Co to jest bezlusterkowiec? Jaki bezlusterkowiec wybrać? Ranking

30.05.2022 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Bezlusterkowce to kategoria aparatów systemowych z wymienną optyką, która już od kilku lat dominuje na rynku. Pierwsze bezlusterkowce pojawiły się w 2008 roku i na początku były traktowane jako coś słabszego od lustrzanek. Dziś już nie tylko aparaty, które pozwalają robić zdjęcia jakości porównywalnej z lustrzanką, zazwyczaj lżejsze i mniejsze od nich. To także aparaty, w których znajdziemy wszelkie nowe technologie fotograficzne, nieosiągalne dla lustrzanek.

Dlatego jeśli szukasz nowego aparatu weź pod uwagę kupno bezlusterkowca. Lustrzanki i tak już od kilku lat nie miały żadnej znaczącej premiery, dlatego obecnie bezlusterkowiec to nie tylko rozsądna i wygodna w użyciu alternatywa, a naturalny wybór. Jaki bezlusterkowiec kupić i czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu?

Spis treści:

TOP 5 aparatów bezlusterkowych

Popularne bezlusterkowce w Komputronik.pl

Jak działa bezlusterkowiec?

Bezlusterkowiec to kompromis pomiędzy aparatem kompaktowym a lustrzanką.

Podobnie jak lustrzanki posiada on wymienną optykę. W korpusie aparatu nie ma jednak lustra, a obraz z obiektywu trafia bezpośrednio na matrycę. Taka mechanika sprawia, że bezlusterkowce są pozbawione optycznych wizjerów.

Wizjer elektroniczny w bezlusterkowcach

Droższe modele są wyposażone w wizjery elektroniczne, czyli niewielkie ekrany wyświetlające obraz z matrycy i umożliwiające podgląd fotografowanego obiektu. Tego typu wizjer w bezlusterkowcu pozwala na nakładanie na obraz dodatkowych, pomocnych fotografującemu informacji, a także umożliwia duplikowanie zawartości dużego ekranu podglądu z tylnej ścianki aparatu.

Bezlusterkowiec i lustrzanka – cechy wspólne

Z kolei podobieństwo do lustrzanki to między innymi możliwość korzystania z wymiennych obiektywów oraz opcja stosowania dodatkowych akcesoriów, np. lampy błyskowej czy dedykowanego uchwytu pionowego. Dzięki przejściówkom można stosować nawet optykę lustrzankową w bezlusterkowcu.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Wśród osób zajmujących się zawodowo fotografią można usłyszeć pogląd, że osoby zaczynające swoją przygodę z fotografią często wybierają lustrzanki, gdyż taki aparat wygląda bardzo profesjonalnie. Z kolei zawodowcy coraz częściej do realizacji wielu zleceń wybierają bezlusterkowce, gdyż oferują taki sam poziom jakości zdjęć i są przy tym znacznie wygodniejsze w użyciu.

Lekki aparat

W tym twierdzeniu jest sporo prawdy, ponieważ lustrzanka z obiektywem może ważyć kilka kilogramów, a po całym dniu fotografowania może nam zmęczyć ręce. Ten problem jest znacznie mniejszy z bezlusterkowcami, gdyż ważą one przynajmniej o połowę mniej, a niektóre modele można bez problemu schować do kieszeni.

Niezawodny autofocus

Kolejna kwestia to autofokus. O ile pierwsze modele bezlusterkowców nie radziły sobie w tym obszarze najlepiej, to obecne modele są pod tym względem naprawdę doskonałe. Gwarantują szybkie i bardzo dokładne ostrzenie obrazu. Nie przeszkadzają im w tym nawet słabe warunki oświetleniowe. Jest to szczególnie przydatne podczas filmowania. Obecnie można uznać, że topowe bezlusterkowce mają autofokus lepszy niż wysokie modele lustrzanek. Funkcje takie jak wykrywanie oczu czy pojazdów pozwalają skupić się fotografowi na wyborze kadru zamiast walce z ostrością motywu.

Wizjer cyfrowy z bezlusterkowcu – kiedy warto?

