FaceTime – co to jest i jak z niego korzystać?

27.07.2018 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeśli masz iPhone lub iPad, prawdopodobnie zdarzyło Ci się natrafić na tę nazwę. Co to jest FaceTime i kto może z niego skorzystać? Jakie są korzyści i czy jest bezpieczny? Jak działa FaceTime i czy trzeba za niego płacić?

Na wszystkie te pytania odpowiadamy w tym poradniku, zwracając uwagę na najważniejsze cechy i atuty tej aplikacji, dzięki której pozostawanie w kontakcie z najbliższymi jest zdecydowanie prostsze i tańsze.

Polecane iPhony

Co to jest FaceTime?

FaceTime to zaprezentowana w 2010 roku i rozwijana przez firmę Apple aplikacja mobilna na iOS, która służy do wykonywania rozmów głosowych lub wideo za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu pozwala komunikować się z innymi osobami bez konieczności ponoszenia opłat za rozmowy telefoniczne.

Jest to zatem komunikator, którego funkcjonalność jest zbliżona do takich programów jak Skype czy WhatsApp, ale kierowany wyłącznie do użytkowników urządzeń z jabłkiem i powiązany z ich kontami Apple ID.

Dodatkowo, w przeciwieństwie do wymienionych komunikatorów, FaceTime koncentruje się na połączeniach „w cztery oczy”. Jest zatem alternatywą dla standardowych rozmów telefonicznych.

Polecane iPady

Jak działa FaceTime?

Najważniejsza informacja jest taka, że aplikacja ta działa w ekosystemie Apple. FaceTime pozwala wykonywać połączenia jedynie między dwoma użytkownikami urządzeń tego producenta, więc zarówno Ty, jak i twój rozmówca, musicie mieć iPhone lub iPada, ewentualnie iPoda lub MacBooka.

Wyróżnia się dwie formy komunikatora:

  • FaceTime Audio pozwala na wykonywanie połączeń głosowych,
  • FaceTime Video – na prowadzenie rozmów wideo.

Aby nawiązać połączenie z drugą osobą, musisz znać jej numer telefonu lub adres e-mail. To wszystko: gdy dodasz rozmówcę do książki kontaktowej, w przyszłości połączysz się z nim w prosty sposób – tak samo, jak gdyby się chciało do niego zadzwonić (w klasycznej formie).

Dodajmy, że aby rozmowa FaceTime mogła się odbyć, obie strony muszą być „online”. Gdy ktoś zadzwoni do ciebie, na ekranie pojawi się możliwość odebrania lub odrzucenia połączenia, a także ustawienia powiadomienia, by oddzwonić lub wysłać wiadomość tekstową do dzwoniącego.

co to jest facetime

Czy FaceTime jest darmowy?

Korzystanie z aplikacji jest całkowicie darmowe. Inaczej niż w przypadku rozmów telefonicznych, w połączeniach FaceTime wykorzystywany jest Internet. Jeśli więc znajdujesz się w zasięgu Wi-Fi, za rozmowy audio lub wideo nie płacisz zupełnie nic.

Jeżeli natomiast nie masz Wi-Fi i musisz skorzystać z danych komórkowych, płacisz zgodnie z tabelą opłat twojego operatora – tak jakbyś korzystał z Internetu (3G, 4G, LTE, 5G). Za samo wykonywanie połączeń nie są jednak pobierane żadne dodatkowe opłaty.

Ile danych zużywa FaceTime? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, ponieważ zależy to od wielu czynników. Średnio jednak 10-minutowa rozmowa pochłonie 25-30MB, a zatem naprawdę niewiele. W przypadku, gdy ma się duży limit, zdecydowanie więc warto skorzystać z tej opcji.

O ile w przypadku rozmów prowadzonych w kraju o nic nie trzeba się martwić, to za granicą należy już uważać. Doliczane są bowiem opłaty za roaming, które mogą być bardzo wysokie – szczególnie gdy jest się poza granicami Unii Europejskiej.

co to jest facetime

Czy FaceTime jest bezpieczny?

Skoro wiemy już, że jest darmowy, to należy zadać kolejne pytanie: czy FaceTime jest bezpieczny? Okazuje się, że na to pytanie również można odpowiedzieć twierdząco. Badanie z 2015 roku przeprowadzone przez B2B International pokazało, że jest to wręcz najbezpieczniejsza aplikacja do wideo rozmów.

Firma Apple stosuje liczne zabezpieczenia, dzięki czemu właściwie nie ma możliwości, by przechwycić rozmowę wykonywaną przez aplikację. Jest tak przede wszystkim dzięki szyfrowaniu end-to-end – co oznacza, że połączenie jest kodowane na urządzeniu nadawcy i może być odkodowane dopiero na urządzeniu odbiorcy.

Polecane MacBooki

Korzystanie z FaceTime na iPhone i iPad

Aplikacja FaceTime wymagania ma niewielkie. Do poprawnego działania potrzebuje tylko w miarę nowego urządzenia mobilnego z systemem iOS – czyli iPhone, iPad lub iPod – oraz mikrofon i opcjonalnie kamerkę by prowadzić rozmowy wideo. Potrzebny jest też moduł łączności bezprzewodowej z Internetem – albo przez Wi-Fi, albo z wykorzystaniem transmisji danych w sieci komórkowej.

Zatem jakie urządzenia pozwalają korzystać z FaceTime w sieci Wi-Fi? Oto pełna lista:

  • iPhone 4 lub nowszy (korzystanie poza Wi-Fi – 4s lub nowszy),
  • iPad Pro (wszystkie modele),
  • iPad 2 lub nowszy (korzystanie poza Wi-Fi – 3. generacji lub nowszy),
  • iPad mini (wszystkie modele),
  • iPod touch 4. generacji lub nowszy.

Jak skonfigurować FaceTime?

Należy odnaleźć i uruchomić aplikację na smartfonie lub tablecie, a następnie zalogować się, wykorzystując do tego swoje konto Apple ID. Można również odnaleźć opcję FaceTime w Ustawieniach i skorzystać z przełącznika aktywującego tę funkcję.

co to jest facetime

Jak skorzystać z tej aplikacji?

Nawiązywanie połączeń FaceTime jest możliwe dopiero po wprowadzeniu numeru telefonu lub adresu e-mail wybranej osoby (możliwe jest oczywiście utworzenie książki kontaktów). Potem wystarczy już tylko kliknąć odpowiednią ikonę: połączenia głosowego lub wideo.

co to jest facetime

FaceTime na Androida, czyli Google Duo

W odpowiedzi na FaceTime firma Google stworzyła aplikację Google Duo. Działa ona praktycznie w taki sam sposób, ale za to jest kompatybilna zarówno z iPhone czy iPadami, jak i smartfonami oraz tabletami z systemem Android.

Google Duo pozwala na prowadzenie rozmów wideo przez Wi-Fi lub sieci komórkowe, tak samo jak FaceTime. Również nie obsługuje połączeń grupowych i również oferuje szyfrowanie end-to-end. Minus jest taki, że aplikacja wymaga instalacji, podczas gdy FaceTime znajduje się na urządzeniach Apple od samego początku.

Nie można udzielić odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze FaceTime czy Google Duo. Obie aplikacje są warte tego, by dać im szansę. Tyle tylko, że w przypadku tej pierwszej taką możliwość mają tylko posiadacze iPhone’ów, iPadów i innych urządzeń Apple.


Polecane urządzenia Apple w sklepie Komputronik:

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł