Co to jest Dolby Atmos? Jak działa?

Coraz chętniej i częściej oglądamy filmy w domowych warunkach. Ekrany telewizorów stają się coraz większe, często zastępowane są projektorami, oferują coraz lepszą jakość obrazu, co sprawia, że wrażenia stają się podobne do seansu w sali kinowej. Kluczowym jednak elementem budującym klimat jest dźwięk. Rozbudowane i zaawansowane systemy audio instalowane w kinach oferują niesamowite przeżycia, które do niedawna trudno było odtworzyć w mieszkaniu.

Na szczęście technika idzie bardzo szybko naprzód, czego jednym z przejawów jest technologia Dolby Atmos. Dzięki niej można uzyskać niesamowite efekty dźwięku przestrzennego, dzięki czemu łatwiej wczuć się w przebieg akcji i atmosferę filmu. W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje o tej nowoczesnej technologii.

Spis treści

iPhone 16 wynajem na rok

Czym jest technologia Dolby Atmos?

Dolby Atmos to technologia dźwięku przestrzennego. Oznacza to, że dźwięk możemy odbierać tak, jakbyśmy dosłownie byli wewnątrz akcji. Dźwięk dobiega nie tylko w linii prostej do naszego ucha, ale tworzy pewnego rodzaju kopułę, która poprawia wrażenia słuchowe podczas oglądania akcji na ekranie. Technologię tę można najłatwiej skojarzyć z dźwiękiem kinowym. Inaczej Dolby Atmos  można opisać jako technologię dźwięku obiektowego, skupionego wokół najwierniejszego oddania wszelkich dźwięków zarejestrowanych na nagraniu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak działa Dolby Atmos? Dolby Atmos co to?

Obecnie technika poszła tak bardzo do przodu, że możemy cieszyć technologią się Dolby Atmos w telewizorze, a także w telefonie.  Co się z tym wiąże, teraz większość z nas ma Dolby Atmos w domu do codziennego użytku. Nic więc dziwnego, że ten format staje się coraz popularniejszy.

Dźwięk w technologii Dolby Atmos dosłownie otacza użytkownika, głównie dzięki przebiegowi fal nie tylko w linii prostej, ale także od góry – zupełnie tak, jak w kinie.

Dzięki temu osoba oglądająca może słyszeć dźwięk wokół siebie i ulec iluzji, że jest w pewien sposób wręcz wciągana do filmu czy koncertu, który właśnie ogląda. Dzięki tak zastosowanemu rozwiązaniu oglądając film, w którym bohater słyszy wystrzał za plecami, my również możemy mieć wrażenie, że strzał padł tuż za nami.

Technologia Dolby Atmos umożliwia transfer praktycznie nieograniczonej liczby dźwięków, które następnie są transmitowane do głośników, przez co mamy wrażenie płynności przechodzenia jednego dźwięku w inny.

Ta sprytna technologia została już jakiś czas temu przemycona z kin stacjonarnych do kina domowego, dzięki czemu wielu posiadaczy tego sprzętu może cieszyć się najlepszą jakością dźwięku, bez konieczności wychodzenia z domu.

co to jest dolby atmos

Sam pomysł na stworzenie tej technologii wziął swój początek od znajomości funkcjonowania ludzkiego aparatu słuchu. Inżynierowie zauważyli, że dźwięki są odbierane przez nasz mózg  w różny sposób, w zależności od tego, skąd pochodzą.  Jedne docierają do naszego ucha szybciej, inne wolniej.

Mózg zbiera te wszystkie dźwięki i analizując je, ustala dane o przestrzeni, w której się znajdujemy, przez co mamy właśnie wrażenie trójwymiarowego słyszenia.

W oparciu o tę wiedzę, technologia Dolby Atmos miksuje wszystkie dźwięki z obserwowanej przez nas rzeczywistości, a następnie jest w stanie połączyć ze sobą nawet do 128 obiektów zlokalizowanych w różnych miejscach i dać nam wrażenie dźwięku przestrzennego o niespotykanej jakości.

