
Nie trzeba wpisywać kodu ani łączyć kropek – wystarczy zerknąć na smartfona, a ten w mig się odblokuje. Taki standard pojawił się w iPhone X – pierwszym urządzeniu wykorzystującym technologią Face ID. Oferują ją także nowsze modele czyli iPhone Xs, iPhone Xs Max oraz iPhone Xr, a także każda z wersji najnowszych iPhone 11.
Co to jest Face ID? Jak działa rozpoznawanie twarzy i czy korzystanie z niego jest bezpieczne? W tym artykule odnajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Spis treści
- Co to jest Face ID?
- Jak działa Face ID?
- A co z precyzją Face ID?
- Jak skorzystać z Face ID?
- Czy warto używać Face ID?
Najbardziej popularne modele iPhone
Co to jest Face ID?
Face ID to nowa technologia biometrycznej autoryzacji opracowana przez firmę Apple i wykorzystująca rozpoznawanie twarzy. Innymi słowy: pozwala użytkownikowi odblokować smartfona lub zalogować się do danej usługi poprzez samo ustawienie iPhone naprzeciwko twarzy – najlepiej w odległości między 25 a 50cm.
Face ID służy przede wszystkim do odblokowywania smartfona „jednym zerknięciem”, ale na tym funkcjonalność tej technologii wcale się nie kończy. W ten sam sposób – czyli po prostu umieszczając smartfona przed twarzą – można dokonać autoryzacji zakupów w sklepach Apple i za pomocą Apple Pay, a także logować się do rozmaitych aplikacji, o ile ich właściciele włączyli u siebie taką opcję.
W jakich urządzeniach występuje Face ID? Jest to technologia dostępna wyłącznie w smartfonach firmy Apple, wprowadzona po raz pierwszy w modelu iPhone X z 2017 roku.
Jak działa Face ID?
Podstawą działania technologii Face ID jest system dwóch modułów sensorowych. Pierwszy z nich odpowiada za projekcję podczerwonych (niewidzialnych dla człowieka) punktów na twarz użytkownika, drugi natomiast je odczytuje. Zebrane dane są następnie wykorzystywane do określenia kształtu twarzy (a konkretnie: stworzenia mapy głębi) i tym samym potwierdzenia tożsamości użytkownika.
Jest to rozwiązanie wygodne, bezpieczne i precyzyjne. Wygodne, ponieważ do dokonania uwierzytelnienia wymaga od użytkownika jedynie spojrzenia w stronę smartfona. Bezpieczne, bo wszystkie przetwarzane dane biometryczne są przechowywane wyłącznie w pamięci wewnętrznej urządzenia (przynajmniej tak zapewnia firma Apple).
A co z precyzją Face ID?
Wysoką precyzję Face ID osiąga dzięki wspomnianym punktom projektowanym na twarz użytkownika, a konkretnie ich liczbie – jest ich ponad 30 tysięcy. Odczytywane są zatem nawet te najmniejsze zakrzywienia fizjonomiczne.
Co warte podkreślenia, każde kolejne skorzystanie z tej technologii poprawia jej skuteczność – jest to bowiem system, który nieustannie się uczy. W efekcie założenie okularów, zapuszczenie brody czy wykonanie mocnego makijażu nie stanowi żadnej przeszkody. Różne warunki oświetleniowe również nie są problematyczne.
Jeżeli jednak rozpoznawanie twarzy zakończy się niepowodzeniem, to pozostaje opcja awaryjna w postaci kodu.
Jak skorzystać z Face ID?
Możliwość uruchomienia tej funkcji, jak i jej skonfigurowania odnajdziesz w Ustawienia > Face ID i kod. Zacząć należy od opcji „Skonfiguruj Face ID”, a następnie trzeba wykonywać polecenia widniejące na ekranie. Nie trwa to długo.
Face ID czy Touch ID?
Face ID powstało, by zastąpić Touch ID. Jedna i druga technologia służy do biometrycznej autoryzacji użytkownika, ale o ile pierwsza wykorzystuje do tego jego twarz, to druga – odcisk palca. Jest to nic innego jak system czytnika linii papilarnych.
Badania pokazują, że Touch ID – które działa też na iPadach – w wielu sytuacjach bywa nieco szybszym rozwiązaniem autoryzacyjnym, więc bez wątpienia jest to jego istotny atut. Za Face ID przemawia jednak większa skuteczność – przede wszystkim w sytuacjach nietypowych – np.: zimą gdy mamy rękawiczki.
Na odblokowanie telefonu trzeba poczekać odrobinę dłużej, ale szansa, że się uda jest większa. Niewykluczone w dodatku, że po kolejnych aktualizacjach Face ID przyspieszy – tak jak miało to miejsce w przypadku starszego Touch ID.
Na razie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która technologia jest lepsza, Face ID czy Touch ID? W przyszłości Apple najpewniej będzie stawiać w stu procentach na Face ID, więc samo pytanie wkrótce może być już nieaktualne.
Czy warto używać Face ID?
Face ID – tak jak wcześniej Touch ID – bez wątpienia jest jedną z ciekawszych technologii autoryzacji, o jakie w ostatnich latach wzbogacone zostały smartfony.
Obydwa rozwiązania zapewniają zdecydowanie większy komfort niż zwykłe hasło, PIN czy wzór. To Face ID jest jednak systemem, który nie tylko notuje lepsze wyniki, ale też robi większe wrażenie i pozwala mieć poczucie zarazem dbania o swoją prywatność, jak i tego, że jest się częścią techno-rewolucji.
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Inwerter solarny – co to jest?

Przegląd USB – typy, rodzaje i zastosowanie złączy

Jak działa ekspres do kawy sterowany smartfonem?

Jak działa pralka sterowana smartfonem?

Jaki prezent na dzień mężczyzny? Co kupić dla chłopaka?

Bagaż podręczny – co można zabrać do samolotu?

Leasing telefonu w Komputronik – sprawdź korzyści

Co zabrać na Majówkę? Praktyczny niezbędnik
