Co to jest e-papier? Jak działa papier elektroniczny?

15.10.2018 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

„Papier elektroniczny” to jeszcze nie papier, który możemy wziąć do ręki jak gazetę – tak innowacyjne rozwiązania na rynku to jeszcze kwestia przyszłości. Obecnie pod tym pojęciem funkcjonują wyświetlacze, które swoim wyglądem i właściwościami do złudzenia przypominają papier.

W tym artykule szczegółowo odpowiadamy na pytanie – co to jest e-papier?

Spis treści

O tym, jak wybrać e-book przeczytasz w poradniku: Jaki czytnik e-booków? Doradzamy

Jak działa e-papier? Co to jest e-papier?

Co to jest e-papier i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością? Zacznijmy od omówienia mechanizmu jego działania. Obecnie wiele firm pracuje nad własnymi, coraz doskonalszymi koncepcjami e-papieru. Ale za prawdziwego potentata w tej kategorii trzeba uznać firmę E Ink Corporation. W jej produkcie najważniejszym elementem są miliony mikroskopijnych kapsułek.

Są to białe cząstki (naładowane dodatnio) oraz czarne cząstki (naładowane ujemnie). Są one umieszczone w specjalnym płynie, tworząc coś w rodzaju atramentu, którym powleczony jest wyświetlacz.

Gdy w danym punkcie wyświetlacza przyłożony zostanie odpowiedni ładunek elektryczny, czarne cząstki zostaną przyciągnięte. W ten sposób tworzą się piksele, z których z kolei mogą formować się w litery, kształty i obrazy.

co to jest e-papier

Papier elektroniczny imituje zwykły papier

Nowoczesne modele e-booków, oparte o wyświetlacz e-ink, osiągają gęstość pikseli na poziomie 300ppi i wyświetlają 16 odcieni szarości. Dlatego właśnie papier elektroniczny w idealny sposób imituje zwykły papier. Można z niego czytać, a także na nim pisać, jeśli tylko mamy do dyspozycji specjalne rysiki.

E-papier jest energooszczędny

Budowa i zasada działania e-papieru sprawia, że jest on niezwykle energooszczędny. W praktyce pobiera energię tylko w trakcie zmiany wyświetlanej treści. Gdy odłączymy go od zasilania, prezentowany obraz nie zniknie.

Wyświetlacze mogą mieć bardzo różne rozmiary – od tych najmniejszych używanych w smartwatchu, po bardzo duże, nawet 40 calowe ekrany.

Wyświetlacz e-papier jest używany głównie do prezentowania monochromatycznych obrazów i tekstu. Nie oznacza to, że nie możemy otrzymać kolorowych treści. Są one dostępne, ale technologia koloru na e-papierze nadal jest udoskonalana.

Zalety e-papieru

Technologia papieru elektronicznego ma mnóstwo zalet, ale też i trochę wad. Zapoznajmy się z najważniejszymi z nich:

  • Nie męczy wzroku – ekran e-papier nie posiada podświetlenia. To sprawia, że nasze oczy mniej się męczą przy długotrwałym wpatrywaniu się w ekran. Efekt jest dokładnie taki, jak byśmy czytali książkę. Nawet, jeśli czytnik ma diody oświetlające tekst, to oświetlają one ekran od góry.
  • Brak refleksów – im mocniejsze światło pada na czytnik, tym lepiej nam się czyta. Dokładnie jak w przypadku książek czy gazet. Tekst jest też doskonale czytelny pod dużymi kątami.
  • Niskie zużycie energii – wiele osób jest zdziwionych, że dobry czytnik e-booków na naładowanym akumulatorze może pracować nawet 1000 godzin. Jest to jednak prawda. E-papier jest niezwykle energooszczędny.
  • Niska waga – zastosowana technologia sprawia, że czytniki wyposażone w elektroniczny papier są bardzo lekkie. Jest to zazwyczaj około 200 gramów. Są więc lżejsze niż większość książek.

Wady e-papieru

  • Kontrast – nadal prowadzone są prace, aby poprawić kontrast wyświetlaczy e-papieru. Póki co pozostawia on jeszcze sporo do życzenia. Na szczęście w przypadku książek nie ma on większego znaczenia.
  • Kolor – wspomniana już kwestia kolorów. Na rynku są co prawda czytniki z kolorowym wyświetlaczem, ale jakość kolorów nadal pozostawia wiele do życzenia.

co to jest e-papier

Co to jest e-ink?

Wiele osób błędnie określa elektroniczny papier jako e-ink. Nie jest to prawidłowe, gdyż E Ink to po prostu nazwa największego producenta elektronicznego papieru. To trochę tak, jakby używać słowa Sony na określenie wszystkich telewizorów. Oprócz E Ink istnieją także inni producenci oferujący papier elektroniczny.

Podsumowanie: czy warto wybrać czytnik e-book?

E-booki są urządzeniami na których najwygodniej i najzdrowiej czyta się książki – w porównaniu do smartfonów, tabletów czy laptopów. Co prawda smartfon zawsze ma się przy sobie, ale czytanie na nim książki przez kilka godzin może dość szybko wyczerpać baterię. Poza tym, czytanie książki na smartfonie, na świeżym powietrzu, w pełnym słońcu, nie będzie tak komfortowe.

Wielu użytkowników potwierdza też, że e-booki dają „magię czytania” bliższą prawdziwym książkom – w przeciwieństwie do tabletu czy smartfona.

Nowoczesne czytniki są lekkie, małe i poręczne. Możemy wziąć je do pociągu, samolotu, czy hotelu. W ciągu kilku chwil możemy też pobrać sobie treść niemal dowolnej książki.


Polecane czytniki ebooków


Mogą Cię zainteresować:

Rankingi:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!