Wiele osób zabiera ze sobą na wakacje nie tylko smartfony, ale także aparaty cyfrowe. Przyczyną jest przede wszystkim lepsza jakość zdjęć, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia. Aparaty cyfrowe oferują także szeroki zakres manualnych ustawień, możliwość nagrywania filmów w wysokiej jakości oraz większą żywotność baterii w porównaniu ze smartfonami. Wśród cyfrówek na wakacje i nie tylko najchętniej wybierane są bezlusterkowce. Dla amatora taki aparat stanowi ciekawą, łatwiejszą w obsłudze, tańszą alternatywę dla lustrzanki. Natomiast dla profesjonalisty jest to rozwiązanie mniejsze i lżejsze, a dzięki temu bardziej mobilne. Jaki aparat bezlusterkowy wybrać? Czym się kierować? Ranking aparatów bezlusterkowych, który przygotowaliśmy, z pewnością pomoże w podjęciu tej decyzji. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat aparatów cyfrowych, zachęcamy do przeczytania naszego poradnika Jaki aparat wybrać.
Spis treści:
- Ranking aparatów bezlusterkowych 2024
- Jak działa bezlusterkowiec?
- Zalety aparatów bezlusterkowych
- Lustrzanka czy bezlusterkowiec?
- Jaki bezlusterkowiec wybrać? Najważniejsze cechy ze specyfikacji
Popularne bezlusterkowce
Ranking aparatów bezlusterkowych 2024
Jaki bezlusterkowiec wybrać? Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych bezlusterkowców. W rankingu aparatów bezlusterkowych znalazły się zarówno urządzenia dedykowane amatorom, jak i profesjonalistom.
- Canon EOS R100 – tani bezlusterkowiec dla amatora i profesjonalisty
- Sony Alpha ILCE-6100 – dobry i tani bezlusterkowiec z funkcją śledzenia w czasie rzeczywistym
- Sony Alpha ILCE-7 Mark II – najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat bezlusterkowy z wymiennymi obiektywami
- Canon EOS R8 – bardzo dobry bezlusterkowiec za mniej niż 7 000 złotych
- Panasonic LUMIX DC-GH6 – hybrydowy aparat bezlusterkowy do tworzenia fotografii na profesjonalnym poziomie
- Sony Alpha ILCE-7 Mark III – bezlusterkowiec do nagrywania filmów w rozdzielczości 4K
- Nikon Z 5 – bardzo dobry bezlusterkowiec z wizjerem elektronicznym
- Nikon Z 6II – wszechstronny bezlusterkowiec dla amatora i profesjonalisty
- Panasonic LUMIX G9M2 – najlepszy bezlusterkowiec do fotografowania i filmowania z ręki w warunkach słabego oświetlenia
- Nikon Z 6III – najlepszy bezlusterkowiec do filmowania i fotografowania
Tani bezlusterkowiec dla amatora i profesjonalisty: Canon EOS R100
Nasz ranking aparatów bezlusterkowych otwiera Canon EOS R100, czyli bezlusterkowiec o bardzo uniwersalnym przeznaczeniu, zaprojektowany zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Duża 24,1-megapikselowa matryca CMOS, którą zastosowano w tym modelu, oferuje znakomite szczegóły i precyzyjne odwzorowanie kolorów. Tymczasem nad stabilizacją obrazu czuwają technologie Canon’s Image Stabilization (IS) oraz Stepping Motor Technology (STM). W zestawie jest dostępny obiektyw RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, dzięki któremu zdjęcia będą ostre i wyraziste. Użytkownicy doceniają także wysoce konfigurowalny interfejs, który można dostosować do własnych preferencji oraz atrakcyjną cenę bezlusterkowca Canon EOS R100. Za zestaw korpus+obiektyw zapłacimy bowiem mniej niż 3000 złotych.
Dobry i tani bezlusterkowiec z funkcją śledzenia w czasie rzeczywistym: Sony Alpha ILCE-6100
Kolejny godny polecenia tani aparat bezlusterkowy to Sony Alpha ILCE-6100. Ten model wyróżniają skomplikowane, oparte na SI algorytmy śledzenia, dzięki którym możliwe jest fotografowanie obiektów w ruchu. Ciekawą funkcją jest Real-time Eye AF, czyli śledzenie oka podczas wykonywania portretów oraz Real-time Eye AF dostosowane specjalnie do robienia zdjęć zwierzętom. Tani bezlusterkowiec dla amatora i profesjonalisty wyposażono w funkcję cichych zdjęć seryjnych, co może się przydać np. podczas fotografowania dzikiej przyrody lub ślubu. Wśród udogodnień Sony Alpha ILCE-6100 warto także wymienić funkcję Touch Tracking, która umożliwia ciągłe utrzymywanie ostrości na wybranym obiekcie poprzez dotknięcie wyświetlacza palcem.
Najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat bezlusterkowy z wymiennymi obiektywami: Sony Alpha ILCE-7 Mark II
Bezlusterkowiec Sony Alpha ILCE-7 Mark II to najmniejszy i najlżejszy na świecie pełnoklatkowy aparat z wymiennymi obiektywami i 36,4-megapikselową matrycą obrazu. Wyposażono go także w najnowszy procesor Sony BIONZ X, dzięki któremu odwzorowanie barw jest jeszcze wierniejsze, redukcja szumów lepsza, a zdjęcia seryjne jeszcze szybsze. Serce aparatu bezlusterkowego jest dodatkowo wspomagane przez nowy algorytm przestrzennego wykrywania obiektów, dzięki czemu możliwe jest dokładniejsze wykrywanie oczu oraz śledzenie ostrości ruchomych obiektów.
Bardzo dobry bezlusterkowiec za mniej niż 7 000 złotych: Canon EOS R8
W sytuacji, gdy nie jesteśmy jeszcze pewni, czy fotografowanie bezlusterkowcem jest dla nas, lepiej postawić na tani aparat bezlusterkowy lub bezlusterkowiec średniej klasy. Do tej drugiej kategorii zalicza się Canon EOS R8. Aparat bezlusterkowy wyposażono w pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 24,2 megapiksela, pozwala ona zarejestrować więcej szczegółów w najjaśniejszych i najciemniejszych częściach kadru. Duża matryca pełnoklatkowa oznacza mniej szumów cyfrowych, a także możliwość fotografowania w słabszych warunkach oświetleniowych. Canon EOS R8 to bezlusterkowiec hybrydowy – wystarczy skorzystać ze specjalnego przełącznika, aby przejść z trybu fotografowania do filmowania w wysokiej jakości 4K 60p.
Hybrydowy aparat bezlusterkowy do tworzenia fotografii na profesjonalnym poziomie: Panasonic LUMIX DC-GH6
Kolejny hybrydowy aparat bezlusterkowy w naszym rankingu to Panasonic LUMIX DC-GH6. Ten model wyposażono w 25,2-megapikselową matrycę Live MOS bez filtra dolnoprzepustowego, która pozwala na uzyskanie większej liczby pikseli i wyższej rozdzielczości. Z pomocą bezlusterkowca wykonamy zdjęcia seryjne z prędkością 75 klatek na sekundę, a także nagramy wideo 4K/C4K 120p/100p HFR z dźwiękiem. Warto wspomnieć o funkcji VFR kamery, która pozwala na nagrywanie w zwolnionym tempie. Profesjonalni fotografowie docenią takżę udoskonaloną technologię stabilizacji obrazu, dzięki której nawet 100-megapikselowe zdjęcia będą wykonywane w wysokiej rozdzielczości bez statywu.
Bezlusterkowiec do nagrywania filmów w rozdzielczości 4K: Sony Alpha ILCE-7 Mark III
Oto aparat bezlusterkowy, który obsługuje szeroką gamę potrzeb produkcyjnych związanych z nagrywaniem filmów HDR. Sony Alpha ILCE-7 Mark III bo o tym bezlusterkowcu mowa, umożliwia nagrywanie pełnoklatkowych filmów w rozdzielczości 4K z odczytem pełnych pikseli. Zastosowano w nim krzywe gamma S-Log3 i S-Log2 oraz nowy profil obrazu HLG (Hybrid Log-Gamma), co znacznie zwiększa możliwości podczas postprodukcji. Dobry aparat bezlusterkowy ma wiele do zaoferowania także w kwestii robienia zdjęć – wyposażono go w pełnoklatkowy przetwornik obrazu w technologii BSI o rozdzielczości 24,2 MP, szeroki zakres czułości ISO (100-51200) oraz algorytmy AF, które poprawiają szybkość, precyzję i wydajność śledzenia.
Bardzo dobry bezlusterkowiec z wizjerem elektronicznym: Nikon Z 5
Bardzo blisko podium w naszym rankingu aparatów bezlusterkowych znalazł się Nikon Z 5. Bezlusterkowiec stanowi doskonały punkt wejścia w świat pełnoklatkowych bezlusterkowców i fotografii w formacie RAW. Pięcioosiowa wbudowana stabilizacja mechaniczna matrycy zapewnia stabilny obraz nawet ze starszymi obiektywami bez optycznej stabilizacji, które podłączymy przez przejściówkę. W Nikonie Z 5 zastosowano pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 24,3 MP, która bardzo dobrze sprawuje się w szerokim zakresie czułości. Elementem wyróżniającym ten aparat bezklatkowy jest doskonały wizjer elektroniczny o wysokiej rozdzielczości 3690 tys. punktów, który zapewnia podgląd o podobnej jakości jak wizjer optyczny w lustrzance. Warto zwrócić uwagę także na 273-polowy hybrydowy AF (autofokus), dzięki któremu nawet portrety wykonywane w ruchu są ostre i wyraźne.
Wszechstronny bezlusterkowiec dla amatora i profesjonalisty: Nikon Z 6II
Na trzecim miejscu w naszym rankingu aparatów bezlusterkowych znalazł się Nikon Z 6II. Ten wszechstronny bezlusterkowiec dla amatora i profesjonalisty wyposażono w pełnoklatkowy, podświetlany od tyłu sensor CMOS o rozdzielczości 24,5 megapikseli, który zapewnia wyjątkową jakość obrazu. Zastosowano w nim także ulepszony system autofokusa, wykrywający oczy w trybie zdjęć i filmów, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Szeroki zakres czułości ISO (100-51200, podobnie jak w modelu Sony Alpha ILCE-7 Mark III), pozwala na tworzenie wyjątkowo ostrych i wyrazistych zdjęć nawet w bardzo słabym świetle, np. podczas nocnych sesji. Jeśli chodzi o nagrywanie filmów, aparat bezlusterkowy zaskakuje ilością zaawansowanych funkcji wideo. Wśród nich znalazły się między innymi: AG z wykrywaniem oczu, AF z wykrywaniem zwierząt, regulacja szybkości autofokusa i czułości śledzenia ostrości oraz konfigurowanie liczby klatek na sekundę zgodnie z potrzebami. Wisienką na torcie jest możliwość podłączenia do kompatybilnego zewnętrznego rejestratora ATOMOS i następnie eksport nagranych filmów w formacie ProRes RAW®, który umożliwia wielostrumieniową edycję w czasie rzeczywistym przy jednoczesnym zachowaniu profesjonalnej jakości.
Najlepszy bezlusterkowiec do fotografowania i filmowania z ręki w warunkach słabego oświetlenia: Panasonic LUMIX G9M2
Drugie miejsce w rankingu aparatów bezlusterkowych zajmuje tak naprawdę kamera filmowa, która pozwala przy okazji osiągać wyjątkowe rezultaty fotograficzne. Mowa o bezlusterkowcu Panasonic LUMIX G9M2. W tym modelu zastosowano nową matrycę Live MOS o rozdzielczości 25,2 megapiksela oraz najnowszy procesor przetwarzania obrazu. Wysoce zaawansowany hybrydowy autofokus oparty na detekcji fazowej pozwala fotografować z szybkością i precyzją nie tylko dziką przyrodę, ale także sportowców czy pojazdy w ruchu. Dzięki zaawansowanej funkcji 8,0-punktowej stabilizacji korpusu jest to najlepszy bezlusterkowiec do fotografowania i filmowania z ręki w warunkach słabego oświetlenia.
Najlepszy bezlusterkowiec do filmowania i fotografowania: Nikon Z 6III
Jaki aparat bezlusterkowy wybrać, gdy zajmujemy się profesjonalnie filmowaniem i/lub fotografowaniem? Najlepszy bezlusterkowiec w niniejszym rankingu to Nikon Z 6III. Zastosowana w tym modelu matryca o rozdzielczości 24,5 MP umożliwia robienie zdjęć z imponującą prędkością 120 kl./s (JPEG, 10 mln pikseli w formacie DX) lub 60 kl./s (JPEG 24 mln pikseli w formacie pełnoklatkowym). Wbudowany mechanizm stabilizacji gwarantuje ostre fotografowanie z ręki, nawet w nocy, a funkcja śledzenia 3D potrafi uchwycić szybko poruszające się obiekty nawet wtedy, gdy zajmują one jedynie niewielką część kadru.. Jakby tego było mało, mamy do dyspozycji także: szeroki zakres czułości ISO (100-64000), możliwość nagrywania filmów w jakości 5.4K (5376 x 3024) oraz funkcję VR pola AF, która nadaje priorytet obszarowi wokół aktywnego pola AF, niezależnie od jego położenia w kadrze. Jak podaje producent, ten aparat bezlusterkowy jest klasą sam w sobie!
Jak działa bezlusterkowiec?
Nie każdy, kto kupuje aparat cyfrowy, jest profesjonalistą, dlatego po zapoznaniu się z rankingiem najlepszych bezlusterkowców warto zagłębić się także w to, jak działają aparaty bezlusterkowe, co to takiego wizjer elektroniczny oraz czym tego typu aparaty różnią się od lustrzanek.
Bezlusterkowce stanowią pewnego rodzaju kompromis pomiędzy aparatem kompaktowym a lustrzanką. Są to aparaty z wymienną optyką, które działają na innej zasadzie niż tradycyjne lustrzanki. W lustrzankach cechą charakterystyczną jest lustro, które odbija światło z obiektywu do wizjera optycznego, dzięki czemu możliwy jest podgląd obrazu przed wykonaniem zdjęcia. W bezlusterkowcach takiego lustra brak, ich konstrukcja jest uproszczona. Zamiast optycznego wizjera dobre aparaty bezlusterkowe mogą wykorzystywać wizjer elektroniczny, czyli niewielki ekran, który wyświetla obraz bezpośrednio z matrycy aparatu.
Zalety aparatów bezlusterkowych
Aparaty bezlusterkowe są często wybierane przez profesjonalnych fotografów, ponieważ oferują one jakość zdjęć zbliżoną do lustrzanek, a jednocześnie, są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu.
Największe zalety bezlusterkowców to:
- Cicha praca, dzięki czemu aparat bezlusterkowy nie zakłóci fotografowanych uroczystości ani nie spłoszy dzikich zwierząt podczas ich uwieczniania na fotografiach
- Dłuższa żywotność baterii w porównaniu ze smartfonami
- Lepsze systemy stabilizacji obrazu w porównaniu z aparatami kompaktowymi czy też smartfonami
- Mniejsza i lżejsza konstrukcja pozbawiona lustra i optycznego wizjera
- Prostota obsługi dzięki dedykowanym przyciskom i pokrętłom do zmiany ustawień
- Większa kompatybilność z obiektywami ze względu na mniejszą odległość pomiędzy matrycą i mocowaniem obiektywu
- Wytrzymałość i odporność na trudne warunki pogodowe
- Zaawansowane systemy autofokusa, dzięki czemu bardzo szybko można ustawić precyzyjną ostrość
- Zaawansowane funkcje związane z robieniem zdjęć, np. automatyczne wykrywanie oczu lub obiektów w kadrze będących w ruchu
- Zaawansowane funkcje związane z wideo, w tym także nierzadko lepsza jakość nagrań w porównaniu z tradycyjną lustrzanką
- Zapis zdjęć w formacie RAW, który zapewnia większe możliwości edycji w porównaniu z formatem JPEG
Zwolennicy lustrzanek krytykują jednak nawet dobre aparaty bezlusterkowe, ze względu na brak wizjera optycznego. Według nich tradycyjny optyczny wizjer najlepiej odzwierciedla widziany obraz, ponieważ możliwy jest bezpośredni podgląd sceny przez obiektyw, bez opóźnień. Rozwiązanie to mniej męczy oczy, jest również energooszczędne i nie zużywa baterii tak jak wizjer elektroniczny w bezlusterkowcach.
Zobacz wszystkie aparaty cyfrowe
Lustrzanka czy bezlusterkowiec?
Co lepiej wybrać, dobry aparat bezlusterkowy czy lustrzankę? Poniżej zestawiliśmy zalety i wady tych dwóch rodzajów aparatów fotograficznych. Ich sprawdzenie, w połączeniu ze skrupulatną analizą własnych potrzeb, pomoże w wyborze najlepszego rozwiązania.
Lustrzanka vs aparat bezlusterkowy – zalety i wady |
|
Lustrzanka | Bezlusterkowiec |
autofokus z detekcją fazy | w najlepszych aparatach bezlusterkowych autofokus jest szybszy i bardziej precyzyjny |
mniejsze zużycie baterii | większe zużycie baterii |
możliwość filmowania przy pomocy aparatu | |
obecność lustra, skomplikowany mechanizm może być podatny na ewentualne awarie, a także trudny i kosztowny w naprawie | brak lustra, a przez to mniej ruchomych części i co za tym idzie, mniejsza podatność na ewentualne awarie oraz łatwiejsza naprawa usterek |
solidna konstrukcja i odporność na warunki atmosferyczne | |
szeroki wybór obiektywów i akcesoriów | |
wymienna optyka | |
większy hałas podczas robienia zdjęć | cicha praca |
większy rozmiar i waga | mniejszy rozmiar i waga, a dzięki temu większa mobilność |
wizjer optyczny, który umożliwia bezpośredni podgląd sceny przez obiektyw bez opóźnień oraz cechuje go mniejsze zużycie baterii. Minusem tego rozwiązania jest brak podglądu balansu bieli, efektów czy też innych ustawień | brak wizjera optycznego, w dobrych aparatach bezlusterkowych zastępuje go wizjer elektroniczny, który pokazuje dokładnie, jak będzie wyglądać zdjęcie, uwzględniając wszystkie zastosowane ustawienia i efekty |
wygoda podczas długotrwałego fotografowania | |
wysoka cena | niska cena w porównaniu z lustrzanką, wysoka cena w porównaniu z aparatem kompaktowym czy smartfonem |
zaawansowany system stabilizacji obrazu | |
zapis zdjęć w formacie RAW |
Lustrzanka może być lepszym wyborem dla osób, które dysponują większym budżetem i cenią sobie najbardziej: tradycyjny wizjer optyczny oraz mniejsze zużycie baterii. Tymczasem aparat bezlusterkowy jest lżejszy, mniejszy, cichszy i bardziej mobilny, stanowi także lepsze rozwiązanie dla osób, które preferują elektroniczne wizjery i szybsze autofokusy. Bezlusterkowiec może sprawdzić się lepiej podczas fotografowania poruszających się obiektów, np. pojazdów, sportowców lub zwierząt będących w ruchu. Dobry aparat bezlusterkowy z szybkim autofokusem i redukcją drgań docenią także fotoreporterzy oraz fotografowie na różnego rodzaju eventach, których zadaniem jest uchwycenie niepowtarzalnych momentów w ciągu ułamka sekundy. Możliwym jest, że tradycyjne lustrzanki zaczną stopniowo ustępować miejsca bezlusterkowcom, które oferują o wiele bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania.
Więcej o lustrzankach i bezlusterkowcach: Jaki aparat cyfrowy wybrać?
Jaki bezlusterkowiec wybrać? Najważniejsze cechy ze specyfikacji
Na koniec kilka słów o tym, jaki aparat bezlusterkowy wybrać i czym się kierować podczas zakupu. Najważniejsze cechy bezlusterkowców dla amatorów i profesjonalistów, które powinny przesądzić o zakupie danego modelu to:
- Cyfrowy wizjer – najtańsze modele bezlusterkowców mogą nie mieć takiego wizjera. Tymczasem jest on konieczny do dokładnego kadrowania. W przypadku najlepszych aparatów bezlusterkowych wizjer może być odchylany, to bardzo przydatna funkcja, gdy fotografujemy z różnych kątów lub wykorzystujemy bezlusterkowiec do vlogowania
- Ekran – im większy jest ekran i im lepszą ma rozdzielczość, tym lepiej dla nas. Wśród dobrych aparatów bezlusterkowych standardem są pełnoklatkowe matryce o rozdzielczości wynoszącej przynajmniej 24,1 MP
- Solidna konstrukcja – wśród najlepszych aparatów bezlusterkowych można spotkać takie modele, których obudowa jest odporna na kurz, a nawet wilgoć. Dzięki temu z ich pomocą można fotografować także w trudnych warunkach atmosferycznych
- Obiektywy w zestawie – bezlusterkowce mogą być dostępne jako samodzielny korpus lub w zestawach z obiektywem i dodatkowymi akcesoriami. Taki zakup jest najczęściej znacznie bardziej opłacalny, niż dobieranie obiektywu później. Jeśli kupujemy sam korpus, warto wcześniej sprawdzić dostępność obiektywów i innych akcesoriów kompatybilnych z danym modelem
- Rozdzielczość wideo – jeśli planujemy kupić tani aparat bezlusterkowy do filmowania, zwróćmy uwagę na to, aby oferował on standard filmowania w 4K
- System stabilizacji – najlepsze aparaty bezlusterkowe oferują wbudowaną stabilizację obrazu, dzięki czemu fotograf może uzyskać ostry obraz nawet podczas fotografowania czy filmowania z ręki
- Zaawansowane funkcje związane z autofokusem – możliwości aparatu bezlusterkowego będą znacznie większe, gdy wybierzemy model z funkcją śledzenia twarzy, śledzeniem 3D obiektów będących w ruchu czy też zaawansowanym hybrydowym autofokusem opartym na detekcji fazowej
Mogą Cię zainteresować: