
Co robić kiedy laptop sam się wyłącza? To jedna z często poszukiwanych odpowiedzi, na forach i stronach wsparcia technicznego.
Postanowiliśmy zebrać w jednym artykule kluczowe informacje, mogące pomóc zdiagnozować lub rozwiązać problem, który pojawia się kiedy laptopy z niewiadomych przyczyn same się wyłączają.
W tym artykule znajdziesz:
- Dlaczego laptop sam się wyłącza?
- Co robić, gdy laptop się wyłącza?
- Laptop się przegrzewa – jakie rozpoznać? Jakie objawy?
- Co zrobić, gdy laptop się przegrzewa?
- Pasta termoprzewodzącą – czy można wymienić w laptopie?
Dlaczego laptop sam się wyłącza?
Jakie są najczęstsze powody wyłączania się laptopa? Powodów samoczynnego wyłączania się laptopa może być kilka. Może to być kwestia:
- ustawień w systemie,
- przegrzewanie się laptopa,
- zawirusowanie,
- usterka lub uszkodzenie.
Ustawienia w systemie wyłączające laptopa
Na przykład laptop może przechodzić w stan uśpienia, ponieważ przez określony czas nie był używany – zwłaszcza gdy działa z baterii. To kwestia odpowiednich ustawień w systemie Windows, w sekcji „Zasilanie i uśpienie”.
Może się zdarzyć, że producent dla wydłużenia czasu pracy na baterii ustawi tu, że przy zasilaniu bateryjnym komputer przechodzi w stan uśpienia nawet po 10 minutach. Można to zmienić samodzielnie w ustawieniach lub całkowicie wyłączyć przechodzenie w stan uśpienia.
Wyłączanie z powodu uszkodzeń w laptopie
Do wyłączenia laptopa lub wyłączenia samego ekranu może dochodzić podczas odchylania ekranu. Powodem może być uszkodzenie tasiemki wideo i tu pomoże już tylko serwis. Gdy wyłączanie następuje bez żadnych komunikatów – tylko czarny ekran, lub pojawia się niebieski ekran z komunikatami, możemy mieć do czynienia z przegrzewaniem się laptopa, lub usterką.
Jeśli w laptopie rozszerzałeś pamięć RAM, dodając kolejną kość pamięci, lub wymieniając kości pamięci na nowe, przyczyną mogą być niekompatybilne moduły RAM. Można spróbować wyjąć dodany RAM lub włożyć oryginalne moduły.
Wyłączanie się laptopa – najczęstsze usterki to uszkodzenia:
- systemu chłodzącego,
- przycisku uruchamiania laptopa (po pewnym czasie powoduje wyłączenie),
- baterii,
- pamięci RAM lub dysku twardego,
- płyty głównej.
Co robić, gdy laptop się wyłącza?
Niektóre z przyczyn możemy spróbować zidentyfikować samodzielnie, inne mogą wymagać oddania laptopa do serwisu.
Jeśli laptop nie ma objawów przegrzewania się, pierwszym krokiem zawsze powinno być zabezpieczenie danych – przekopiowanie na zewnętrzny dysk – a następnie użycie programu antywirusowego lub reinstalacja czystego świeżego systemu.
O tym, jak tworzyć kopie zapasowe przeczytasz w artykule Jak backupować dane? Jak tworzyć kopie zapasowe? Poradnik
Usługi serwisowe w Komputronik
Z czego wynika przegrzewanie się laptopa?
Gdy laptop sam się wyłącza przy dłuższym użytkowaniu, lub bardzo intensywnym obciążeniu – np.: granie w wymagające gry, edycja filmów, specjalistyczne obliczenia itp., możemy mieć do czynienia z przegrzewaniem się komputera. Szczególnie może do tego dojść gdy mamy gorący, upalny dzień. Wówczas warto zainwestować w sprzęt do chłodzenia.
Podstawki chłodzące do laptopów
Jak rozpoznać, że laptop się przegrzewa?
Przegrzewanie laptopa bardzo łatwo zidentyfikować.
Pierwszy objaw to wysoka temperatura obudowy w określonym miejscu – może być znacznie cieplejsza, a czasami nawet gorąca. Drugi objaw, wentylator chłodzący procesor zaczyna pracować coraz głośniej, a szum utrzymuje się przez dłuższy czas, aż do momentu gdy laptop sam się wyłączy.
Trzecia możliwość, gdy w ogóle nie słychać szumu wiatraczka, mimo że powinien pracować.
W dwóch ostatnich przypadkach warto sprawdzić temperaturę CPU korzystając ze specjalnego oprogramowania np.: Core Temp. Jeśli będzie przekraczać ponad 80ºC, mamy do czynienia z niesprawnym lub uszkodzonym chłodzeniem.
Więcej o sprawdzaniu temperatury i chłodzeniu procesora przeczytasz w Temperatura procesora – na co uważać i jak chłodzić?
Powodem przegrzewania się laptopa może być zabrudzony system chłodzenia, uszkodzony wentylator lub źle przylegający radiator do procesora. Zależnie od sposobu użytkowania laptopa, każdy z wariantów jest bardzo prawdopodobny.
System chłodzący może z czasem ulec zanieczyszczeniu kurzem, a to obniży jego wydajność. Częsty transport laptopa, niekontrolowany upadek lub uderzenie, może spowodować usterkę coolera, co spowoduje przegrzewanie się procesora lub chipsetu karty graficznej.
Sprawdź również artykuł Jak wyczyścić laptopa? Skuteczne sposoby na czyszczenie laptopa
Co zrobić, gdy laptop się przegrzewa?
Czyszczenie systemu chłodzącego
Jeśli laptop przegrzewa się i samoczynne wyłącza, głównie podczas dużego obciążenia, zanim oddamy go do przeglądu serwisowego, możemy spróbować przeczyścić system chłodzący. System chłodzący możemy dość łatwo przeczyścić, a najlepiej nadaje się do tego sprężone powietrze. Jednak czyszczenie laptopa możliwe jest wyłącznie w modelach, które mają otwory wentylacyjne.
Chłodzenie do laptopa
Do lepszego i szybszego schłodzenia, zwłaszcza gdy procesor lub karta graficzna działa długo pod dużym obciążeniem, czyli szczególnie podczas gier, można zastosowań dodatkowe chłodzenie do laptopa. Oferuje to specjalna podstawka chłodząca do laptopa. Wystarczy dopasować wielkość i wydajność podkładki, do posiadanego laptopa.
Ograniczenie prędkości CPU
Trzecia możliwość wiąże się z ograniczeniem maksymalnej prędkości CPU. Jeśli mamy pewność, że powodem wyłączania się laptopa jest za wysoka temperatura procesora, możemy spróbować w ustawieniach systemu Windows zdefiniować z jaką najwyższą częstotliwością ma działać CPU. Nie ma gwarancji, że to pomoże, a efektem będzie mniejszą wydajność.
Mało prawdopodobne, choć w przypadku niektórych laptopów też możliwe, że w BIOS lub w systemie, mógł zostać wyłączony system aktywnego chłodzenia – tak zwany tryb SILENT. Oznacza to, że nie działa wiatraczek chłodzący lub jego prędkość jest o połowę mniejsza. Laptop działa wtedy ciszej, ale może dochodzić do przegrzewania się.
A co z pastą termoprzewodząca w laptopie?
System chłodzący w laptopach jest zaprojektowany inaczej niż w komputerach stacjonarnych i raczej rzadko dochodzi do zużycia pasty termo-przewodzącej. Jednak nawet jeśli dojdzie do takiej sytuacji, będzie w stanie zidentyfikować to wyłącznie specjalistyczny serwis, który rozbierze laptopa na części. W warunkach domowych nie polecamy przeprowadzać takiej operacji użytkownikom bez doświadczenia i specjalistycznych narzędzi.
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Jaki laptop z dyskiem SSD będzie najlepszy? Polecane modele

Jaka karta graficzna? Rodzaje kart graficznych

Trawnik po zimie – 6 czynności, które musisz wykonać

Kalkulator odległości od TV. Jak dobrać rozmiar TV?

Kalkulator mocy zasilacza. Jak dobrać zasilacz do komputera?

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Jaka listwa antyprzepięciowa? Jak zabezpieczyć sprzęt przed burzą?

Jak wybrać kamerę 360 stopni? Jaka kamera sferyczna?
