Co to jest gimbal? Jaki gimbal wybrać?

10.04.2019 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeśli podczas wakacji lubisz nagrywać dużo filmów, masz pasję do nagrywania swoich sportowych wyczynów lub myślisz o karierze Youtubera, powinieneś pomyśleć o wyposażeniu się w gimbal. Stabilizatory kamery i aparatu do niedawna używane były głównie w profesjonalnym filmowaniu.

Obecnie gimbale są już powszechnie wykorzystywane do zastosowań amatorskich. Umożliwiają uzyskanie bardzo stabilnych ujęć i znacznie poprawiają komfort filmowania. Co to jest gimbal i jaki gimbal wybrać dla siebie? Dowiedz się więcej na temat tego sprzętu.

Z tego poradnika dowiesz się:

  • Co to jest gimbal?
  • Kiedy warto kupić gimbal, czyli dla kogo gimbal?
  • Jaki gimbal – co warto wiedzieć?
  • Jak wybrać gimbal? Na co zwrócić uwagę?
  • Dodatkowe wyposażenie gimbali
  • Gimbal – czy warto? Podsumowanie
  • Ranking gimbali, czyli jaki gimbal kupić. TOP 5

Popularne gimbale w sklepie

Co to jest gimbal?

Gimbal – lub inaczej stabilizator kamery – to niewielkie urządzenie elektroniczne, które wyposażone jest w żyroskop, zminiaturyzowane silniczki elektryczne oraz szereg dodatkowych czujników i mocowań.

Technologia stabilizacji kamery miała swój początek w produkcji dronów, ale szybko przeniosła się do innych dziedzin. Obecnie ręczne gimbale mogą być używane ze smartfonami, kamerami sportowymi, czy aparatami fotograficznymi. Obsługa takiego sprzętu jest prosta i po kilku minutach każdy pozna sposób jego działania.

Najważniejszą funkcją gimbala jest stabilizacja obrazu podczas filmowania.

Obecnie najczęściej stosowana jest stabilizacja w trzech osiach. Mniej zaawansowane modele mogą działać ze stabilizacją w jednej lub dwóch osiach.

jaki gimbal

Kiedy warto kupić gimbal? Dla kogo gimbal?

Gimbal doskonale sprawdza się podczas rozmaitych aktywności – biegania, wspinaczki, jazdy na rowerze, deskorolce czy surfowania. Gimbale przeznaczone są nie tylko dla osób aktywnych. Możemy brać je na wycieczki i z ich pomocą uwieczniać fantastyczne panoramy, życie zwierząt, imprezy czy wnętrza zabytków.

Wszystko to bez irytujących drgań obrazu, które wynikają z drżenia ręki i mikro wstrząsów.

Do szybkiego i amatorskiego nagrywania, tego typu sprzęt sprawdza się o wiele lepiej, niż statywy czy slidery.

Jaki gimbal – co warto wiedzieć?

Z uwagi na to, że gimbal jest urządzeniem elektronicznym, wymaga zasilania z akumulatorów. Najczęściej w pełni naładowany akumulator wystarcza na kilka godzin pracy. Jeśli planujesz dłuższe filmowanie, warto zaopatrzyć się w dodatkowy akumulator.

Gimbal dedykowany lub uniwersalny

Gimbal i jego uchwyt, może być dedykowany do konkretnego rodzaju sprzętu. Są więc modele do stosowania ze smartfonami, dronami, kamerkami GoPro, czy dużymi aparatami fotograficznymi. Najpopularniejsze są gimbale uniwersalne, na których zamocujemy kilka rodzajów sprzętu – każdej wielkości smartfon lub każdy typ kamerki (z wyjątkiem dużych lustrzanek, które są za ciężkie dla takich stabilizatorów).

Gimbale różnią się od siebie budową, w zależności od sprzętu dla którego są dedykowane. Najmniejsze z nich przeznaczone są dla smartfonów i kamerek sportowych. Gimbal do telefonu jest lekki i łatwo się nim operuje. Gimbale do aparatów i kamer są bardziej masywne – ich silniczki do stabilizacji muszą być większe, aby utrzymać ciężar lustrzanki lub dużej kamery.

jaki gimbal

Jak wybrać gimbal? Na co zwrócić uwagę?

Niezależnie do tego, do jakiego urządzenia kupujemy nasz gimbal, zwróćmy uwagę na kilka kluczowych paramentów.

Obsługiwane osie

Najważniejszy parametr w przypadku zakupu gimbala. Charakteryzuje działanie i skuteczność urządzenia. Najtańsze gimbale obsługują tylko jedną oś (góra-dół). Modele ze średniej półki mają już stabilizację dwuosiową (góra-dół + prawo-lewo). Najlepsze są urządzenia ze stabilizacją trójosiową – umożliwiają one pełen panoramiczny obrót kamery.

Akumulator

Zasada jest prosta, im dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, tym lepiej. Jednak gimbal z większym akumulatorem będzie równocześnie cięższy, co przy dłuższym filmowaniu może być męczące. Jeśli planujemy wielogodzinne lub całodniowe nagrania, lepiej rozważyć dodatkowe, wymienne akumulatory, lub wyposażyć się w powerbank, którym podładujemy akumulator.

Waga

Podczas filmowania gimbal trzymamy najczęściej w ręce. Im będzie on lżejszy, tym będzie nam wygodniej. Szczególnie, jeśli planujemy nagrywać przez długi czas. Mniejsza waga może oznaczać krótszy czas pracy na baterii (patrz wyżej)

Maksymalne obciążenie

Ważny parametr, który decyduje o wadze sprzętu, który możemy na gimbalu umieścić. Jest to szczególnie ważne przy większych gimbalach dedykowanych dla aparatów typu lustrzanka i kamer. Brak dopasowania wagi może doprowadzić do uszkodzenia silniczków gimbala lub wypadnięcia sprzętu z uchwytów.

Kompatybilność

Gimbal może być dedykowany wyłącznie dla smartfonów. Zamocowanie kamerki GoPro lub innej kamerki sportowej, może wymagać specjalnych uchwytów. Uchwyty takie mogą być już dołączone w zestawie (cena takiego gimbala będzie nieco wyższa) lub trzeba je zakupić osobno. Jeśli gimbal nie obsługuje innych uchwytów niż standardowy, zapięcie małej kamerki może być utrudnione. W tej sytuacji można jeszcze sprawdzić minimalny rozstaw/zacisk uchwytów.

jaki gimbal

Dodatkowe wyposażenie

Niektóre elementy i dodatki (w cenie lub możliwe do kupienia osobno) zwiększą komfort korzystania ze sprzętu. Są to m.in. dodatkowe akumulatory, uchwyty na kamerki sportowe, przewody do ładowania, pokrowce, czy mocowania na pojazdach.

Obudowa – jakość i wytrzymałość

Obudowa gimbala może być w całości wykonana z lekkiego tworzywa (najtańsze modele). Mogą to być kombinacje tworzywa i stopów aluminium (solidniejsze modele). Bardzo wytrzymałe i najlepsze gimbale (górna półka cenowa) będą wykonane już w większości z lekkich i wytrzymałych stopów aluminium lub tworzyw ze stopów magnezytowych (takich jak obudowy laptopów). Jeśli chcemy używać sprzętu w trudnych warunkach, musi być odpowiednio wytrzymały i odporny ma kurz, pył lub deszcz i wilgoć.

Uchwyt i dodatkowe funkcje

Kluczowym elementem każdego gimbala jest uchwyt – rękojeść. Zależnie od ceny i jakości gimbala, mogą być odpowiednio wyprofilowane i pokryte tworzywami zapewniającymi pewnych chwyt, nawet gdy lekko spoci się dłoń. Na uchwycie mogą być również umieszczone dodatkowe przyciski sterujące, umożliwiające start i zatrzymanie nagrywania smartfonem, oraz kontrolowanie ruchem podczas nagrywania. Zazwyczaj towarzyszy im obsługa komunikacji Bluetooth.

Tryby pracy

Automatyczne tryby pracy bardzo ułatwiają korzystanie z gimbala. Wiele modeli ma ich całkiem spory wybór. Najczęściej oznacza to blokadę konkretnych osi. Kamera może być na przykład skierowana nieruchomo w jedną stronę lub płynnie podążać za ruchem operatora.

Gimbal – czy warto?

Gimbal jest urządzeniem, które staje się powoli standardem wśród użytkowników, którzy nagrywają dużo filmów wideo. Do upowszechnienia się tych urządzeń przyczynił się znaczny spadek cen. Obecnie tego typu sprzęt możemy kupić za 200 zł. Za dobrej jakości gimbal do smartfonu zapłacimy do 500 zł.

Gimbale to teraz obowiązkowy sprzęt dla wszystkich chcących dokumentować swoją aktywność sportową. Oczywiście nagrywane kiedyś filmy, w których na przykład podczas jazdy rowerem trząsł się cały ekran miały swój urok, ale te czasy już minęły. Widzowie oczekują profesjonalnych ujęć, których jakość zbliżona jest to tych filmowych. Aby to uzyskać, należy mieć w pełni ustabilizowany obraz. Ta zasada dotyczy wszystkich popularnych sportów – nart, wspinaczki, biegów, wyścigów samochodowych, jazdy na rolkach czy desce.

Gimbal warto zabrać ze sobą na urlop. Jeśli kiedyś oglądałeś filmy swoich znajomych z wakacji, na których niewiele było widać z uwagi na gwałtowne ruchy ręki trzymającej kamerę, to wiesz o co chodzi. Gimbal zapewnia piękne ujęcia panoramy na górskich szczytach, czy obłędne ujęcia z zabytkowych miast. Możemy filmować jadąc na skuterze lub przez okno auta, gdy jedziemy jako pasażer. Tego typu materiały wrzucone na YouTube, Instagrama, czy FB zrobią z pewnością duże wrażenie.

Gimbal poprawi nam też jakość ujęć w słabej widoczności. W takich warunkach każde drgnienie kamery przekłada się na pogorszenie jakości obrazu.

Jaki gimbal kupić? Ranking gimbali

Aby ułatwić wybór sprzętu o najlepszych parametrach i rozsądnych cenach, przygotowaliśmy krótki ranking gimbali.Pozostałe gimbale do smartfonów
Pozostałe gimbale do aparatówMogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej