samopoczucie. To, co daje jonizator powietrza, to przede wszystkim wzbogacenie powietrza w jony ujemne oraz ograniczenie ilości tych dodatnich. Dzięki temu zyskasz lepszy komfort życia.

Na czym polega jonizacja?

W powietrzu – zarówno w domu, jak i na zewnątrz, występują wspomniane już jony ujemne (aniony) oraz dodatnie (kationy). Te drugie wytwarzane są przez urządzenia elektryczne i grzewcze, a także sieci wysokiego napięcia i przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego. Wszelkie zanieczyszczenia, takie jak pyły, kurz, bakterie czy alergeny, są również naładowane dodatnio. Ich zbyt duża ilość prowadzi do pojawienia się różnorodnych chorób.

Co to jest jonizacja powietrza? Proces ten polega na wprowadzaniu do otoczenia jonów ujemnych, które przyciągają oraz neutralizują wszelkie cząsteczki zanieczyszczeń powietrza. Opadają one wówczas na powierzchnię, dzięki czemu nie unoszą się w powietrzu, a co za tym idzie – nie dostają się do organizmu.

Aniony w dużych ilościach można spotkać w naturalnym środowisku – lasach, okolicach wodospadów czy nad innymi zbiornikami wodnymi. Powietrze jest w tych miejscach bardzo rześkie. Podobny mikroklimat w domu lub biurze pomoże Ci stworzyć jonizator powietrza.

Jak działa jonizator powietrza?

Jonizator powietrza służy do jonizacji pomieszczeń – jest to urządzenie praktycznie bezobsługowe. Nie wymaga systematycznej wymiany filtrów, podobnie do oczyszczacza powietrza. Jonizator pracuje cicho, dzięki czemu nie zakłóca Twojego snu oraz nie rozprasza podczas przebywania w domu lub w trakcie pracy.

Urządzenie to produkuje jony ujemne, które neutralizują te dodatnie. W zależności od danego urządzenia, ich wytwarzanie może wyglądać nieco inaczej. Wyróżniamy dwa rodzaje jonizatorów pod kątem produkcji jonów ujemnych:

  • jonizatory powietrza ulotowe (ostrzowe) – są to niewielkie urządzenia, które bez problemu możesz postawić na biurku lub szafce nocnej. Wytwarzają jony ujemne przy pomocy wysokiego napięcia, które (niestety) generuje także ozon i tlenek azotu. Te, w dużym stężeniu, są niebezpieczne dla człowieka.
  • jonizatory powietrza termoemisyjne – są to urządzenia większe od jonizatorów ulotowych. Działają na zasadzie termoemisji – aniony tworzą się na rozgrzanym metalu. Urządzenia te jednocześnie produkują cięższe i trwalsze jony ujemne o większych gabarytach. Nie wytwarzają ani ozonu, ani tlenku ozonu.

Zalety jonizatorów powietrza

Wiemy już, jak działa jonizator powietrza, jednak co daje jonizacja powietrza? Jakie ma zalety? Są to przede wszystkim:

  • zwiększenie komfortu przebywania w danym pomieszczeniu,
  • poprawa jakości powietrza,
  • redukcja nieprzyjemnych zapachów,
  • poprawa samopoczucia,
  • oczyszczenie powietrza z wirusów, bakterii, alergenów i wszelkich innych zanieczyszczeń,
  • korzystny wpływ na zdrowie, szczególnie u osób ze skłonnościami do alergii.

Do tego warto dodać, że jonizatory powietrza są łatwe w konserwacji – ogranicza się ona jedynie do wyczyszczenia generatora jonów i kolektora płynu. Do tego, decydując się na urządzenie termoemisyjne, możesz wytworzyć warunki bardzo podobne do tych naturalnych, co pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie.

co to jest jonizacja powietrza

Jaki jonizator powietrza wybrać?

Oferta jonizatorów w sklepach jest bardzo szeroka – poszczególne modele mogą znacznie różnić się od siebie nie tylko pod kątem sposobu wytwarzania jonów ujemnych, ale też rodzajem urządzenia, wydajnością czy posiadanymi atestami. Dlatego też warto zastanowić się najpierw nad swoimi potrzebami.

Obecnie możesz znaleźć nie tylko jonizatory jako samodzielne urządzenia, ale też oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji oraz nawilżaczem. Jest to dobry wybór, jeśli zależy Ci na wielowymiarowym działaniu sprzętu. Co więcej, w sklepach znajdziesz też jonizatory powietrza przeznaczone do samochodu.

Wybierając jonizator powietrza do domu, zwróć uwagę na:

  • Typ jonizatora – wybierając między ulotowym a termoemisyjnym, lepiej postawić na ten drugi, gdyż nie emituje azotu oraz tlenku azotu, które mogą być w nadmiernych ilościach szkodliwe.
  • Wydajność – jonizatory mają określoną wydajność, która sprawdzi się na określonym metrażu. Warto to zweryfikować, bo zbyt małe urządzenie nie zapewni Ci odpowiedniej skuteczności w sporym pomieszczeniu. Do tego istotny będzie też inny parametr, czyli ilość wytwarzanych jonów ujemnych na cm3. Im wyższa, tym lepsza.
  • Atesty – wybrane urządzenie powinno spełniać wszystkie europejskie normy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie emituje szkodliwych substancji. Na te, które nie są przeznaczone na rynek europejski, lepiej uważać.
  • Opinie użytkowników – z nich dowiesz się więcej na temat produktów niż z opisów producenta. Inne osoby chętnie dzielą się informacjami na temat użytkowania jonizatorów, a także np. awaryjności konkretnych modeli.

Jonizator powietrza – czy warto w niego inwestować?

Jak już było wspomniane wcześniej, źródło jonów ujemnych w naturze leży między innymi w naturalnych zbiornikach wodnych, np. morzach lub wodospadach, a także w burzach. Oczywiście nie każdy ma duże źródło wody blisko swojego domu, a co do burzy nie ma żadnych wątpliwości, że na jej samodzielne przywołanie nie ma szans.

Innym sposobem na jonizację powietrza w domu są też rośliny doniczkowe (np. paproć, skrzydłokwiat, orchidea, fikus), nieoszlifowane bursztyny (pochłaniają dobrze jony dodatnie) czy lampy solne. Niestety – w wielu przypadkach może to okazać się niewystarczające, szczególnie jeśli w Twoim domu jest sporo elektroniki. W takim wypadku trudno bez specjalistycznego sprzętu osiągnąć efekt, jaki daje naturalna jonizacja powietrza. Czy warto zatem kupić jonizator powietrza? Z pewnością, jednak ostateczna decyzja zależy od Ciebie oraz Twoich konkretnych potrzeb.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Patrycja Ulatowska
Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.4/5 (7 głosów)

Czytaj więcej