Co jest potrzebne do korzystania z Dolby Atmos?

Do poprawnego funkcjonowania technologii dźwięku przestrzennego potrzebne jest nam najlepiej kino domowe z systemem Dolby Atmos. Powinno zawierać wszystkie niezbędne elementy do odbierania dźwięku na najwyższym poziomie i w odpowiedni sposób. Konieczny będzie zakup odpowiedniego wzmacniacza/ amplitunera i zestawu głośników.


Pioneer HTP-076D-B DAB+  system 5.1

Konfiguracja Dolby Atmos w systemie 5.1

W klasycznym kinie domowym zestaw głośników zawiera sześć elementów montowanych odpowiednio przy telewizorze (3 głośniki), oraz na ścianach bocznych (2 dipole montowane naprzeciwko siebie). Głośniki Dolby Atmos przednie mają odpowiadać za przesyłanie głosów, muzyki filmowej oraz główną warstwę dźwiękową oglądanego przez nas materiału, powinny się więc znajdować na wysokości od 40 cm do 1,20 m nad ziemią.

Dipole, czyli dwa głośniki boczne mają za zadanie wytwarzać dźwięk przestrzenny. Najlepiej zamontować je na uchwytach, w odległości 10 cm od ściany bocznej. Najczęściej na środku, pod telewizorem montuje się subwoofer, który ma na celu emitować dźwięki niskie (basy).

W tej konfiguracji, kolumny montuje się w odległości od siebie równej ich odległości od słuchacza. Głośniki boczne powinny znajdować się na wysokości od 1,40 m do 2,10 m na ścianie. Aby wzmocnić efekt, można skierować je lekko w stronę słuchacza. Głośniki środkowe powinny zostać ustawione w równym rzędzie. Głośnik centralny, z uwagi na to, że z niego słyszymy dialogi toczące się na ekranie, powinien znajdować się centralnie pod ekranem (lub nad nim, w zależności od preferencji słuchacza).

co to jest dolby atmos

Źródło: https://manuals.denon.com

Konfiguracja Dolby Atmos w systemie 7.1

W konfiguracji 7.1 do dyspozycji mamy osiem elementów. Instalacja systemu nie różni się niczym od konfiguracji 5.1, za wyjątkiem dwóch tylnych głośników umieszczanych za plecami słuchacza na ścianie tylnej. Odległość między wszystkimi głośnikami bocznymi i tylnymi powinna być nie mniejsza niż 1m. Jak łatwo się domyślić, konfiguracja 7.1 ma na celu jeszcze bardziej wzmocnić efekty dźwiękowe.

Obecnie najbardziej poleca się korzystanie do kina domowego telewizorów z wbudowaną funkcją odbioru telewizji w 4K, co daje najwyższą jakość obrazu i dźwięku, który oglądamy i którego słuchamy.

Coraz więcej telewizji satelitarnych, ale także platform streamingowych oferuje programy, filmy i seriale właśnie w tej technologii – stąd chociażby Netflix dostępny w jakości Dolby Atmos.

Soundbar, czy kino domowe z Dolby Atmos – co lepsze?

Bardzo długo użytkownicy, którzy chcieli zainwestować w dobry jakościowo sprzęt zastanawiali się nad tym, czy warto wybrać kino domowe, czy jednak soundbar? To nie była łatwa decyzja. Jednakże porównując jakościowo te rozwiązania, na prowadzenie wysuwa się jednak kino domowe Dolby Atmos. Dźwięk jest tutaj dużo wyższej jakości i daje znacznie lepszy efekt przestrzenności niż w przypadku soundbara. Za jakością idzie jednak wyższa cena.

Sony Soundbar 7.1.2 źródło: sony.pl

Nie brakuje jednak głosów wychwalających soundbar, a zwłaszcza soundbar Dolby Atmos.