Zdania są podzielone, jeśli chodzi o porównanie wizjera optycznego i cyfrowego. Wielu fotografów twierdzi, że optyczny wizjer najlepiej odzwierciedla widziany obraz i mniej męczy oczy. I z tym faktem trudno dyskutować. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bezlusterkowiec z wizjerem cyfrowym umożliwia nakładanie na obraz dodatkowych efektów i informacji. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z profesjonalną fotografią. Poza tym wizjery elektroniczne wciąż są doskonalone.

Bezlusterkowce pracują ciszej od lustrzanek

Lustrzanki są też głośniejsze z uwagi na dźwięk poruszającego się lustra. W wielu przypadkach nie jest to kłopot, ale na przykład przy fotografowaniu zwierząt może być już niepożądane. Ciszę docenią też fotografowie współpracujący z filmowcami, gdyż bezlusterkowiec pracujący w trybie migawki elektronicznej nie zakłóca nagrań odgłosami elementów mechanicznych.

Co jest tańsze? Bezlusterkowiec czy lustrzanka?

Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Często na końcu decyduje cena. Nie wystarczy jednak tylko porównanie aparatów o zbliżonych parametrach sensora, gdyż w przypadku bezlusterkowca ważna jest też większa wygoda fotografowania podobnym jak lustrzanka sprzętem. Z tej perspektywy, każdy bezlusterkowiec będzie bardziej opłacalny od podobnej lustrzanki. Ten argument często jest decydujący.

Więcej o lustrzankach i bezlusterkowcach: Jaki aparat cyfrowy wybrać?

Jaki bezlusterkowiec wybrać? Najważniejsze cechy

  • Cyfrowy wizjer – tylko najtańsze modele bezlusterkowców mogą nie mieć takiego wizjera. Poza tym dziś jest to standard gwarantujący dokładne kadrowanie i funkcjonalność dużo lepszą niż wizjer lustrzankowy. Różnice polegają na rozdzielczości, powiększeniu i częstości odświeżania. Im droższy aparat tym lepszego wizjera można się w nim spodziewać.
  • System stabilizacji – rozpatrując stabilizację wewnątrz obiektywu i wewnątrz aparatu lepszym rozwiązaniem jest stabilizacja w korpusie. Jest ona bardziej efektywna. Poza tym do aparatu możemy podłączyć wtedy dowolny obiektyw bez utraty stabilizacji. Nowe bezlusterkowce potrafią także łączyć oba typy stabilizacji zwiększając ogólną ich wydajność.
  • Rozdzielczość – nie jest jedynym wyznacznikiem jakości zdjęć jakie otrzymamy, ale mimo wszystko warto wybierać modele oferujące wysoką rozdzielczość. Około 24MP to optymalna rozdzielczość, ale są też modele o mniejszej (do filmowania lub z małymi sensorami) i większej (dla wymagających).
  • Obiektywy w zestawie – bezlusterkowce często sprzedawane są z dodatkowymi obiektywami w zestawie. Taki zakup jest najczęściej znacznie bardziej opłacalny, niż dobieranie obiektywu w później.
  • Ekran – wielkość i jakość ekranu jeszcze szczególnie ważna, gdy aparat nie ma cyfrowego wizjera. Im większy jest ekran i im lepszą ma rozdzielczość, tym lepiej dla nas. Wygodną opcją jest ekran odchylany lub uchylno-obrotowy.
  • Obiektywy i akcesoria – bezlusterkowce mogą być dostępne w zestawach z obiektywem lub dodatkowymi akcesoriami, albo jako samodzielny korpus. Warto upewnić się, jakiego wariantu dotyczy cena naszego produktu. Sprawdźmy też jakie akcesoria w przyszłości można dokupić do naszego aparatu.

jaki bezlusterkowiec

Ranking TOP 5 aparatów bezlusterkowych

Wybraliśmy kilka najbardziej naszym zdaniem godnych uwagi bezlusterkowców.

Bezlusterkowiec w dobrej cenie: Nikon Z 50

Dobra cena nie oznacza wyłącznie najniższej ceny, to cena dla aparatu, który oferuje wyjątkowo dużo jak na swój pułap cenowy. Takim aparatem jest właśnie Nikon Z 50, bezlusterkowiec z sensorem APS-C, który dzięki przejściówce może pracować także z obiektywami pełnoklatkowymi. Standardowo kupimy go w zestawie z obiektywem NIKKOR DX 16-50 mm f/4.5-6.3 VR gwarantującym wszechstronność aparatu. Wewnątrz Nikon Z 50 znalazł się dobry wizjer OLED o powiększeniu 0,68x, a funkcja filmowania 4K nie powoduje przycięcia kadru, co bywa bolączką niektórych niżej pozycjonowanych aparatów. Zastosowany układ AF zapewni nam wygodną pracę także w słabszym oświetleniu, a funkcja detekcji oka ostre portrety niezależnie od tego, jak dynamiczna jest sytuacja.


