Co to jest 5G? Zalety i zagrożenia sieci 5G

16.07.2019 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Sieć 5G to coś więcej niż tylko szansa na szybszy Internet mobilny, choć jest to oczywiście istotny atut. Przede wszystkim jest to jednak zapowiedź olbrzymich zmian i otworzenia drzwi do popularyzacji wielu technologicznych rozwiązań, takich jak Internet Rzeczy (Internet of Things) i inteligentny dom (smart home), rzeczywistość rozszerzona (AR) i rzeczywistość wirtualna (VR) czy też samochody połączone (connected cars).

Jak działa 5G, jaki drzemie w tym potencjał, ale też jakie wiążą się z tym zagrożenia? Wyjaśniamy.

Co to jest 5G?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, co to jest 5G.

Otóż 5G jest to najnowszy standard sieci komórkowej – piąta generacja technologii mobilnej, zastępująca 4G / LTE.

Oferować ma znacznie wyższą wydajność, ale też niezawodność. Zgodnie ze specyfikacją (IMT-2020) opublikowaną przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU), jej charakterystyka prezentuje się następująco:

 • prędkość transferu – do 20Gb/s pobieranie i do 10Gb/s wysyłanie
 • opóźnienie – maksymalnie 4ms, ale możliwe nawet 1ms
 • obciążenie – nawet 1 milion urządzeń na 1 kilometr kwadratowy
 • niezawodność – utrzymywanie połączenia w trakcie przemieszczania się z prędkością do 500km/h

Oczywiście specyfikacja to jedno, a fakty to drugie. W warunkach laboratoryjnych rzeczywiście udało się uzyskać prędkość 100 razy większą niż w przypadku 4G. Na zewnątrz mówimy raczej o wartościach większych o jednocyfrową liczbę. Wciąż jednak jest to rewelacyjnym wzrostem możliwości transferowych.

Jak działa 5G? Czym różni się 5G od 4G?

Aby zrozumieć, jak tak wyśmienita specyfikacja jest możliwa do osiągnięcia, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak działa 5G i czym różni się od technologii poprzedniej generacji 4G. Już teraz można zdradzić, że w pojedynku 5G vs 4G zwycięzca może być tylko jeden.

Przede wszystkim w 4G wykorzystywane są jedynie częstotliwości z zakresu od 700 do 2600MHz. Specyfikacja 5G zakłada pozostanie przy nich – co przy okazji oznacza kompatybilność wsteczną, ale też dodanie pasm:

 • L Band – a więc nawet tak niskich jak 300MHz, które pozwolą na zwiększenie zasięgu,
 • Sub-6 – pomiędzy 3000 a 6000MHz, stanowiące kompromis pomiędzy szybkością a zasięgiem i wreszcie…
 • mmWave – czyli fale milimetrowe – od 17.000 aż do kilkudziesięciu tysięcy MHz, gwarantujące superszybkość na niewielkich odległościach.

Istotny wpływ na jakość 5G mają wykorzystywane rozwiązania technologiczne, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch:

 • kształtowanie wiązki (beamforming) pozwala kierować sygnał dokładnie w kierunku urządzenia odbiorczego i tym samym poprawiać stabilność połączenia,
 • Massive MIMO (Multiple Input, Multiple Output) polega na wykorzystaniu wielu anten (w stacji bazowej) i wielu odbiorników (w urządzeniu docelowym) w celu zapewnienia większej wydajności.

Największe zalety sieci 5G

Jest wiele potencjalnych korzyści, jakie może przynieść nowy standard. Dzięki wspomnianym wyżej rozwiązaniom technologicznym, sieć nowej generacji ma być znacznie szybsza niż 4G. Zarówno jeśli chodzi o transfery, jak i czas reakcji, a do tego cechować się stabilnością i niezawodnością.

Obsłuży też większą liczbę urządzeń, co jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę coraz większą liczbę gadżetów połączonych z Internetem oraz popularyzację takich rozwiązań, jak smart home.

