• Fidget Spinner

Co to jest Fidget Spinner i jak działa?

Zapewne w ciągu ostatnich tygodni już kilka razy usłyszałeś tę nazwę. Fidget Spinner to zabawka, na punkcie której obsesję ma aktualnie chyba cały świat. Trzeba przyznać, że posługiwanie się nią bardzo wciąga i to zarówno dzieci, jak i dorosłych.

  • Co to jest Fidget Spinner?
  • Fidget Spinner z plastiku, stali lub drewna
  • Jak działa Spinner?
  • Jak zrobić triki z Fidget Spinner?
  • Czy warto kupić Fidget Spinner?

Czym jest Fidget Spiner?

Fidget Spiner to zabawka, która według zamysłu jej twórcy miała za zadanie pomóc skupić się dzieciom i uwolnić stres, które w sobie nagromadziły. Dzieci te miały różnego rodzaju dolegliwości, takie jak choćby ADHD. Zabawka jest niewielka i z powodzeniem mieści się na wyciągniętej dłoni. Spinner złożony jest z kilku niewielkich łożysk złączonych pośrodku najczęściej mocnym plastikiem lub metalem. Wprowadzony w ruch obrotowy, potrafi się niezwykle długo kręcić. Zabawka obraca się, kiedy użytkownik trzyma za jej środkową część. Spinnery różnią się czasem kręcenia, wibracjami i wydawanymi dźwiękami.

Fidget Spinner z plastiku, stali lub drewna

Na początku spinnery produkowane były głównie z plastiku. Jednak wraz ze wzrostem ich popularności, zaczęły pojawiać się wersje z najróżniejszych innych materiałów. Przy odrobinie starań możemy kupić spinner ze stali, mosiądzu, drewna, czy nawet z tytanu. Zapewne uda nam się również znaleźć wersje z innych materiałów.

Jak działa Spinner?

Główna zabawa ze spinnerem polega na jego kręceniu i utrzymywaniu na jednym palcu. Efekt, jaki w ten sposób uzyskamy, zależy od rodzaju spinnera, jaki mamy. Jeśli posiada on różnokolorowe wzory, to szybko obracając się, będzie on tworzył ciekawą mozaikę barw. Jeśli w jego krańcach zamontowano diody LED, to w ciemnym pomieszczeniu będzie on tworzył świetlisty okrąg. Jeśli przy jego konstrukcji wykorzystano inną ciekawą technikę, może on podczas kręcenia wydawać gwizd, bzyczenie lub buczenie.

Zobacz Spinnery z LED >

Jeśli chodzi o wpływ spinnera na koncentrację dziecka, to badacze mają podzielone opinie. Jedni twierdzą, że zabawka ta ma przede wszystkim za zadanie rozładować stres. A wiadomo, że człowiek mniej zestresowany ma większą możliwość skupienia się na jakiejś czynności. Inni z kolei twierdzą, że zabawka raczej rozprasza dzieci, niż pozwala im się skupić. Zostawmy jednak dyskusję badaczom. Jedno jest bowiem pewne – zabawa Fidget Spinerem to prawdziwa frajda.

Jak zrobić triki z Fidget Spinner?

Gdy już znudzisz się kręceniem nim na różne sposoby, czas spróbować wykonać nieco bardziej zaawansowane triki. Zobacz nasz film ZA ILE zrobię 4 tricki z Fidget Spinner?

Na początek spróbuj przełożyć kręcącego się szybko spinnera z palca jednej dłoni na palca drugiej dłoni, tak żeby nie spadł. Jeśli uda Ci się już opanować tę sztuczkę, to czas na kolejną.

Jeśli masz dwa spinnery, to spróbuj rozkręcić jednego na blacie stołu, na następnie wprawić w ruch drugiego na swojej dłoni. Teraz połóż trzymanego spinnera na tym, który już kręci się na stole. Jeśli Ci się to uda, to następnym razem spraw, żeby leżące na sobie spinnery kręciły się w przeciwnych kierunkach.

Na końcu możesz sprawić, że Twój spinner trochę polata. Takie triki jednak warto wykonywać, gdy Twój spinner jest wykonany z wytrzymałego materiału. Rozkręć go mocno na palcu, a następnie podrzuć do góry, tak aby zachował orientację poziomą. Jeśli zrobisz to dobrze, to zabawka nie spadnie jak kamień, tylko będzie długo opadać. Dzieje się tak z uwagi na wywołany przez łożyska efekt żyroskopowy. Wygląda to naprawdę efektownie.

Czy warto kupić Fidget Spinner?

Czy warto kupić Spinnera sobie lub swojemu dziecku? Zdecydowanie tak. Dla dzieci jest to znacznie lepsze niż spędzanie godzin przed ekranem komputera. My też na tym skorzystamy i przy okazji lekko się odstresujemy podczas zabawy. Poszukajmy więc w sklepie spinnera dla siebie!

Fidget Spinnery, które polecamy:

Setty Hand Fidget Spinner Setty Standard Hand Fidget Spinner Setty LED Hand Fidget Spinner