Co to jest HDR? Wszystko o technologii High Dynamic Range

Coraz więcej urządzeń promowanych jest słowami – telewizory z HDR lub monitory z HDR. Najczęściej są to urządzenia 4K, co oznacza rozdzielczość 3840×2160 pikseli. A co to jest HDR? Producenci mogą powiedzieć, że jest to rozwiązanie, które sprawia, że filmy i inne materiały ogląda się na dużym ekranie z jeszcze większą przyjemnością.

Taka definicja raczej nikogo nie zadowoli, więc zróbmy krok dalej i przeanalizujmy wszystko, co wiadomo na temat High Dynamic Range.

W tym artykule znajdziesz:

  • High Dynamic Range – co to znaczy?
  • Standardy HDR – co warto wiedzieć?
  • Co jest potrzebne do HDR?
  • Skąd brać treści w jakości HDR?
  • HDR w telefonie lub aparacie
  • Gry z HDR
  • HDR – czy warto?

Polecane telewizory z HDR w Komputronik.pl

High Dynamic Range – co to znaczy?

Co to jest HDR? To skrót od High Dynamic Range, co można przetłumaczyć jako „szeroki zakres dynamiczny”. Innymi słowy:

HDR jest to rozwiązanie, zwiększającym zakres rozpiętości pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami. Oznacza to, że różnica pomiędzy najciemniejszymi i najjaśniejszymi tonami może być na ekranie znacznie większa.

Co daje HDR? Mówiąc najprościej: żywsze kolory i bardziej naturalny obraz.

Efekt działania tego rozwiązania widoczny jest przede wszystkim w ciemnych scenach z jasnymi punktami. Przykładem może być nadmorski zachód słońca albo samochód pędzący ulicami po zmroku. Telewizor z HDR sprawi, że będzie to bardziej realistyczne dla widza – czasami do tego stopnia, że będzie musiał zmrużyć oczy.

co to jest HDR

Zdjęcie: Philips

Standardy HDR – co warto wiedzieć?

Rzecz jednak w tym, że HDR HDR-owi nierówny, a producenci stosują rozmaite nazwy, które często są tylko marketingowymi terminami. W rzeczywistości na rynku dominują cztery prawdziwe standardy HDR, które są godne polecenia:

  • HDR10 – najpopularniejszy format, który wykorzystuje 10-bitowe kodowanie i statyczne metadane do całego materiału,
  • HDR10+ – owoc współpracy Samsunga, Panasonica i 20th Century Fox. Oferowany za darmo (więc nie podwyższa ceny telewizora), ale niewspierany przez BDA, co oznacza, że jest nieobsługiwany przez płyty Blu-ray 4K UHD,
  • Dolby Vision – format podobny do HDR10, ale bardziej zaawansowany i wykorzystujący 12-bitowe kodowanie: daje lepsze efekty, ale zwiększa cenę telewizora,
  • HLG – prosty format stworzony pod kątem transmisji na żywo.

Wszelkiego typu inne oznaczenia (np. Active HDR, HDR1000, HDR2000, HDR Plus, HDR Pro czy HDR Premium), nie mają za sobą specyfikacji technicznej, co w praktyce oznacza tyle, że mogą oznaczać cokolwiek.

Co jest potrzebne do HDR?

Aby cieszyć się obrazem w jakości HDR, potrzebne będą odpowiednie materiały wideo oraz kompatybilne urządzenia. To może być telewizor, ale też monitor komputerowy czy projektor do kina domowego. Poza samym wsparciem takiego lub innego formatu HDR, sprzęt powinien też spełniać pewne wymagania.

Aby technologia HDR w telewizorach czy monitorach naprawdę była odczuwalna, powinny one mieć:

  • 10-bitowe panele – zapewniające odpowiednią gradację ocieni,
  • jasność na poziomie 1000 cd/m2 (im większa, tym lepiej),
  • wysoki współczynnik kontrastu – bez wartości minimalnej, ale znów: im wyższy, tym lepiej,

a także, opcjonalnie:

  • złącze HDMI 2.0a – jeżeli chcemy oglądać filmy HDR z innego źródła podłączonego przewodem,
  • pełne podświetlenie – zamiast krawędziowego,
  • rozdzielczość 4K Ultra HD – 3840×2160 pikseli – zapewniającą bogactwo detali.