5G

 • Internet Rzeczy – będący podstawą smart home, Przemysłu 4.0 czy koncepcji inteligentnego miasta – jest zresztą jednym z najważniejszych zastosowań sieci 5G. Dzięki bezproblemowej i szybkiej łączności pomiędzy wieloma urządzeniami, na tego typu komunikacji po prostu będzie można polegać.
 • Motoryzacja i transport – 5G może mieć również olbrzymi wpływ na motoryzację i transport. Innymi słowy: samochody będą mogły porozumiewać się ze sobą nawzajem oraz z obiektami infrastruktury miejskiej, aby ostrzegać się o zagrożeniach, informować o korkach itp. W efekcie: poprawi się bezpieczeństwo, a do tego ruch w mieście może zostać upłynniony.
 • Rozrywka – sieć 5G to także szansa na wyższy poziom rozrywki na co dzień. Potencjalne korzyści to transmisje na żywo czy też streaming wideo z serwisów VOD w wysokiej rozdzielczości, a także bezproblemowa obsługa gadżetów rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. Ostatecznie niewykluczone jest, że przesył danych będzie na tyle szybki, a opóźnienia tak niskie, że zamiast łączyć się „kablem” z pecetem, takie urządzenie będzie pobierało dane bezprzewodowo – z chmury. To zaś oznacza nie tylko większy komfort, ale też oszczędność – w domu nie będzie potrzebny superwydajny komputer.
 • Zamiast WiFi – równocześnie w nowym standardzie widzi się przyszłość w postaci budynków bez routerów czy punktów dostępu. Technologia ta ma być na tyle zaawansowana, by w pewnych sytuacjach mogła zastępować nawet Wi-Fi.

5G a bezpieczeństwo cyfrowe

Dzięki 5G rzeczywistością mają stać się koncepcje, takie jak inteligentny dom czy inteligentne miasto. Wiąże się to z podłączeniem do sieci mnóstwa urządzeń, a to z kolei rodzi pytania o nasze bezpieczeństwo i prywatność. Prawie każdy taki sprzęt w taki lub inny sposób przetwarzałby wszak nasze dane. Istnieje zatem duże ryzyko związane z cyberatakami na samych użytkowników, ale też firmy czy instytucje, a nawet państwa i gospodarki.

Dlatego właśnie przy budowaniu i rozwijaniu infrastruktury zwraca się bardzo dużą uwagę na to, by podniesiony został poziom cyberbezpieczeństwa. Operatorzy będą musieli o to zadbać, ale przede wszystkim każdy sam musi pamiętać o odpowiedniej ochronie oraz przemyślanym działaniu. To spore wyzwanie.

Jeśli chodzi o sieć 5G, zagrożenia dotyczą jednak nie tylko bezpieczeństwa cyfrowego, ale też zdrowia.

Czy technologia 5G jest szkodliwa dla zdrowia?

Przejdźmy do kolejnego aspektu, jakim jest sieć 5G a zdrowie. W sieci od wielu miesięcy pojawiają się ostrzeżenia, że promieniowanie towarzyszące technologii mobilnej nowej generacji może być szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Na całym świecie, a także w Polsce – organizowane są nawet protesty, których uczestnicy przekonują, że wdrożenie nowego standardu to „największy eksperyment biologiczny w historii ludzkości”.

5G

Tymczasem fakty są takie, że żaden rzetelny test nie wykazał, by szkodliwość sieci 5G była wysoka do tego stopnia, by można było mówić o zagrożeniu dla ludzkiego zdrowia. Owszem, wykorzystywane są te same częstotliwości, co w przypadku choćby kuchenki mikrofalowej, tyle tylko że moc jest milion razy mniejsza.

W efekcie tkanki nie nagrzewają się i nie mogą być w taki sposób uszkodzone. Podsumowując: przy obecnie dostępnych informacjach technologia 5G nie wydaje się być szkodliwa dla zdrowia.

5G Ready – czym różni się od 5G?

Jeden z operatorów telekomunikacyjnych działający na polskim rynku zapowiedział w 2019 roku wprowadzenie 5G Ready. Jest to jednak wyłącznie marketingowa nazwa, jaką nadał jednemu ze standardów poprzedniej, czwartej generacji, mianowicie 4G / LTE-A (czyli LTE Advanced). Technologia ta dostępna jest od kilku lat i oferuje nieco większe możliwości niż „klasyczne” LTE, ale podkreślmy nie ma nic wspólnego z 5G.

5G

Kiedy 5G w Polsce?

Testy sieci 5G są już realizowane na całym świecie, a pierwsze poważne, komercyjne uruchomienia w Europie, Azji i obu Amerykach miały miejsce na przełomie lat 2019 i 2020. Ten drugi rok został ustalony też jako termin publicznego wprowadzenia nowej technologii w krajach Unii Europejskiej.

A ile poczekamy na 5G w Polsce? Pierwsze próby uruchomienia takiej sieci zostały zaplanowane na 2019 rok, ale rozwój infrastruktury zajmie wiele lat.

Plan jest taki, by do 2025 roku wszystkie polskie miasta i główne drogi były objęte zasięgiem technologii mobilnej piątej generacji.

Pierwsze smartfony z 5G są już dostępne na rynku. W pierwsze kolejności funkcjonalność tę otrzymały flagowe modele Samung i Huwaei, ale praktycznie każdy producent pracuje nad swoimi urządzeniami.


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 53,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł