Co to jest filtr HEPA?

Przeglądając specyfikacje sprzętu AGD, np.: w odkurzaczach, nawilżaczach, czy też w oczyszczaczach powietrza, natrafić można na deklarację wyposażenia w filtr HEPA. Co to jest filtr HEPA i jaką korzyść nam oferuje? Filtr ten stosowany jest przede wszystkim do dokładnego oczyszczania powietrza, warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat.

W tym artykule znajdziesz:

Co to jest filtr HEPA?

Filtr klasy HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) wykonany jest w dużej części ze szkła spiekanego, a konkretniej z kompozytu poliestrowo-szklanego.

Został stworzony jeszcze w ubiegłym wieku przez NASA dla ochrony przed promieniowaniem radioaktywnym. Z czasem zaczął być używany również w przemyśle i w produkcji sprzętów gospodarstwa domowego.

Jak działa filtr HEPA?

W materiale, z którego zbudowany jest filtr, są pory, przez które przepływa powietrze. Mają one średnicę 0,3µm.

Filtry HEPA zbudowane są z trzech warstw. Jedna z nich często ma za zadanie zatrzymywać nieprzyjemne zapachy. Kolejne warstwy łączy się ze sobą za pomocą specjalnych żywic.

Warto wiedzieć, że filtry te mają działanie mechaniczne. Dlatego też słabo radzą sobie z usuwaniem gazów i dymu – na przykład dymu papierosowego. Doskonale radzą sobie za to z takimi zanieczyszczeniami jak choćby pył, roztocza, bakterie, kurz, pierwotniaki, grzyby, oraz wirusy.

co to jest filtr HEPA

Filtry HEPA do odkurzaczy Zelmer: antyzapachowy H13 oraz antyalergiczny H13

Rodzaje filtrów HEPA

Na rynku możemy spotkać się z dwoma rodzajami filtrów HEPA – zmywalnymi oraz niezmywalnymi. Te ostatnie zwane są też jednorazowymi, co może być mylące. W rzeczywistości można je używać wielokrotnie, a o tym jak długi jest to czas, należy przeczytać w instrukcji (lub opakowaniu) konkretnego modelu filtra.

  • Filtry HEPA niezmywalne (zużywalne, bez możliwości mycia filtra) – wykonane są z celulozy, przypominają gładki, cienki papier. Po ich zużyciu należy je wymienić na nowy.
  • Filtry HEPA zmywalne (z możliwością mycia) – są wyprodukowane z poliestru. W odróżnieniu od swoich niezmywalnych odpowiedników, wersje zmywalne są sztywne i szorstkie. Ich zaletą jest możliwość bardzo długiego użytkowania, z uwagi ma możliwość ich mycia. Jeśli będziemy robić to zgodnie z zaleceniami ich producentów, to takiego filtra możemy używać niemal w nieskończoność.

Gdzie znajdziemy filtry HEPA?

Filtry HEPA stosowane są głównie w dobrej klasy odkurzaczach. Są też niezbędnym wyposażeniem oczyszczaczy powietrza, znajdziemy je również w wentylacji, nawilżaczach, klimatyzatorach oraz robotach sprzątających.

Filtr HEPA do odkurzacza i innych sprzętów ma bardzo dużą powierzchnię. Aby mogła się ona zmieścić do obudowy filtra, składa się ją w harmonijkę. W ten sposób filtr mający kilka metrów kwadratowych może być zmniejszony do rozmiarów przedmiotu, który mieści się na dłoni.

co to jest filtr HEPA

Filtry HEPA AeroForce do robota sprzątającego

Klasy filtrów – co to EPA i HEPA?

W roku 2010 wprowadzono nowe kryteria klasyfikowania filtrów. W zależności od skuteczności są one oznaczane symbolami EPA E10, EPA E11, EPA E12, HEPA H13 i HEPA H14. Każdej z tych kategorii przyporządkowano kryteria efektywności, które musi spełnić. Głównym kryterium jest zdolność do wyłapywania cząstek o wielkości 0,3µm. Obrazuje to poniższa tabela:

Klasa filtra Udział procentowy zatrzymanych cząstek 0,3 µm
EPA E10 85%
EPA E11 95%
EPA E12 95,5%
HEPA H13 99,95%
HEPA H14 99,995%

Jako ciekawostkę można podać fakt, że oprócz filtrów HEPA w przemyśle stosowane są także filtry klasy wyższej, czyli ULPA. Ich skuteczność sięga nawet 99,999995%. Stosowane są m.in. w przemyśle farmaceutycznym, przemyśle nuklearnym, czy w sektorze energetycznym.

Filtry HEPA dla alergików

Filtry HEPA są olbrzymim udogodnieniem dla osób cierpiących na alergie wziewne. Tej grupie osób zdecydowanie poleca się kupno sprzętu wyposażonego w filtr powietrza dla alergika, a więc HEPA H13. Różnicę będzie można poczuć niemal od razu po uruchomieniu oczyszczacza z tego typu filtrem. Także odkurzacz dla alergika powinien obowiązkowo być w niego wyposażony.

O tym, jaki oczyszczacz powietrza dla alergika będzie najlepszy, dowiesz się z poradnika: Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika?

co to jest filtr HEPA

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA Adler AD 7961

Jak czyścić filtr HEPA?

Pamiętajmy, że czyścić możemy jedynie zmywalne filtry HEPA. Najczęściej robi się to raz na kilka miesięcy, ale zależy to od częstotliwości używania sprzętu. Płuczemy je pod ciepłą, bieżącą wodą, możemy delikatnie przecierać miękką gąbką. W żadnym wypadku nie szorujmy filtra szczotkami – w ten sposób niemal na pewno go uszkodzimy. Po umyciu filtr pozostawiamy do naturalnego wyschnięcia. W żadnym wypadku nie wsadzamy mokrego filtra z powrotem do urządzenia.

Jak często wymieniać niezmywalny filtr HEPA?

To również zależy od rodzaju sprzętu i regularności jego używania. Warto raz na kilka tygodni wyjąć filtr i przyglądnąć się, w jakim jest stanie. Jeśli jest bardzo zabrudzony, trzeba go wyrzucić i kupić nowy.

Polecane oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (5 głosów)

Czytaj więcej