Bezlusterkowiec do 2000 zł: Panasonic Lumix GX880

Godny polecenia i bardzo funkcjonalny tani bezlusterkowiec. Bardzo poręczny, a rozmiarowo zbliżony do kompaktów. Standardowo wyposażony w obiektyw LUMIX G VARIO 12-32 mm i optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S. Matryca o rozdzielczości 16MP i autofokus świetnie radzący sobie nawet przy słabym oświetleniu, gwarantują dobrej jakości zdjęcia. Filmy także prezentują się doskonale – możemy je nagrywać w 4K z szybkością 30 kl/s. lub FullHD 60 kl/s.

Ekran w aparacie możemy odchylić o 180 stopni, co ułatwia fotografowanie pod różnymi kątami i w różnych pozycjach. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z fotografią ucieszą się z wielu ułatwień. Możemy m.in. dotknąć na ekranie obszar, który ma być ostry. Jest to funkcja znana ze smartfonów. LUMIX DC-GX880K dysponuje łącznością WiFi, więc zdjęcia można łatwo zgrać na laptop lub smartfon.


Bezlusterkowiec dla amatora: Canon EOS M50 Mark II

Propozycja dla osób, które nie są jeszcze pewne, czy fotografowanie bezlusterkowcem to ich powołanie. Wyposażono go w 24 Mpix sensor APC-C i bagnet dla obiektywów systemu EOS M, wizjer elektroniczny 2,36 miliona punktów i uchylno-obrotowy ekran o przekątnej 3 cali.

Choć sam aparat oferuje funkcję ręcznej regulacji ekspozycji i wszystkich innych ważnych parametrów pracy, możemy zaufać tu także bardzo sprawnemu trybowi automatycznemu. Osoby, które przywykły dotychczas do korzystania z ekranów w aparatach smartfonowych, bardzo dobrze odnajdą się tu z dotykowym interfejsem.


Bezlusterkowiec z wizjerem elektronicznym: Nikon Z 5

Doskonały punkt wejścia w świat pełnoklatkowych bezlusterkowców i fotografii w formacie RAW. Pięcioosiowa wbudowana stabilizacja mechaniczna matrycy zapewnia stabilny obraz nawet ze starszymi obiektywami bez optycznej stabilizacji, które podłączymy przez przejściówkę. W aparacie mamy sprawdzony 24 Mpix sensor, który bardzo dobrze sprawuje się w szerokim zakresie czułości, co zapewnia uniwersalność zastosowań. Aparat ma wszystkie potrzebne funkcje, w tym obsługę wideo 4K/30p, komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi 802.11ac i Bluetooth, a także wspiera ładowanie poprzez USB.

Elementem wyróżniającym ten aparat jest doskonały wizjer elektroniczny o powiększeniu aż 0,8x i rozdzielczości  3,69 miliona punktów. Zapewnia on naturalny podgląd o podobnej jakości jak wizjer optyczny w lustrzance.


Bezlusterkowiec do filmowania: Panasonic Lumix S5

Ten aparat to w praktyce kamera filmowa z maksymalną rozdzielczością nagrań 4K/60p, która pozwala przy okazji wykonywać świetnej jakości zdjęcia. I vice versa, gdyż jest to uniwersalny aparat. To pełnoklatkowy bezlusterkowiec z sensorem 24 Mpix, który oferuje znacznie lepszą jakość obrazu niż alternatywne aparaty Panasonic systemu Mikro Cztery Trzecie.

Dostajemy w nim bardzo użyteczne funkcje autofokusa, a także długi czas pracy na baterii. Uchylno-obrotowy dotykowy ekran podglądu o przekątnej 3 cali oferuje wysoką rozdzielczość 1,84 miliona punktów. Stosunkowo niewielki korpus zabezpieczono przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej