Komputer się przegrzewa – co robić? Praktyczne porady

Co zrobić gdy komputer się przegrzewa

Przegrzewanie komputera to dosyć powszechny problem, który może prowadzić do zwiększenia generowanego hałasu i niestabilnej pracy systemu, a w skrajnych przypadkach uszkodzenia sprzętu. Jak go rozwiązać? Jakie chłodzenie do komputera wybrać?

W związku z przegrzewaniem się komputera najczęściej zadawane jest pytanie Jakie chłodzenie do procesora wybrać? Warto jednak sprawdzić inne możliwości zapobiegające przegrzewaniu się komputera. Dowiedz się, które rozwiązanie zapewni odpowiednie chłodzenie do komputera?


Polecane komputery PC w sklepie


Spis treści:

Dlaczego komputer się przegrzewa?

Problem przegrzewania komputera często dotyczy najwydajniejszych zestawów, które przy okazji są tymi najbardziej energochłonnymi i najgorętszymi konfiguracjami. Podzespoły muszą więc mieć zapewnione odpowiednie chłodzenie (zwłaszcza procesor i karta graficzna), pozwalające odprowadzić ogromne ilości generowanego ciepła. W przeciwnym wypadku, gdy jest ono niewystarczająco skuteczne, zabrudzone lub uszkodzone, może dojść do awarii.

W przypadku gamingowych zestawów, komputer zwykle się przegrzewa podczas grania – podzespoły pracują wtedy pod mocnym obciążeniem i generują sporo ciepła. Jeżeli nie zapewnimy im odpowiednich warunków, może to prowadzić do pogorszenia kultury pracy, a nawet zacięcia lub wyłączenia systemu. Czasami przegrzany komputer nie chce się włączyć, ale to nie musi oznaczać, że uległ uszkodzeniu.

Rozważając, jak schłodzić komputer stacjonarny, należy upewnić się, że przyczyną przegrzewania nie jest zbyt mała ilość wentylatorów lub ich niewłaściwe rozmieszczenie. Trzeba dobrze dobrać wentylatory do mocy swojego komputera. Niepoprawne ustawienia BIOS mogą mieć wpływ na pracę wentylatorów, a co za tym idzie, gorsze chłodzenie. Zdarza się też, że po jakimś czasie przyczyną jest zepsuty wentylator lub działający na zbyt niskich obrotach. Aczkolwiek czasami same wentylatory to za mało. Najmocniejsze zestawy mogą w dłuższej perspektywie wymagać chłodzenia wodnego. Trzeba pamiętać, że również overclocking powoduje, że procesor się przegrzewa. Dlatego podkręcanie procesora lub karty graficznej wymaga uwzględnienia solidnego chłodzenia.

Jednak nie tylko najwydajniejsze komputery mogą mieć problem ze zbyt wysokimi temperaturami. Jednym z najczęstszych powodów przegrzewania się komputera są zanieczyszczenia dostające się do środka i osiadające na podzespołach. Kurz, pył, a nawet sierść zwierząt domowych zatykają radiatory i otwory wentylacyjne. To wszystko sprawia, że cyrkulacja powietrza jest utrudniona, a odprowadzanie ciepła z wewnątrz mniej efektywne. Podobny rezultat może powodować niewłaściwe rozmieszczenie kabli wewnątrz obudowy. Jeżeli nie są uporządkowane i wiszą byle jak, mogą przyczynić się do gorszego przepływu powietrza. Zbyt mała obudowa, albo taka z za małą ilością otworów wentylacyjnych także może sprawiać, że komputer się przegrzewa.

Zbyt duże przeciążenie sprzętu też może sprawiać, że komputer się przegrzewa. Wymagające gry, ale też programy do grafiki czy edycji filmów mocno obciążają procesor i kartę graficzną. Podobnie z procesami działającymi w tle, wiele z nich warto wyłączyć. Czasem też komputer się grzeje, bo system obciążają wirusy i malware. Dlatego warto od czasu do czasu uruchomić skanowanie dobrym programem antywirusowym.

Więcej o przegrzewaniu się procesora w poradniku Temperatura procesora. Na co uważać i jak chłodzić?

Jak zapobiec przegrzaniu się komputera?

W walce z przegrzewającym się komputerem na szczęście nie jesteśmy bezradni. Jest kilka sposobów, aby rozwiązać problem, a nawet poprawić standardowe chłodzenie do komputera, aby było cichsze i/lub wydajniejsze. Warto jednak pamiętać, że część operacji wymaga otworzenia obudowy i wymiany podzespołów, co często wiąże się z utratą gwarancji na sprzęt. Część operacji wymaga też większego doświadczenia w temacie sprzętu.

Jak zapobiegać przegrzewaniu się komputera?

Komputer powinien mieć dobrane skuteczne chłodzenie. Niestety, po latach następuje naturalne starzenie się sprzętu, więc spadek efektywności chłodzenia jest nieunikniony. Wtedy należy wymienić je na wydajniejsze. Jednak zanim to zrobimy, zastanówmy się, jak schłodzić komputer prostszymi metodami.

Komputer stacjonarny nie powinien stać obok kaloryfera, w szafce ani żadnym innym ciasnym, zabudowanym miejscu, które ogranicza przepływ powietrza. W takim przypadku żaden wentylator nie pomoże, bo ciepłe powietrze będzie z powrotem wlatywać do obudowy. W upalne dni komputer przegrzewa się częściej, więc w skrajnych sytuacjach można uchylić drzwiczki obudowy, aby zwiększyć przepływ powietrza. Jednak to powoduje większe nagromadzenie się kurzu, więc trzeba częściej czyścić wnętrze obudowy i podzespoły. W przypadku komputerów przenośnych należy pamiętać, aby korzystając z laptopa w łóżku nie kłaść go na kocu lub kołdrze. Robiąc w ten sposób, zasłaniamy otwory wentylacyjne, a komputer się grzeje.

Chłodzenie do komputera – najskuteczniejsze sposoby

Czyszczenie wentylatora

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od oczyszczenia obecnego chłodzenia, które po prostu mogło się zabrudzić lub zatrzeć. Najlepiej wykorzystać do tego celu sprężone powietrze i przedmuchać nim radiatory i wentylatory. O ile w komputerze stacjonarnym nie powinno być większych problemów z dostępem, bo wystarczy otworzenie obudowy, tak w przypadku laptopów najczęściej można się do niego dostać tylko od zewnątrz. Jest to nie tylko najprostszy, ale też najtańszy sposób.

Zobacz produkty do czyszczenia podzespołów

Wymiana pasty termoprzewodzącej

Przy konserwacji chłodzenia komputera powinno się również pamiętać o wymianie pasty termoprzewodzącej na spodzie radiatora. Warto to robić nie rzadziej niż co rok lub dwa lata. Materiał termo-przewodzący traci swoje właściwości, co ma niekorzystny wpływ na temperatury podzespołów. Dobra pasta to koszt około 20-30 złotych, ale wystarczy ona na kilka aplikacji.

Zobacz pasty termoprzewodzące

Wymiana chłodzenia na wydajniejsze

A co zrobić, żeby procesor się nie grzał? Jeżeli standardowe wyposażenie okazuje się niewystarczające, warto pomyśleć nad zmianą chłodzenia. Na rynku jest dostępnych cała gama niestandardowych coolerów dla procesorów tj.

  • począwszy od niewielkich radiatorów z pojedynczym wentylatorem
  • przez potężne konstrukcje wieżowe
  • a kończąc na zestawach chłodzenia wodnego.

Do chłodzenia standardowego procesora wystarczy mały radiator z pojedynczym wentylatorem. Czasem znajdziemy taki w zestawie z zakupionym procesorem. Jednak praktyczniej od razu postawić na popularną konstrukcję wieżową, która lepiej sprawdzi się w odprowadzaniu większej ilości ciepła. Taki wybór powinien być wystarczający dla większości użytkowników i zapewnić chłodzenie procesora na dłuższy czas. Jednak potężniejsze procesory, pracujące pod dużym obciążeniem i generujące ogromne ilości ciepła, mogą wymagać chłodzenia wodnego. Nie trzeba od razu inwestować w najdroższe, skomplikowane komponenty. Na rynku dostępnych jest wiele tańszych zestawów chłodzenia wodnego typu AiO, które są znacznie prostsze w instalacji dla większości osób.

Sprawdź jak działa chłodzenie wodne w poradniku Komputer z chłodzeniem wodnym do gier. Dlaczego warto?

Ponadto można pokusić się o zastosowanie niestandardowego chłodzenia dla karty graficznej, aczkolwiek jego wymiana jest już bardziej skomplikowana i nie polecamy jej mniej doświadczonym użytkownikom.

Dodatkowe wentylatory w obudowie

W przypadku komputerów stacjonarnych, dobrym sposobem może okazać się zainstalowanie dodatkowych wentylatorów, które pozwolą uzyskać lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy i tym samym będą minimalizować ryzyko przegrzewania się komponentów.

Jakość i wielkość wentylatorów montowanych w obudowie ma znaczenie i nie opłaca się inwestować w najtańsze modele. Mogą okazać się głośne i mało wydajne. Czasem warto zamontować więcej wentylatorów, zarówno z przodu, u góry, z boku, a nawet u dołu. W takim przypadku, ciche działanie ma ogromne znaczenie dla kultury pracy całego komputera. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na większe, cichsze modele (trzeba jednak za nie więcej zapłacić).

Podstawowe rodzaje chłodzenia do komputerów:

Wymiana obudowy na efektywniejszą

Gdyby powyższe okazało się niewystarczające, można pójść o krok dalej i wymienić obudowę na bardziej przestronną. Nowa „skrzynka” zapewni więcej miejsca na podzespoły i wentylatory, a przy okazji charakteryzuje się efektywniejszym chłodzeniem do komputera. Nie bez znaczenia jest też wygląd i funkcjonalność obudowy. Może więc właśnie przegrzewanie komputera jest dobrym argumentem na odświeżenie zestawu?


Mogą Cię zainteresować:

 

Autor
Marta Andronik
Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej