Niektóre nasze ubrania już po kilku praniach czy wyjściach zaczynają się mechacić. Możemy przedłużyć ich dobrą kondycję, po pierwsze prewencyjnie – stosując się do zaleceń z metki, po drugie interwencyjnie – korzystając ze specjalnych urządzeń. Te ostatnie to właśnie golarki do ubrań, które pozwalają oczyścić bluzki, koszulki czy swetry i przywrócić im dobry wygląd. Tłumaczymy, jak działa golarka do ubrań i podpowiadamy, jak wybrać tę najlepszą.
W tym artykule znajdziesz:
- Co to jest golarka do ubrań?
- Jak wybrać golarkę do ubrań? Na co zwrócić uwagę?
- Maszynka do ubrań – sieciowa czy z akumulatorem
- Dodatkowe funkcje golarek do ubrań
- Ile kosztuje golarka do ubrań?
- Czy warto kupić golarkę do ubrań?
Co to jest golarka do ubrań? Jak działa?
Golarka do ubrań to urządzenie, którego nazwa mówi właściwie wszystko. Jest to wyposażony w ostrza przyrząd, który pozwala pozbyć się zmechaceń z naszych ulubionych swetrów, bluzek i innych części garderoby. Wszystko to, by cofnąć te widoczne efekty ich noszenia.
Jak wygląda i jak działa golarka do ubrań? To najczęściej niewielkie, poręczne urządzenie składające się z trzech podstawowych elementów:
- głowicy z ostrzami
- sekcji zasilania
- zbiorniczka na zmechacenia.
Zadaniem użytkownika jest przesuwanie głowicy po tkaninie w celu jej oczyszczenia – i to w zasadzie tyle.
Co istotne, golarek można używać do różnego rodzaju ubrań, wykonanych z rozmaitych tkanin. Szczegółowe informacje na ten temat są zawarte w specyfikacjach i opisach poszczególnych modeli. Warto się z nimi zapoznać, aby nie doszło do sytuacji, w której zamiast naprawić, zniszczymy swoje ubrania.
Najczęściej zadawane pytanie przez osoby zainteresowane zakupem tego niewielkiego urządzenia, jakim jest golarka do ubrań: czy działa? Otóż tak, rzeczywiście taki sprzęt jest w stanie skutecznie usuwać zmechacenia. Oczywiście musi być w tym celu odpowiednio wyposażony.
Dobra golarka do ubrań, czyli jaka? Na co zwrócić uwagę?
Najważniejszym elementem golarki są oczywiście noże. Nowoczesne golarki do ubrań mają ostrza ze stali nierdzewnej, zapewniające wysoką efektywność, ale też trwałość i niezawodność. Przy wyborze modelu dla siebie należy zwrócić uwagę na to, do jakiego typu ubrań są przystosowane noże. Najczęściej odnajdziemy informację o uniwersalnym zastosowaniu i na takie właśnie rozwiązanie najlepiej jest się zdecydować.
Nie mniej ważne jest to, z jaką prędkością obracają się noże. Informację na ten temat odnajdziemy w specyfikacjach przede wszystkim tych bardziej zaawansowanych modeli. Mocna golarka do ubrań powinna cechować się liczbą obrotów na minutę przekraczającą 8000. Wówczas można mieć właściwie pewność, że wybieramy dobrze. Jest to bowiem gwarancja wysokiej skuteczności, jak i wydajności.
Siateczka, którą przesuwamy po powierzchni ubrania, może wyglądać różnie. Dobrze, gdy ma oczka w różnych rozmiarach, dzięki czemu usuwanie różnorakich zmechaceń jest dokładniejsze i efektywniejsze. Jest to domena urządzeń z nieco wyższej półki.
Przy wyborze optymalnego modelu należy również przyjrzeć się zbiorniczkowi, do którego trafiają usunięte z ubrań zmechacenia. Idealna sytuacja, gdy golarka jest wyposażona w pojemny, wyjmowany zbiorniczek – wówczas jego opróżnianie nie stanowi większego problemu.
Golarka do ubrań – sieciowa czy na akumulator?
Istotny jest również rodzaj zasilania. Wyróżnić można trzy typy urządzeń:
- sieciowa golarka do ubrań – to inaczej golarka przewodowa, a więc wymagająca stałego połączenia z gniazdkiem elektrycznym,
- akumulatorowa golarka do ubrań – to inaczej golarka bezprzewodowa, czyli mobilna. Cechuje się możliwością ładowania w przeciwieństwie do trzeciego typu, jakim jest…
- bateryjna golarka do ubrań – również przystosowana do pracy zdalnej, ale wykorzystująca (wymieniane) baterie typu paluszki.
W przypadku modelu akumulatorowego bardzo ważną cechą jest maksymalny czas pracy między ładowniami. Dobra golarka do ubrań powinna wytrzymywać około 30 minut, zanim nadejdzie potrzeba uzupełnienia energii.
Dodatkowe funkcje golarek do ubrań
Funkcją wartą uwagi jest regulacja wysokości strzyżenia. Dzięki niej goleniu można poddać także bardziej nietypowe i bardziej delikatne ubrania bez obaw o ich uszkodzenie. Regulacja najczęściej jest trzystopniowa.
Warto spojrzeć również na to, co oprócz golarki znajduje się w pudełku, a więc na dodatkowe wyposażenie. Podstawowym akcesorium jest szczoteczka służąca do czyszczenia, którą zawsze warto mieć. W zestawie może znaleźć się również osłona chroniąca delikatniejsze tkaniny, a czasem dołączane są także baterie.
Ile kosztuje maszynka do ubrań?
Najprostsze golarki do ubrań można kupić już za kilkanaście złotych, ale warte uwagi modele kosztują od 20 złotych wzwyż. Proste akcesorium na baterie (takie jak Severin CS 7976) sprawdzi się na co dzień i w większości przypadków okaże się całkowicie wystarczające.
Bardziej wymagający użytkownicy mogą rozejrzeć się za modelem z wyższej półki, co będzie wiązało się z wydatkiem rzędu 40-50 złotych. Warto jednak tyle wydać, bo przykładowo golarka do ubrań Philips GC026/00 oferuje większą prędkość i dużą powierzchnię ostrzy, dzięki czemu usuwanie zmechaceń jest skuteczniejsze, a trwa znacznie krócej.
Zdjęcie: Golarka do ubrań Philips GC026/00
Można znaleźć jeszcze droższe golarki do ubrań i cieszyć się jeszcze większą wydajnością, czy też zasilaniem akumulatorowo-sieciowym. Dzięki temu posiadacz ma możliwość korzystania z urządzenia bezprzewodowo, a gdy nie ma baterii czyszczenie będzie również możliwe po podłączeniu do gniazdka.
Czy warto kupić golarkę do ubrań? Opinie
Czy ostatecznie jednak warto kupić takie urządzenie? Wiele zależy od tego jak dużo mamy ubrań, które ulegają zmechaceniu i jak bardzo zależy nam na tym, aby wyglądały estetycznie i świeżo. Golarka to niedrogi sprzęt, a pozwoli skutecznie przedłużyć dobrą kondycję naszych ulubionych ubrań. Dzięki temu dłużej czujemy się w nich dobrze, a w naszym portfelu zostają pieniądze, które normalnie wydalibyśmy na zakup nowej odzieży.
Gdy wiemy już, że warto, jaka golarka do ubrań będzie optymalnym wyborem? Najlepiej zdecydować się na model z ostrzami o dużej powierzchni i wysokiej liczbie obrotów na minutę, aby mieć gwarancję odpowiedniej skuteczności. Należy także zwrócić uwagę na poręczną konstrukcję, dołączone do zestawu akcesoria i odpowiednią pojemność zbiorniczka. W przypadku modelu z zasilaniem sieciowym istotny będzie też długi przewód, a w akumulatorowym – długi czas pracy.
Najlepsza golarka do ubrań – ranking
Może Cię zainteresować: