Intel Evo – co to jest? Co zmienia w laptopach premium?

23.11.2022 | autor: Paweł Maziarz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zakup dobrego laptopa do pracy czasami jest prostym zadaniem, a czasami wymaga zaznajomienia się nowymi funkcjonalnościami i technologiami dla firm. Na rynku znajdziemy całą gamę konfiguracji, które różnią się nie tylko podzespołami, ale też dodatkowymi funkcjami, więc mniej doświadczeni klienci niekiedy mogą poczuć się zdezorientowani.

Rozwiązaniem tego problemu ma być platforma Intel Evo. Co oznacza identyfikator Intel Evo? Jakie są jego wymagania? I najważniejsze – jakie laptopy są zgodne ze standardem? Wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika. 

Przejdź do:

Po co powstał standard Intel Evo?

Intel EVO to nowy standard urządzeń, który ma być odpowiedzią na rosnące wymagania użytkowników kupujących laptopy premium. Laptopy z certyfikatem Intel EVO umożliwiają pracę z wieloma aplikacjami jednocześnie, dzięki czemu nadają się do wszechstronnych zastosowań w domu i pracy.

Niedawno Intel zapoczątkował współpracę z najważniejszymi producentami laptopów: Acer, ASUS, Dell, Dynabook, HP, Lenovo, LG i MSI, której wynikiem jest Intel EVO.

Projekt opiera się na wieloletnich badaniach potrzeb użytkowników. W porównaniu do wcześniejszego programu Project Athena, platforma Intel EVO obejmuje bardziej restrykcyjne wskaźniki, w oparciu o rzeczywiste przypadki obsługi laptopa. Dlatego powinna przekładać się na lepsze wrażenia z użytkowania urządzenia.

Co to oznacza dla użytkowników? Klienci mają gwarancję, że laptopy z weryfikacją Intel Evo poradzą sobie w codziennych, wymagających zastosowaniach np. przy kilku jednocześnie otwartych aplikacjach, intensywnym korzystaniu z multimediów oraz sprawnym przełączaniu pomiędzy aplikacjami, zarówno pod względem szybkości działania, jak i czasu pracy na baterii.

Laptopy zgodne ze standardem Intel Evo – wymagania:

Każdy laptop zgodny ze standardem Intel EVO musi spełniać określone wymagania dotyczące specyfikacji technicznej i funkcjonalności:

 • procesor Intel Core i5 lub Core i7 z grafiką Iris Xe,
 • ekran o rozdzielczości FullHD lub 4K,
 • co najmniej 8GB pamięci RAM (w trybie dwukanałowym),
 • dysk SSD PCIe co najmniej o pojemności 256GB,
 • port Thunderbolt 4 o szybkości 40Gb/s,
 • łączność Intel Wi-Fi 6 (Gig+),
 • łączność Bluetooth 5 z funkcją Audio Offload,
 • kamerka skierowana w stronę użytkownika zapewniająca jakość co najmniej HD/720p przy 30 kl./s,
 • więcej niż 2 mikrofony cyfrowe o stosunku sygnału do szumu wynoszącym co najmniej 63dB i dopasowaniu +/- 1 dB,
 • głośniki o ciśnieniu akustycznym powyżej 78dB z odległości 50cm i częstotliwości basów poniżej 353Hz
 • asystent głosowy z funkcją Wake on Voice (WoV),
 • technologia Intel Smart Sound oraz wysoka wierność strojenia kodeków audio/głośników,
 • wybudzanie urządzenia w czasie krótszym niż sekunda,
 • co najmniej 9 godzin pracy na zasilaniu bateryjnym (w konfiguracjach z ekranem FullHD).

Polecane laptopy Intel EVO

Lenovo YOGA Slim 7-14ITL

Wśród laptopów z certyfikatem Intel Evo warto rzucić okiem na ofertę Lenovo. Jednym z godnych uwagi modeli jest ultralekki i ultraelegancki Lenovo Yoga Slim 7 Carbon 13. Sprzęt ten wyposażony jest w mnóstwo przydatnych funkcjonalności, takich jak m.in. asystent głosowy, który działa nawet w trybie uśpienia. Ma skuteczną optymalizację baterii, oraz czujnik ruchu, który po odejściu użytkownika od komputera, wylogowuje go. Dzięki nowym procesorom dla urządzeń mobilnych Intel Core, laptop działa szybciej i bez problemu można pracować na kilku programach jednocześnie. To właśnie dzięki temu, że pochodzi z edycji Intel Evo, świetnie sprawdza się w codziennych czynnościach, dostarczając swoim użytkownikom najlepsze rozwiązania.


ASUS Vivobook S14X OLED S5402ZA-M9058W

Kolejny producentem mającym w swojej ofercie laptopy z certyfikatem Intel Evo jest Asus. Wśród wielu dostępnych modeli warto zwrócić uwagę m.in. na Asus Vivobook S14X OLED S5402. To imponujący możliwościami i jakością wykonania sprzęt, który sprawdzi się zarówno w domowym użytkowaniu, jak i w bardziej wymagających zadaniach. Uwagę zwraca tutaj doskonały ekran OLED o przekątnej 14,5 cala i rozdzielczości 2880×1800 pikseli z wiernym odwzorowaniem kolorów potwierdzonym certyfikatami Pantone. Laptop jest lekki, solidny i dobrze wykonany, ma wydajne chłodzenie i mocne podzespoły.


LG GRAM 16″ 2022 / LG GRAM 17” 2022

Lekki, ale wyposażony w potężny procesor laptop LG GRAM 16″ 2022, to idealny kompan do wydajnej pracy, ale i satysfakcjonującej rozrywki. Wyposażony jest w ekran o rozdzielczości 2560×1600 pikseli i cienką ramkę, dzięki czemu przestrzeń robocza jest wizualnie większa. Procesory Intel Core 12.generacji z kartą graficzną Intel Iris Xe, wchodzące w skład platformy Intel Evo sprawiają, że możesz pracować o wiele szybciej. Skorzystasz też z wydajnego strumieniowania treści np. podczas gier. Model ten został wyposażony w większe klawisze, zwiększony skok klawisza i szerszy touchpad, dzięki czemu przyjemność z pisania jest jeszcze większa. Dostępny jest też laptop LG GRAM 17” 2022 z ekranem o przekątnej 17 cali.


DELL XPS 13 Plus 9320

Laptop DELL XPS 13 Plus 9320 nie należy do najtańszych, jednak jego obudowa została stworzona z aluminium, dzięki czemu jest o wiele bardziej wytrzymała od modeli plastikowych. Dodatkowo został wyposażony w wyświetlacz pokryty wytrzymałym szkłem Corning Gorilla Glass NBT, który jest odporny na uderzenia i zadrapania. Laptop można uruchomić błyskawicznie, od razu po podniesieniu jego klapy. Aplikacja Dell Mobile Connect pozwala na integrację laptopa i smartfona z systemem iOS lub Android. Dzięki temu, że posiada on certyfikat Intel Evo, mimo niewielkiego rozmiaru,  jest idealnym narzędziem do pracy dla profesjonalistów ceniących sobie najlepsze rozwiązania.


Laptopy premium z certyfikatem Intel Evo:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Paweł Maziarz
Typowy sprzętowiec, który z wypiekami na twarzy śledzi przecieki o nadchodzących premierach, ale nie wierzy we wszystko, co można znaleźć w sieci. Lubi kawę, ciastka i dobre procesory.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej