Co to jest bezlusterkowiec? Jaki bezlusterkowiec wybrać?

Chcesz robić zdjęcia, których jakość jest porównywalna z lustrzanką, lecz rozmiar i waga lustrzanek są dla ciebie problemem? Weź pod uwagę kupno bezlusterkowca. Pierwsze bezlusterkowce pojawiły się w 2008 roku i na początku były traktowane jako coś gorszego od lustrzanek.

Dziś dobry bezlusterkowiec zapewnia funkcjonalność nie gorszą niż lustrzanki i nie ma przeciwskazań, by uznać go za bardzo rozsądną i wygodną w użyciu alternatywę. Jaki bezlusterkowiec kupić i czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu?

Spis treści:

 • Jak działa bezlusterkowiec?
 • Lustrzanka czy bezlusterkowiec?
 • Jaki bezlusterkowiec wybrać?
 • TOP 5 aparatów bezlusterkowych

Popularne bezlusterkowce w Komputronik.pl

Jak działa bezlusterkowiec?

Bezlusterkowiec to kompromis pomiędzy aparatem kompaktowym a lustrzanką.

Podobnie jak lustrzanki posiada on wymienną optykę. W korpusie aparatu nie ma jednak lustra, a obraz z obiektywu trafia bezpośrednio na matrycę. Taka mechanika sprawia, że bezlusterkowce są pozbawione optycznych wizjerów.

Wizjer elektroniczny w bezlusterkowcach

Droższe modele są wyposażone w wizjery elektroniczne, czyli niewielkie ekrany wyświetlające obraz z matrycy i umożliwiające podgląd fotografowanego obiektu. Tego typu wizjer w bezlusterkowcu pozwala na nakładanie na obraz dodatkowych, pomocnych fotografującemu informacji, a także umożliwia duplikowanie zawartości dużego ekranu podglądu z tylnej ścianki aparatu.

Bezlusterkowiec i lustrzanka – cechy wspólne

Z kolei podobieństwo do lustrzanki to między innymi możliwość korzystania z wymiennych obiektywów oraz opcja stosowania dodatkowych akcesoriów, np. lampy błyskowej czy dedykowanego uchwytu pionowego.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Wśród osób zajmujących się zawodowo fotografią można usłyszeć pogląd, że osoby zaczynające swoją przygodę z fotografią często wybierają lustrzanki, gdyż taki aparat wygląda bardzo profesjonalnie. Z kolei zawodowcy coraz częściej do realizacji wielu zleceń wybierają bezlusterkowce, gdyż oferują one zbliżony poziom jakości zdjęć i są przy tym znacznie wygodniejsze w użyciu.

Lekki aparat

W tym twierdzeniu jest sporo prawdy, ponieważ lustrzanka z obiektywem może ważyć kilka kilogramów, a po całym dniu fotografowania może nam zmęczyć ręce. Ten problem jest znacznie mniejszy z bezlusterkowcami, gdyż ważą one przynajmniej o połowę mniej, a niektóre modele można bez problemu schować do kieszeni.

Niezawodny autofocus

Kolejna kwestia to autofokus. O ile pierwsze modele bezlusterkowców nie radziły sobie w tym obszarze najlepiej, to obecne modele są pod tym względem naprawdę doskonałe. Gwarantują szybkie i bardzo dokładne ostrzenie obrazu. Nie przeszkadzają im w tym nawet słabe warunki oświetleniowe. Jest to szczególnie przydatne podczas filmowania. Obecnie można uznać, że topowe bezlusterkowce mają autofokus lepszy niż wysokie modele lustrzanek.

Wizjer cyfrowy z bezlusterkowcu – kiedy warto?

Zdania są podzielone, jeśli chodzi o porównanie wizjera optycznego i cyfrowego. Wielu fotografów twierdzi, że optyczny wizjer najlepiej odzwierciedla widziany obraz. I z tym faktem trudno dyskutować. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bezlusterkowiec z wizjerem cyfrowym umożliwia nakładanie na obraz dodatkowych efektów i informacji. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z profesjonalną fotografią.

Bezlusterkowce pracują ciszej od lustrzanek

Lustrzanki są też głośniejsze z uwagi na dźwięk poruszającego się lustra. W wielu przypadkach nie jest to kłopot, ale na przykład przy fotografowaniu zwierząt może być już niepożądane.

Co jest tańsze? Bezlusterkowiec czy lustrzanka?

Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Często na końcu decyduje cena. Porównując oba rodzaje aparatów o zbliżonych parametrach, bezlusterkowce są z reguły tańsze od lustrzanek. Ten argument często jest decydujący.

Więcej o lustrzankach i bezlusterkowcach: Jaki aparat cyfrowy wybrać?

Bezlusterkowce Lustrzanki
jaki bezlusterkowiec jaki bezlusterkowiec

Jaki bezlusterkowiec wybrać?

 • Cyfrowy wizjer – tańsze modele bezlusterkowców go nie posiadają. Ale można nieco dopłacić i kupić model, który taki wizjer posiada. Ułatwia on dokładne kadrowanie, a jakość widzianego obrazu tylko nieznacznie ustępuje wizjerowi optycznemu z lustrzanek.
 • System stabilizacji – rozpatrując stabilizację wewnątrz obiektywu i wewnątrz aparatu lepszym rozwiązaniem jest stabilizacja w korpusie. Jest ona bardziej efektywna. Poza tym do aparatu możemy podłączyć wtedy dowolny obiektyw bez utraty stabilizacji.
 • Rozdzielczość – nie jest jedynym wyznacznikiem jakości zdjęć jakie otrzymamy, ale mimo wszystko warto wybierać modele oferujące bardzo wysoką rozdzielczość. Niektóre z modeli wyposażone są w matrycę o rozdzielczości ponad 24MP.
 • Obiektywy w zestawie – bezlusterkowce często sprzedawane są z dodatkowymi obiektywami w zestawie. Taki zakup jest najczęściej znacznie bardziej opłacalny, niż dobieranie obiektywu w później.
 • Ekran – wielkość i jakość ekranu jeszcze szczególnie ważna, gdy aparat nie ma cyfrowego wizjera. Im większy jest ekran i im lepszą ma rozdzielczość, tym lepiej dla nas. Wygodną opcją jest też ekran odchylany.
 • Obiektywy i akcesoria – tani bezlusterkowiec nie będzie zapewne miał w zestawie dodatkowych obiektywów i akcesoriów. Warto się jednak upewnić, w jakie akcesoria będziemy mogli wyposażyć nasz sprzęt w przyszłości. Sprawdźmy ich kompatybilność z naszym modelem.

jaki bezlusterkowiec

Ranking TOP 5 aparatów bezlusterkowych

W tym rankingu znajdziesz:

 • Bezlusterkowiec w dobrej cenie: Aparat Panasonic LUMIX DC-GX880K
 • Aparat Sony Alpha ILCE-5100LT: bezlusterkowiec do 2000 zł
 • Bezlusterkowiec dla amatora: Aparat Olympus E-PL9
 • Aparat Olympus E-M10 Mark III: bezlusterkowiec z wizjerem elektronicznym
 • Bezlusterkowiec do filmowania: Aparat Canon EOS M100

Bezlusterkowiec w dobrej cenie: Aparat Panasonic LUMIX DC-GX880K

jaki bezlusterkowiecGodny polecenia i bardzo funkcjonalny tani bezlusterkowiec. Bardzo poręczny, a rozmiarowo zbliżony do kompaktów. Standardowo wyposażony w obiektyw LUMIX G VARIO 12-32 mm i optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S. Matryca o rozdzielczości 16MP i autofokus świetnie radzący sobie nawet przy słabym oświetleniu, gwarantują dobrej jakości zdjęcia. Filmy także prezentują się doskonale – możemy je nagrywać w 4K z szybkością 30 kl/s. lub FullHD 60 kl/s.

Ekran w aparacie możemy odchylić o 180 stopni, co ułatwia fotografowanie pod różnymi kątami i w różnych pozycjach. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z fotografią ucieszą się z wielu ułatwień. Możemy m.in. dotknąć na ekranie obszar, który ma być ostry. Jest to funkcja znana ze smartfonów. LUMIX DC-GX880K dysponuje łącznością WiFi, więc zdjęcia można łatwo zgrać na laptop lub smartfon.Bezlusterkowiec do 2000 zł: Aparat Sony Alpha ILCE-5100LT

jaki bezlusterkowiecWysoka jakość w bardzo rozsądniej cenie. Aparat wyposażony w obiektywy Sony z mocowaniem typu E o jasności 22-36F, matrycę o imponującej rozdzielczości 24,3MP i dotykowy panoramiczny wyświetlacz LCD 3,0”. Na uwagę zasługuje też 179-polowy autofokus, który umożliwia śledzenie szybko poruszających się obiektów.

Doskonale sprawdza się on także przy kręceniu filmów – maksymalnie FullHD 60p. Mamy tu możliwość ustawienia czasu śledzenia autofokusa i szybkości jego napędu. Za szybkość przetwarzania obrazu odpowiada procesor obrazu BIONZ X. Aparat bez obiektywu waży zaledwie 269 gramów. Wyposażony jest w łączność Wi-Fi oraz NFC.Bezlusterkowiec dla amatora: Aparat Olympus E-PL9

jaki bezlusterkowiecAparat, który docenią w szczególności osoby zaczynające naukę fotografowania. Jest lekki, poręczny i oferuje sporą ilość ułatwień dla użytkownika. Wyposażony jest w matrycę 16.1MP. W trybie seryjnym możemy fotografować w tempie nawet do 8.6kl/s dla RAW i JPEG. Autofocus może pracować w trybie ciągłym albo pojedynczym, z możliwością dotykowego wskazywanie punktu ostrości.

Model ten posiada lampę błyskową. Ma też 3-calowy wyświetlacz LCD z możliwością uniesienia go 80° w górę lub opuszczenia do 180° w dół. Jest to dobry bezlusterkowiec dla amatora.Bezlusterkowiec z wizjerem elektronicznym: Aparat Olympus E-M10 Mark III

jaki bezlusterkowiecNowoczesny bezlusterkowiec wyposażony w matrycę 16MPx w formacie 4/3. Gwarantuje doskonałą jakość zdjęć i równie dobre filmy video kręcone w rozdzielczości 4K. Model ten ma 5-osiową stabilizację obrazu, która umożliwia uzyskanie ostrych i wyraźnych zdjęć nawet w nocy, bez użycia statywu. Aparat ma też 121-punktowy autofokus oraz praktyczną funkcję focus peaking ułatwiającą ustawienie ostrości.

Dla początkujących użytkowników przeznaczonych jest całe mnóstwo programów tematycznych, a to ułatwia zrobienie atrakcyjnych fotografii.Bezlusterkowiec do filmowania: Aparat Canon EOS M100

jaki bezlusterkowiecAparat ten to godny następca modelu EOS M10 zaprezentowanego w 2015 roku. Od swojego poprzednika jest nowocześniejszy i oferuje dużo większe możliwości. Do dyspozycji mamy tu matrycę CMOS 24MP, którą wspiera procesor DIGIC 7. Fotografować możemy z maksymalną prędkością 6kl./s., a w jednej serii zapisać możemy 21 zdjęć JPEG.

Na uwagę zasługuje ekran odchylany o 180 stopni oraz świetnie zaprojektowane funkcje dotykowe. Cieszy też sprawnie działający, automatyczny balans bieli oraz rozbudowane opcje bezprzewodowe (Wi-Fi, Bluetooth, NFC). Aparat bardzo dobrze sprawdza się także jako bezlusterkowiec do filmowania – FullHD 60p.