To, czy jest to telewizor OLED czy LCD nie ma większego znaczenia, ponieważ jedna i druga technologia mają w tym zakresie swoje wady i zalety. Fakty są natomiast takie, że ze względu na te wymagania odpadają praktycznie wszystkie modele za 2000, 3000, a nawet 4000 złotych. Pewnym ułatwieniem może być oznaczenie „UHD Premium”, które świadczy o tym, że dane urządzenie na pewno poradzi sobie z obrazem HDR.

Więcej o Ultra HD Premium dowiesz się z poradnika: Co to jest telewizor Ultra HD Premium?

Oprócz samego urządzenia, jeśli chce się oglądać filmy z Internetu, trzeba też mieć szybkie łącze – zaleca się min. 25Mb/s.

co to jest HDRZdjęcie: Dell

Skąd brać treści w jakości HDR?

Telewizor HDR to jedno, ale skądś trzeba też wziąć filmy, które pozwolą wykorzystać możliwości tego urządzenia. Jedną z opcji są płyty Blu-ray 4K UHD, ale po pierwsze: wymagają one dodatkowego urządzenia (odtwarzacza), a po drugie: są bardzo drogie – cena jednego filmu to około 150 złotych.

Innym, znacznie tańszym rozwiązaniem, jest skorzystanie z usługi streamingowej. Najpopularniejszą z nich jest Netflix. Obsługuje on formaty HDR10 i Dolby Vision, a za 52 złote miesięcznie daje dostęp do dziesiątek produkcji w jakości HDR.

Treści HDR można również znaleźć w serwisie YouTube. Aktualnie nie jest ich zbyt wiele, ale nie ma powodów, by przypuszczać, że ta sytuacja nie zmieni się w najbliższych latach.

Co to jest HDR w telefonie lub aparacie?

Coraz częściej można również spotkać HDR w telefonie. Może się to odnosić do dwóch różnych kwestii. Jedną opcją jest smartfon z wyświetlaczem obsługującym „szeroki zakres dynamiczny”, co po prostu pozwala nacieszyć oczy.

Więcej o smartfonach do zdjęć dowiesz się z poradnika: Wybieramy telefon z najlepszym aparatem

Inną opcją jest tryb HDR w aparacie, który – jak nietrudno się domyślić – umożliwia zrobienie zdjęcia HDR: pełnego detali i dobrze oświetlonego. Optymalny stosunek światłości i ciemności doceni się przede wszystkim w scenach o dużym kontraście – to może być na przykład wspomniany już wcześniej zachód słońca.

HDR w grach

Na rynku dostępne są także konsole z HDR, które pozwalają jeszcze bardziej docenić pracę, jaką wykonali autorzy, tworząc fantastyczne światy, do których nas później zapraszają. W tym miejscu należy wymienić trzy urządzenia o różnych możliwościach:

  • PlayStation 4 Pro – obsługuje tryb HDR w grach i materiałach wideo z usług streamingowych,
  • Xbox One S – obsługuje tryb HDR w filmach, a w dodatku pełni funkcję odtwarzacza Blu-ray 4K UHD,
  • Xbox One X – obsługuje tryb HDR w grach i filmach oraz pełni funkcję odtwarzacza Blu-ray 4K UHD.

Nie wszystkie gry obsługują HDR, ale takich tytułów jest coraz więcej – tworzonych właśnie na PlayStation 4 Pro i Xbox One X. Najłatwiej docenić HDR w grach ze świetną grafiką, takich jak Uncharted 4: Kres Złodzieja, Horizon: Zero Dawn, Ghost Recon: Wildlands, Resident Evil 7 czy Forza Horizon 3.

Oczywiście, aby można było cieszyć się grami HDR potrzebna jest nie tylko jedna z wymienionych konsol, ale też odpowiedni telewizor lub monitor.

HDR – czy warto?

High Dynamic Range to rozwiązanie, które może robić ogromne wrażenie, szczególnie na kinomaniakach i miłośnikach elektronicznej rozrywki. Ze względu na duże wymagania, telewizor z niższej półki nie pozwoli cieszyć się taką jakością. Nie warto więc kupować telewizora tylko dlatego, że jest przy nim napisane „TV HDR”. Jeśli jednak chce się przeznaczyć na zakup takiego urządzenia nieco więcej pieniędzy, to zdecydowanie jest to opcja godna polecenia.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 (10 głosów)

Czytaj więcej