Co to jest inteligentna żarówka? Jak wybrać?

Oświetlenie domu ma duży wpływ na nasz komfort życia i nastrój. Jaśniejsze światło poprawia nam nastrój, a przyciemnione pozwala stworzyć cieplejszy klimat. Oświetlenie jest też ważnym elementem wystroju wnętrza. Inteligentne żarówki to sprzęt, który daje nam pełną kontrolę nad oświetleniem naszego domu.

Nie wymaga specjalnych instalacji elektrycznych, ani fachowej wiedzy. Pozwala też sporo zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej. Co to jest inteligentna żarówka i czym kierować się przy jej wyborze?

Sprawdź koniecznie nasze pozostałe poradniki o inteligentnym domu.

Polecane inteligentne żarówki

Czym jest inteligentna żarówka?

Na początek warto wyjaśnić, że źródłem światła w inteligentnych żarówkach nie są żarniki. Zamiast nich zainstalowane są diody LED. Może ich być kilka w zależności od stopnia zaawansowania urządzenia oraz funkcji, z których możemy skorzystać. W droższych modelach diody są w różnych kolorach. Łączenie tych kolorów w różnych konfiguracjach i natężeniu może dać nawet kilkanaście milionów wariantów kolorystycznych światła.

Inteligentna żarówka nie potrzebuje żadnej specjalnej lampy. Wkręcamy ją jak zwykłą żarówkę. Możemy ją normalnie włączać i wyłączać za pomocą dotychczasowego włącznika na ścianie. Aby skorzystać z wszystkich zaawansowanych funkcji, które oferuje, należy podłączyć ją do naszej domowej sieci Wi-Fi.

W przypadku inteligentnych żarówek Philips służy do tego mostek Philips Hue. Ponadto na nasz smartfon lub tablet trzeba ściągnąć odpowiednią aplikację.

Każdy z producentów udostępnia własną – może to być Philips Hue, lub WooxHome w przypadku żarówek WOOX lub też inna w zależności od producenta.

Aplikacja umożliwia nam zdalne sterowanie światłem żarówki z poziomu smartfona. W zależności od zaawansowania modelu który kupiliśmy, będziemy mogli zmieniać odcień światła, przyciemniać je lub rozjaśniać, zmieniać jego barwę, tworzyć skomplikowane harmonogramy i scenariusze dla oświetlenia, czy kontrolować zużycie energii.

aplikacja Philips Hue
aplikacja Philips Hue

Dużą zaletą inteligentnych żarówek jest ich bardzo długa żywotność. Producenci niektórych modeli deklarują nawet 20 lat działania zakładając standardowe użytkowanie po kilka godzin dziennie. To znacznie więcej, niż w przypadku klasycznych żarówek. W dłuższej perspektywie czasu możemy więc sporo zaoszczędzić na ich kupnie. Nie mówiąc już o oszczędnościach wynikających z obniżonego zużycia energii.

Inteligentne żarówki mogą wchodzić w skład systemu smart home. W takiej konfiguracji dochodzą nam takie możliwości, jak na przykład sterowanie głosem, czy synchronizacja oświetlenia z muzyką, której słuchamy lub z filmami, które oglądamy.

Inteligentne oświetlenie domu może stanowić też element systemów bezpieczeństwa.

Co to jest inteligentna żarówka

Jak działa inteligentna żarówka? Co potrafi?

Ilość funkcji, jakie posiada inteligentna żarówka zależy od modelu, który kupimy. Poniżej przedstawiamy funkcje, uszeregowane od tych najbardziej podstawowych, aż do tych dostępnych w najbardziej zaawansowanych modelach.

 • Zdalne sterowanie – każda inteligentna żarówka może być przez nas włączana lub wyłączana z poziomu aplikacji na smartfona. Aplikacja ta służy też do sterowania wszystkimi zaawansowanymi funkcjami żarówki.
 • Jasność i odcień światła – większość inteligentnych żarówek ma opcję przyciemniania i rozjaśniania. Możemy na przykład dostosować jasność do pory dnia. Inną, ciekawą funkcją jest też regulacja temperatury barw. Możemy zdecydować, czy chcemy światło cieplejsze, czy też chłodniejsze. Niektóre żarówki mają też opcję automatycznego dostosowania światła żarówki (zarówno temperatury barwy, jak i jasności) do pory dnia. Może być potrzebny dodatkowy element systemu smart home – czujnik światła.
 • Harmonogramy działania – dla części inteligentnych żarówek mamy możliwość tworzenia harmonogramów działania. Określamy w nich, kiedy żarówka ma się zapalić, a kiedy zgasnąć. Możemy zaplanować w ten sposób każdy dzień tygodnia. Taka automatyzacja może sprawić na przykład, że po zmroku zapalą się światła w ogrodzie i na werandzie. Harmonogram może być też zastosowany, by w trakcie naszej nieobecności zasymulować obecność domowników. Może to zniechęcić potencjalnych włamywaczy.
 • Monitoring zużycia energii – żarówka może raportować zużycie energii. O ile w przypadku pojedynczej żarówki może nie być to bardzo przydatne, o tyle dla wielu żarówek oświetlających dom może to być dobra funkcja pozwalająca kontrolować koszty.
 • Profile oświetlenia – aby za każdym razem nie było konieczności regulacji każdej żarówki osobno, możemy stworzyć sobie profile oświetlenia. Pomysłów jest bardzo wiele – odpoczynek w salonie, impreza z przyjaciółmi, relaks w wannie, wieczór przed telewizorem – wszystko zależy od twojej wyobraźni. Inteligentne oświetlenie mieszkania daje nam wiele możliwości.
 • Zmiana barwy światła – część inteligentnych żarówek ma opcję zmiany koloru światła. Ilość wariantów najczęściej liczy się w milionach, co daje nam niemal nieograniczony wybór. Twój salon, sypialnia, ogród czy taras w jednej chwili mogą zmienić się nie do poznania.
 • Synchronizacja z TV – oświetlenie w pomieszczeniu może być częścią efektów specjalnych w filmie, który oglądasz. Inteligentne żarówki będą reagować na sytuację na ekranie. Aby osiągnąć taki efekt, oprócz aplikacji Philips Hue trzeba zainstalować program Philips Hue Sync na swoim komputerze, połączyć komputer z telewizorem, by synchronizować wyświetlany obraz. Możesz to zrobić za pomocą kabla HDMI lub takich systemów jak Airplay, ChromeCast, czy Miracast.

Co to jest inteligentna żarówka

Inteligentna żarówka – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając inteligentną żarówkę, zwróćmy uwagę na kilka kluczowych cech. Są to przede wszystkim:

 • Łączność bezprzewodowa – na rynku dominują żarówki wykorzystujące łączność Wi-Fi i to właśnie na takie należy postawić. Zdarzają się co prawda modele wykorzystujące Bluetooth, ale niewielki zasięg mocno ogranicza ich funkcjonalność.
 • Żywotność – parametr deklarowany przez producenta i podawany w godzinach. Mówi nam, ile godzin dana żarówka będzie świeciła non-stop. W tym przypadku oczywiście im dłużej, tym lepiej.
 • Możliwość ściemniania – tańsze modele nie posiadają takiej możliwości. Modele ze średniej i wyższej półki mają funkcję ściemniania i rozjaśniania.
 • Aplikacja – mowa tu o aplikacji, za pomocą której będziemy sterować pracą żarówki. Sprawdźmy, czy aplikacja dostępna jest w języku polskim lub angielskim. To ważne, jeśli nie chcesz być zmuszony na przykład do tłumaczenia chińskich znaczków. Ponadto ważna jest też przejrzystość aplikacji i jej łatwość obsługi. Sprawdź jak wiele funkcji dana aplikacja obsługuje.
 • Moc – nie porównuj mocy inteligentnych żarówek do mocy starych żarówek żarowych. W przypadku tych ostatnich mieliśmy najczęściej zakresie od 40 do 100W. Dla inteligentnych żarówek taki zakres to najczęściej od 5 do 10W mocy użytkowej, ale żarówka LED 10 watowa daje mocne światło będące ekwiwalentem 60W starej żarówki.
 • Kąt świecenia – parametr ten mówi nam, pod jakim kątem będzie kierowane światło. Jest to najczęściej 140 lub 180 stopni. Decyduje to o przeznaczeniu i miejscu, w którym powinna być zamontowana żarówka.
 • Zakres temperatury światła – parametr ten mówi, w jak szerokim zakresie będziemy mogli regulować temperaturę światła. W sporym uproszczeniu temperatura  2500K oznacza światło odbierane przez nas jako żółte – ciepłe. Wartości powyżej 4000K odbierane są przez nas jako białe – zbliżone do barwy dziennej.
 • Barwa światła – najprostsze modele żarówek świecą jedynie w bieli. Modele droższe mają diody w różnych kolorach. Połączenie kolorów w różnych konfiguracjach daje nawet kilkanaście milionów wariantów kolorystycznych światła.
 • Strumień światła – określany jest w lumenach. W uproszczeniu definiuje, czy nasza żarówka będzie świecić mocno lub słabiej. Im wyższy strumień, tym więcej światła emituje nasz LED.
 • Chłodzenie – część inteligentnych żarówek posiada systemy chłodzenia, przedłużające ich żywotność. Chłodzenie może mieć formę radiatora, bądź też małej membrany, która drgając zapewnia cyrkulację powietrza. W ten sposób odprowadza ciepło poza żarówkę.

Najpopularniejsze żarówki inteligentne

Philips Hue świeczka E14 6W

Co to jest inteligentna żarówkaInteligentna żarówka Philips o małym gwincie (E14) dająca białe światło. Jego zakres temperatury może być regulowany w bardzo szerokim zakresie aż 50.000 odcieni – od bardzo ciepłego po chłodne. Moc żarówki to 6W.

Producent określa jej żywotność na 25.000 godzin. Żarówka ma funkcję ściemniania i rozjaśniania.


Philips Hue GU10 5,5W 2-pak WA

Co to jest inteligentna żarówkaDwie inteligentne żarówki 5,5W na gwincie GU10. Żarówki mają białą barwę światła. Jego maksymalna temperatura to 6500K, a więc zbliżona do naturalnego światła dziennego. Żywotność każdej z żarówek to 15.000 godzin.

Mamy możliwość rozjaśniania i ściemniania. Żarówki kontrolujemy z poziomu smartfona z zainstalowaną aplikacją Philips Hue.


Philips Hue zestaw startowy + 3 lampy GU10 6,5W RGBW + przełącznik

Co to jest inteligentna żarówkaŻarówka, która pozwoli uzyskać światło w 16 milionach wariatów kolorystycznych. Po odpowiedniej konfiguracji inteligentne oświetlenie możesz synchronizować z telewizorem, czy grami komputerowymi. Będziesz miał możliwość regulacji temperatury barwy oraz rozjaśniania i ściemniania.

Moc żarówki to 6,5W, a kąt świecenia to 160°. Gwint GU10 umożliwia ich montaż jako lamp podsufitowych.

Zestaw obejmuje: 3 x żarówki GU10, mostek oraz regulator przyciemniania.


WOOX R4553 Wi-Fi LED RGBW

Co to jest inteligentna żarówkaInteligentna żarówka na standardowym gwincie E27. Daje światło białe lub kolorowe z palety kolorów RGB. Żarówka ma bardzo dużą żywotność – aż 30.000 godzin. Do jej kontrolowania stosowana jest aplikacja WooxHome.

Moc żarówki to 8W, a maksymalna temperatura barwowa to 3000K. Pracą urządzenia sterujemy za pośrednictwem sieci Wi-Fi 2,4GHz.


ARCHOS Żarówka Smart Wifi

Żarówka o mocy 7W i strumieniu światła 600 lumenów. Daje pełen zakres kolorów RGB. Sterowana jest za pomocą aplikacji ARCHOS Hello Connect. Umożliwia ona m.in. tworzenie harmonogramów i scenariuszy pracy.

Żarówka współpracuje zarówno z Google Assistant, jak i Alexą firmy Amazon. Mamy możliwość ściemniania światła oraz regulacji tego temperatury.


DGM L-WR9W1

Żarówka na najpopularniejszym gwincie E27. Daje światło o natężeniu 806 lumenów. Może być obsługiwana przez tak popularnych wirtualnych asystentów jak Asystent Google, czy Alexa. Żarówka świeci zarówno na biało, jak i w kolorze.

Do wyboru mamy paletę około 16 milionów barw. Mamy możliwość ściemniania i rozjaśniania światła. Urządzeniem sterujemy za pomocą aplikacji Smart DGM.


DGM L-WB9W1

Inteligentna żarówka na gwincie E27. Sterowana przy pomocy aplikacji Smart DGM. Daje mocne światło zarówno w bieli, jak i w szerokiej gamie kolorów. Aplikacja Smart DGM umożliwia tworzenie scenariuszy działań oraz łączenie żarówki z innymi inteligentnymi sprzętami DGM.

Urządzenie generuje natężenie światła o wartości 806 lumenów.


TP-Link KL130

Żarówka o mocy 10W. Posiada możliwość regulacji temperatury światła w zakresie od 2500 do 9000K. Możemy tak ustawić jej pracę, by samodzielnie dostosowywała temperaturę oświetlenia do światła naturalnego.

Żarówka jest kontrolowana przy pomocy aplikacji Kasa Smart dostępnej zarówno na system iOS, jak i Android. Klasa energetyczna urządzenia to A+.