Co to jest ANC? Jakie słuchawki z redukcją hałasu kupić?

Słuchawki pozwalają odciąć się od dźwięków otoczenia, skupić się na muzyce, filmie, audiobooku, czy ulubionej grze. Mogą być bardzo dyskretne albo wręcz przeciwnie – wyróżniać się i podkreślać nasz styl. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują modele wyposażone w technologię ANC (Active Noise Cancelling).

Jak działa ten mechanizm i jakie słuchawki z redukcją hałasu wybrać? Odpowiadamy na wszystkie te pytania i przedstawiamy ranking, a w nim słuchawki z redukcją szumów, które w opiniach użytkowników i ekspertów są najlepsze.

Spis treści

 • Co to jest ANC? Jak działa aktywna redukcja hałasu?
 • Słuchawki z redukcją szumów – dla kogo?
 • Słuchawki z redukcją hałasu – ranking najlepszych modeli

Co to jest ANC? Jak działa aktywna redukcja hałasu?

Jak wiele innych nowoczesnych rozwiązań, technologia aktywnej redukcji hałasu powiązana jest z zastosowaniami militarnymi. Opracowano ją jeszcze w XX wieku z myślą o pilotach samolotów, aby odizolować ich od uciążliwego hałasu podczas lotu. Testy zakończyły się sukcesem, a technologia z czasem zaczęła przenikać do zastosowań innych niż wojskowe. W ten sposób na sklepowych półkach zaczęły pojawiać się pierwsze słuchawki z aktywną redukcją szumów.

Cel takich słuchawek ANC jest jeden – zminimalizować dźwięki otoczenia i umożliwić użytkownikowi skupienie się na dźwiękach płynących ze słuchawek.

Osiąga się to na dwa sposoby:

 • wytłumienie mechaniczne – pierwszy z nich to osiągnięcie jak najlepszego mechanicznego wytłumienia poprzez użycie wysokiej jakości materiałów izolujących dźwięk. Jest to możliwe w dużych modelach słuchawek, które posiadają odpowiednie osłony przetworników.
 • wytłumienie elektroniczne – tu cały proces jest dość skomplikowany. W pierwszej kolejności umieszczony na słuchawkach mikrofon zbiera otaczające nas odgłosy. Następnie specjalne oprogramowanie odwraca je w fazie tworząc coś co można nazwać negatywem tych dźwięków. Te „odwrócone” dźwięki są emitowane w słuchawkach. Dźwięki z otoczenia „zderzają” się ze swoimi „negatywami” i nawzajem się niwelują.

Najczęściej wybierane słuchawki z ANC:

Słuchawki z redukcją szumów – dla kogo?

A jak to działa w praktyce? Trzeba przyznać, że doskonale. Możemy jechać w tramwaju lub w metrze i niemal całkowicie odciąć się od odgłosów ulicy, rozmów współpasażerów. Lecąc w samolocie nie słyszymy szumu silników. W pracy nie przeszkadzają nam telefony, drukarki i niszczarki do dokumentów.

Co ciekawe, słuchawki z redukcją szumów są też użyteczne, gdy nie wydobywa się z nich żaden dźwięk. Dlaczego? Bo nawet jeśli nie słuchamy muzyki, to i tak działa system tłumienia odgłosów z zewnątrz. Możemy ich więc użyć, gdy u sąsiada jest huczna impreza, gdy w samolocie za nami dziecko krzyczy przez cały lot lub gdy w naszym bloku trwa remont i kucie ścian.

Ważne: Słuchawki są tak skuteczne, że słyszy się wiele ostrzeżeń, aby nie używać ich, gdy odgłosy z zewnątrz są istotne dla naszego bezpieczeństwa np. podczas jazdy rowerem.

Przeczytaj również Jakie słuchawki wygłuszające i wyciszające wybrać?

Słuchawki z redukcją hałasu

Gdy wybierasz słuchawki z redukcją hałasu ranking sporządzony przez ekspertów może okazać się przydatny dla podjęcia decyzji. Sprawdź więc modele w rankingu:

 • Douszne słuchawki ANC true wireless : Huawei FreeBuds 3
 • Bezprzewodowe słuchawki z redukcją hałasu: Fresh ‚n Rebel Bluetooth Clam ANC
 • Bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów: JBL Tune 750 BT
 • Słuchawki redukcją hałasu: JBL Live 650 BT NC
 • Douszne słuchawki z ANC do iPhone: Apple AirPods Pro
 • Słuchawki bluetooth z redukcją szumów: Beats Solo 3 Wireless

Douszne słuchawki ANC true wireless : Huawei FreeBuds 3

Huawei FreeBuds 3 to pierwsza propozycja słuchawek dousznych w tym zestawieniu. Model ten nie mógł zostać pominięty ze względu na rewelacyjny stosunek ceny do możliwości. W cenie 550 zł otrzymujemy nie tylko słuchawki z aktywną redukcją szumów, ale również prawdziwe słuchawki bezprzewodowe (TWS, czyli true wireless). Oznacza to maksymalny komfort bezprzewodowego użytkowania, ponieważ obie słuchawki działają niezależnie, nie są połączone przewodem.

Więcej o słuchawkach true wireless przeczytasz w poradniku: Co to słuchawki TWS?

Na podkreślenie zasługuje również komunikacja z wykorzystaniem Bluetooth 5.1, wbudowany mikrofon, pojemność akumulatora pozwalająca na 4h pracy na jednym ładowaniu, szybki czas ładowania baterii do pełna wynoszący jedynie 1 godzinę. Huawei FreeBuds 3 stylistyką przypominają Apple AirPods (również posiadają moduł ANC). Propozycja od Huawei jest jednak znacznie tańsza.

Jakie słuchawki z redukcją hałasu


Bezprzewodowe słuchawki z redukcją hałasu: Fresh ‚n Rebel Bluetooth Clam ANC

Doskonałe słuchawki bezprzewodowe z redukcją szumów. Mocny akumulator pozwala na ich użytkowanie przez 30 godzin z włączonym trybem ANC. Możesz także używać słuchawek podłączając kabel audio. Technologia dźwięku Qualcomm aptX w razie potrzeby koryguje brzmienie przesyłanej bezprzewodowo muzyki, dzięki czemu zawsze brzmi ona dobrze. Słuchawki wyposażone są w pilot z trzema przyciskami oraz mikrofon. Współpracują z urządzeniami pracującymi zarówno pod Androidem, jak i iOS. Sprzęt jest składany, a w zestawie znajdziesz torbę do ich przechowywania. Fresh ‚n Rebel Bluetooth Clam ANC dostępne są w czterech modnych kolorach: benzynowy błękit, zakurzony róż, burzowa szarość i zimna szarość.


Bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów: JBL Tune 750 BT

JBL Tune 750 BT to słuchawki z systemem redukcji hałasu zapewniające doskonałą jakość dźwięku. Jest to sprzęt bezprzewodowy pracujący w oparciu o łączność Bluetooth 4.2. Jednak w każdej chwili możesz używać ich w trybie przewodowym. Wystarczy podłączyć kabel znajdujący się w zestawie. Pojemny akumulator zapewnia do 15 godzin pracy z włączonym Bluetooth oraz ANC. Wbudowany mikrofon umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych.

Dużym autem JBL Tune 750 BT jest lekka i wygodna konstrukcja, którą można składać. Pałąk słuchawek oraz nauszniki są wykończone miękkim materiałem. Słuchawki są eleganckie i dostępne w kilku wersjach kolorystycznych.


Słuchawki z redukcją hałasu: JBL Live 650 BT NC

JBL Live 650 BT ANC to doskonały sprzęt przeznaczony dla wielbicieli muzyki. Pozwala w pełni skupić się na jej brzmieniu, wyciszając odgłosy z otoczenia. Ten model słuchawek bezprzewodowych wyposażony jest doskonałej jakości przetworniki o średnicy 40mm. Za łączność odpowiedzialny jest moduł Bluetooth 4.2. Są niesamowicie wygodne – muszle pokryte są miękkimi poduszkami, a pałąk wykończony materiałem, który idealnie dopasowuje się do kształtu głowy. Słuchawki można złożyć, co ułatwia ich przechowywanie.

Akumulator wystarcza na aż 20 godzin słuchania muzyki z włączonym trybem ANC lub 30 godzin z wyłączonym ANC. Pełne ładowanie akumulatora słuchawek zajmuje zaledwie 2 godziny. Szybkie ładowanie przez 15 minut naładuje akumulator pozwalając na kolejne 2 godziny użytkowania. W razie rozładowania słuchawki nie stają się bezużyteczne, ponieważ możesz podłączyć kabel audio i nadal bezproblemowo z nich korzystać.
Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 (5 głosów)

Czytaj więcej