Głównym argumentem jest możliwość bezprzewodowego łączenia soundbara z subwooferem, a zatem postawienia go w dowolnym miejscu w pomieszczeniu bez ryzyka, że zaplączemy się w kable.

Aktualnie także rozbudowuje się soundbary o głośniki surround, co umożliwia uzyskanie lepszego dźwięku przestrzennego niż we wcześniejszych wersjach tego urządzenia.

Klasyczne kino domowe to najwyższa jakość, jednak mniejsze możliwości aranżacyjne i trudniejszy montaż z uwagi na przewody. Soundbar daje nam możliwość przynajmniej częściowego połączenia między sobą poszczególnych elementów bezprzewodowo.

Która z tych opcji jest więc lepsza? To już kwestia indywidualnych upodobań i rozkładu pomieszczenia.

Przeczytaj również poradnik Jaki soundbar wybrać?

Dolby Atmos w telefonie

Jak wspominaliśmy wyżej, dźwięk Dolby Atmos jest możliwy też do uzyskania w telefonie. Można go bezproblemowo włączyć w ustawieniach swojego urządzenia i cieszyć się dźwiękiem w tej jakości zarówno we wbudowanych w telefon głośnikach, jak też słuchawkach.

Wystarczy wejść w telefonie w zakładkę > Dźwięki i wibracje, po czym przejść dalej do opcji > Zaawansowanych funkcji dźwięku i włączyć Dolby Atmos.

Filmy z Dolby Atmos – gdzie je znaleźć?

Filmy z dźwiękiem Dolby Atmos możemy znaleźć w serwisach takich jak Netflix, na płytach z filmami w Blu-Ray, a także w ofercie wielu telewizji cyfrowych w usługach VOD. Najpopularniejsze tytuły to np.:

  • Mad Max: Fury Road
  • Blade Runner 2049
  • Jurassic World: Upadłe królestwo
  • Anioły i demony
  • Zombieland: Kulki w łeb
  • Słoneczny patrol
  • Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw
  • Le Mans ’66
  • Joker
  • Terminator: Mroczne przeznaczenie
  • Sicario

Dokonując zakupu trzeba zwrócić uwagę na to, czy wybrany tytuł aby na pewno jest kompatybilny z technologią Dolby Atmos. Pełną listę tytułów opracowanych właśnie w stylu dźwiękowym Dolby Atmos znaleźć można w internecie, wpisując odpowiednią frazę w przeglądarkę, np.: dolby atmos netflix.

dolby atmos netflix

Przeczytaj również Gdzie oglądać filmy i seriale online? Popularne serwisy streamingowe

Czy Dolby Atmos jest dostępne również w grach?

Czy Dolby Atmos jest dostępne również w grach? Oczywiście, że tak. Pod warunkiem, że posiadamy sprzęt kompatybilny z Dolby Atmos. Obecnie jest sporo tytułów wydawanych na PC i konsole. Wystarczy wymienić tutaj chociażby takie pozycje jak

  • Call of Duty Black Ops: Cold War
  • Assasin Creed: Vallhala
  • Cyberpunk 2077
  • Resident Evil 2 i 3
  • Shadow of the Tomb Raider
  • Overwatch
  • Immortals: Fenyx Rising
  • Microsoft Flight Simulator

Czy warto korzystać z technologii Dolby Atmos?

Czy warto zainwestować w Dolby Atmos? Jeśli wrażenia audio mają dla Ciebie równie duże znaczenie co obraz, jesteś audiofilem, masz dobry sprzęt audio – lub chcesz w taki zainwestować – to jak najbardziej. To duża frajda odbierać audio w najlepszej jakości, nie tylko w filmach i koncertach, ale także w grach komputerowych i konsolowych. Technologia ta sprawia, że możemy poczuć klimat kina w domowym zaciszu, w kameralnym gronie osób, z którymi naprawdę chcecie spędzić miło wieczór na obejrzeniu ulubionego kinowego hitu w najlepszej jakości.

Może Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
2.6/5 (21 głosów)

Czytaj więcej