Co to jest Intel Optane? Jak działa i czy warto?

Szybkość dysku ma duży wpływ na komfort użytkowania komputera, więc warto o tym pomyśleć przy modernizacji lub kupnie nowego zestawu. Jeszcze do niedawna najlepszym pomysłem na przyspieszenie systemu była wymiana dysku HDD na dużo szybszy SSD.

Niestety, rozwiązanie to ma dwa zasadnicze minusy: nośniki półprzewodnikowe są mniej pojemne i droższe od tradycyjnych dysków twardych. Jakiś czas temu firma Intel® zaproponowała ciekawą alternatywę dla SSD – pamięć Intel® Optane™, która w rewolucyjny sposób pozwala przyspieszyć dysk HDD.

W tym artykule znajdziesz:

 • Co to jest pamięć Intel® Optane™ Memory?
 • Jak działa Intel® Optane™ Memory?
 • Wymagania pamięci Intel® Optane™
 • Jak zainstalować pamięci Intel® Optane™?’
 • Zalety i wady Intel® Optane™
 • Intel® Optane™ – czy warto?
 • Intel® Optane™ czy SSD?

Co to jest Intel® Optane™ Memory?

Intel® Optane™ Memory to właściwie bardzo szybki bufor dla dysków HDD.

Pamięci bazują na rewolucyjnych układach pamięci 3D XPoint, a całość wspomaga specjalnie zaprojektowane oprogramowanie. Intel® Optane™ Memory mają postać nośnika typu M.2 2280, natomiast do komunikacji z komputerem wykorzystano interfejs PCI-Express 3.0 x2. Można więc je wykorzystać zarówno w komputerach, jak i laptopach.

W sprzedaży występują pamięci Intel® Optane™ o pojemności 16GB, 32GB, a od niedawna też 64GB. Poniżej znajdziecie porównanie parametrów poszczególnych wersji.

Wersja Intel® Optane™ Memory
16 GB
Intel® Optane™ Memory 32 GB Intel® Optane™ Memory
64 GB
Typ M.2 2280 M.2 2280 M.2 2280
Interfejs PCIe 3.0 x2 / NVMe 1.1 PCIe 3.0 x2 / NVMe 1.1 PCIe 3.0 x2 / NVMe 1.1
Kości pamięci 3D XPoint 3D XPoint 3D XPoint
Wydajność – odczyt 145 MB/s 290 MB/s 640 MB/s
Wydajność – zapis 900 MB/s 1350 MB/s 1450 MB/s
IOPS – odczyt 190 000 IOPS 240 000 IOPS 250 000 IOPS
IOPS – zapis 35 000 IOPS 65 000 IOPS 145 000 IOPS
Wytrzymałość (TBW) 182,5 TB 182,5 TB 365 TB

 

Jak działa Intel® Optane™ Memory?

Zasada działania Intel® Optane™ opiera się na dodatkowej pamięci podręcznej dla dysku, w której są przechowywane najczęściej używane dane. Oprogramowanie w inteligentny sposób rozpoznaje używane pliki i dostosowuje się do środowiska pracy.

Rozwiązanie to pozwala przyspieszyć ładowanie systemu, a także szybkość wczytywania aplikacji, gier lub dużych plików. W rezultacie możemy liczyć na lepszy komfort użytkowania komputera – w niektórych zastosowaniach porównywalny nawet z tym, jaki oferują dyski SSD.

Wymagania pamięci Intel® Optane™

Warto jednak pamiętać, że do wykorzystania potencjału Intel® Optane™ Memory trzeba spełnić określone wymagania. Technologia Intel® działa tylko na:

 • konfiguracjach wyposażonych w procesory z serii Intel® Core™ siódmej lub ósmej generacji,
 • oraz z płytami głównymi z serii 200 lub 300,
 • wymagane jest również gniazdo M.2 PCIe.

Co istotne, pamięci Intel® Optane™ Memory można sparować właściwie ze wszystkimi dyskami SATA – HDD, SSHD, a nawet SSD. Największe różnice w działaniu komputera można zaobserwować przy połączeniu Intel® Optane™ z dyskiem HDD.

 

Warto również pamiętać, że przyspieszyć można tylko dysk systemowy, na którym powinna znajdować się tablica partycji GPT (MBR nie jest obsługiwana). Ponadto na komputerze musi być zainstalowany system operacyjny Windows 10 w wersji 64 bit, a także najnowsza wersja sterownika Intel RST (Rapid Storage Technology).

Jak zainstalować pamięci Intel® Optane™?

Jak przyśpieszyć działanie dysku HDD? Jeżeli w komputerze już znajduje się dysk SATA, pozostaje mam zamontować nośnik Intel® Optane™ w złączu M.2. W tym celu należy:

 1. Zdjąć obudowę komputera,
 2. Zlokalizować wolne złącze M.2 PCIe (pomocna może tutaj być instrukcja dołączana do płyty głównej),
 3. Następnie włożyć nośnik do gniazda i przykręcić go do płyty głównej.

Instalacja pamięci nie jest skomplikowana. Właściwie jedyne co musimy zrobić, to pobrać sterownik, uruchomić kreator instalacji i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. Po zainstalowaniu sterownika należy jeszcze ponowne uruchomić komputer.

Zalety i wady Intel® Optane™

Intel® Optane™ to rewolucyjna technologia, która może być tańszą alternatywą dla dysków SSD.

Niezależne testy potwierdzają, że rozwiązanie to rzeczywiście pozwala przyspieszyć uruchamianie systemu oraz czas wczytywania aplikacji. Co istotne, zachowujemy tutaj pełną pojemność dysku HDD. Nie bez znaczenia jest też łatwość instalacji, dzięki czemu z konfiguracją technologii Intel® Optane™ powinni sobie poradzić nawet mniej doświadczeni użytkownicy.

Pamięć Intel® Optane™ ma też swoje minusy. Z technologii można korzystać tylko na nowszych komputerach, które bazują na komponentach Intel® – procesory Intel® Core™ siódmej lub ósmej generacji, oraz płyty główne z chipsetami z serii 200 i 300. Kolejne restrykcje dotyczą przyspieszanego dysku, bo można tutaj wykorzystać tylko nośnik systemowy.

Intel® Optane™ – czy warto?

Jeżeli zastanawiasz się jak przyspieszyć komputer, w którym potrzebujesz dysków o bardzo dużej pojemności, ale budżet nie pozwala Ci zastosować np.: 1TB dysku SSD, na pewno warto zastanowić się nad wykorzystaniem pamięci Intel® Optane™. Co prawda rozwiązanie to nie jest aż tak efektywne jak nośnik SSD, ale podczas codziennych zastosowań i tak odczujecie znaczącą poprawę komfortu użytkowania systemu.

Intel® Optane™ czy SSD?

Wszystko zależy od oczekiwań i posiadanego sprzętu. Rozwiązanie to polecamy tym, którzy korzystają z nowszych komputerów, wymagają dużo miejsca na dane, a jednocześnie nie chcą wydawać kroci na pojemny nośnik SSD. Najtańszy wariant pamięci Intel® Optane™ Memory można kupić za około 150 złotych.

Więcej o dyskach SSD dowiesz się w poradniku: Jaki dysk twardy wybrać?

Może Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 (6 głosów)

Czytaj więcej