Co to jest Apple TV?

co to jest applet tv

Każda konferencja firmy Apple przyciąga co roku miliony widzów przed ekrany komputerów i telewizorów. Miłośnicy technologii wstrzymują oddech w oczekiwaniu na ogłoszenie nowego produktu, który osiągnie sukces na miarę iPoda lub iPhone’a.

W 2007 roku zapowiedziano kolejny przewrót, tym razem w dziedzinie rozwoju telewizji. Zaprezentowano Apple TV – urządzenie przeznaczone do odbioru cyfrowego przekazu na srebrnym ekranie.

W tym artykule znajdziesz:

  • Inteligentne urządzenia w domu
  • Czym jest Apple TV?
  • Inteligentne akcesoria
  • Nowa definicja Smart TV
  • Jaki model Apple TV wybrać?

Inteligentne urządzenia w domu

Przed rewolucją technologiczną trudno uciec. Nie ma też poważnego powodu, dla którego warto byłoby to robić. Inteligentne urządzenia są częścią codzienności, a ich obecność w niezauważalny już sposób znacząco ułatwia życie. Liderem udogodnień z kategorii “smart home” pozostaje sprzęt multimedialny, czyli po prostu telewizory i RTV.

W przeciągu kilku ostatnich lat połączenie wielu funkcji stało się dominującym trendem branży technologicznej, a urządzenia tego typu na dobre zadomowiły się w przestrzeni salonu czy sypialni. Jeśli zatem jest tak dobrze, to dlaczego Apple TV jako odtwarzacz multimedialny okazał się zgoła ciekawszy od swoich poprzedników, a nawet następców?

Czym jest Apple TV?

Małe, niepozorne pudełko kryje w sobie więcej możliwości, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Zebranie tylu funkcji w obrębie tak małej przestrzeni imponuje. Użytkownik jest w stanie połączyć się z Internetem poprzez sieć Wi-Fi.

Ten zewnętrzny moduł umożliwia dostęp do tysiąca aplikacji, z których nie można korzystać w przypadku tradycyjnego odbiornika.

Podstawowym źródłem pozyskiwania treści multimedialnych jest dla Apple TV biblioteka iTunes. To w niej można znaleźć mnóstwo znakomitych filmów, seriali, a także utworów muzycznych dostępnych na zawołanie.

Wprawdzie w epoce dominacji Netflixa platforma firmy Apple nie jest tak popularna, lecz nadal jest chętnie wykorzystywana. Głównie przez odbiorców amerykańskich, chociaż i w Polsce grono wiernych i lojalnych zwolenników giganta spod znaku nadgryzionego jabłka nie należy do najmniejszych. Dla nich każdy produkt Apple’a to gwarancja jakości. I jeśli w sposób obiektywny przychodzi trzymać się suchych faktów, to Apple TV rzeczywiście spełnia oczekiwania nawet wybrednych użytkowników.

Apple TV

Inteligentne akcesoria

W zestawie z tym unikalnym odtwarzaczem wideo przyszły widz otrzymuje prosty pilot z zaledwie kilkoma przyciskami. Tyle wystarczy. Przewagą urządzenia jest właśnie prostota i intuicyjna obsługa. Pozwala to na korzystanie z Apple TV przez zarówno zagorzałych pasjonatów technologicznych nowinek, jak i laików stroniących od zagłębiania się w szczegółowe zasady funkcjonowania multimedialnych gadżetów.

Co ciekawe, wspomniany już pilot różni się od konkurencyjnych produktów. Działa na Bluetooth w wersji 4.0, a nie na podczerwień, jak większość tradycyjnych przełączników. Stąd wynika możliwość uruchomienia aplikacji z dowolnego miejsca w domu, bez konieczności skierowania Apple TV Remote w kierunku odbiornika. Pilot spełnia także funkcję kontrolera gier dzięki wbudowaniu akcelerometru i żyroskopu.

Nowa definicja Smart TV

Na uwagę zasługuje także wykonanie platformy obsługującej system tych innowacyjnych akcesoriów RTV. Podczas pierwszego uruchomienia wystarczy krótka konfiguracja, by przejść do głównego panelu. To on będzie witał domowników za każdym razem. Prosty i czytelny podział na konkretne grupy umożliwia szybki dostęp do ulubionych multimediów – gier, muzyki lub filmów. Apple TV obsługuje także najważniejsze formaty plików.

Banalne jest także korzystanie z innych aplikacji. Oglądanie produkcji telewizyjnych na komputerze, a nawet smartfonie jest coraz popularniejsze, choć godzi w jakość odbioru. Szybki dostęp do YouTube’a, Netflixa, Showmaxa czy HBO GO pozwala na bieżąco śledzić na dużym ekranie losy ulubionych serialowych bohaterów. W międzyczasie można sprawdzić skrzynkę wiadomości na Facebooku i prędko odpisać. Większego problemu nie stanowi zapis na twardym dysku aż 32 GB audycji i programów telewizyjnych, których nie można obejrzeć w czasie transmisji.

Apple TV

Jaki model Apple TV wybrać?

Do tej pory powstało pięć generacji Apple TV. Początkowe utyskiwania sceptyków podkreślających brak obsługi formatu 4K zostały szybko zagłuszone przez firmę z Doliny Krzemowej. W 2017 roku w salonach pojawił się najnowszy model, który zaległości w zakresie jakości obrazu nadrabia z nawiązką.

Polscy użytkownicy mogą poczuć się jednak nieco zawiedzeni, gdyż urządzenie nie posiada rodzimej wersji językowej Siri, czyli systemu wydawania komend głosowych. Ponadto obecność większości serwisów streamingowych, do których dostęp zapewnia Apple TV jeszcze nie weszła na polski rynek. Niemniej jednak, wielofunkcyjność urządzenia sprawia, że to znakomity odtwarzacz multimedialny nie tylko dla miłośników sprzętu produkowanego przez potentata z Cupertino.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 (5 głosów)

Czytaj więcej