Komputer się przegrzewa – co robić? Praktyczne porady

Co zrobić gdy komputer się przegrzewa

Przegrzewanie komputera to dosyć powszechny problem, który może prowadzić do zwiększenia generowanego hałasu i niestabilnej pracy systemu, a w skrajnych przypadkach uszkodzenia sprzętu. Jak go rozwiązać? Jakie chłodzenie do komputera wybrać?

W związku z przegrzewaniem się komputera najczęściej zadawane jest pytanie Jakie chłodzenie do procesora wybrać? Warto jednak sprawdzić inne możliwości zapobiegające przegrzewaniu się komputera. Dowiedz się, które rozwiązanie zapewni odpowiednie chłodzenie do komputera?

Spis treści:

Dlaczego komputer się przegrzewa?

Problem przegrzewania komputera często dotyczy najwydajniejszych zestawów, które przy okazji są tymi najbardziej energochłonnymi i najgorętszymi konfiguracjami. Podzespoły muszą więc mieć zapewnione odpowiednie chłodzenie (zwłaszcza procesor i karta graficzna), pozwalające odprowadzić ogromne ilości generowanego ciepła. W przeciwnym wypadku, gdy jest ono niewystarczająco skuteczne, zabrudzone lub uszkodzone, może dojść do awarii.

W przypadku gamingowych zestawów, komputer zwykle się przegrzewa podczas grania – podzespoły pracują wtedy pod mocnym obciążeniem i generują sporo ciepła. Jeżeli nie zapewnimy im odpowiednich warunków, może to prowadzić do pogorszenia kultury pracy, a nawet zacięcia lub wyłączenia systemu.

Więcej o przegrzewaniu się procesora w poradniku Temperatura procesora. Na co uważać i jak chłodzić?

Jak zapobiec przegrzaniu się komputera?

W walce z przegrzewającym się komputerem na szczęście nie jesteśmy bezradni. Jest kilka sposobów, aby rozwiązać problem, a nawet poprawić standardowe chłodzenie do komputera, aby było cichsze i/lub wydajniejsze. Warto jednak pamiętać, że część operacji wymaga otworzenia obudowy i wymiany podzespołów, co często wiąże się z utratą gwarancji na sprzęt. Część operacji wymaga też większego doświadczenia w temacie sprzętu.

Jak zapobiegać przegrzewaniu się komputera?

Chłodzenie do komputera – najskuteczniejsze sposoby

Czyszczenie wentylatora

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od oczyszczenia obecnego chłodzenia, które po prostu mogło się zabrudzić lub zatrzeć. Najlepiej wykorzystać do tego celu sprężone powietrze i przedmuchać nim radiatory i wentylatory. O ile w komputerze stacjonarnym nie powinno być większych problemów z dostępem, bo wystarczy otworzenie obudowy, tak w przypadku laptopów najczęściej można się do niego dostać tylko od zewnątrz. Jest to nie tylko najprostszy, ale też najtańszy sposób.

Zobacz produkty do czyszczenia podzespołów >

Wymiana pasty termoprzewodzącej

Przy konserwacji chłodzenia komputera powinno się również pamiętać o wymianie pasty termoprzewodzącej na spodzie radiatora. Warto to robić nie rzadziej niż co rok lub dwa lata. Materiał termo-przewodzący traci swoje właściwości, co ma niekorzystny wpływ na temperatury podzespołów. Dobra pasta to koszt około 20-30 złotych, ale wystarczy ona na kilka aplikacji.

Zobacz pasty termoprzewodzące >

Wymiana chłodzenia na wydajniejsze

Jeżeli standardowe wyposażenie okazuje się niewystarczające, warto pomyśleć nad zmianą chłodzenia. Na rynku jest dostępnych cała gama niestandardowych coolerów dla procesorów tj.

  • począwszy od niewielkich radiatorów z pojedynczym wentylatorem
  • przez potężne konstrukcje wieżowe
  • a kończąc na zestawach chłodzenia wodnego.

Sprawdź jak działa chłodzenie wodne w poradniku Komputer z chłodzeniem wodnym do gier. Dlaczego warto?

Ponadto można pokusić się o zastosowanie niestandardowego chłodzenia dla karty graficznej, aczkolwiek jego wymiana jest już bardziej skomplikowana i nie polecamy jej mniej doświadczonym użytkownikom.

Dodatkowe wentylatory w obudowie

W przypadku komputerów stacjonarnych, dobrym sposobem może okazać się zainstalowanie dodatkowych wentylatorów, które pozwolą uzyskać lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy i tym samym będą minimalizować ryzyko przegrzewania się komponentów. Warto jednak pamiętać, że dodatkowe wentylatory mogą zwiększać poziom generowanego hałasu – jeżeli nam to przeszkadza, powinniśmy zwrócić uwagę na większe, cichsze modele (trzeba jednak za nie więcej zapłacić).

Podstawowe rodzaje chłodzenia do komputerów:

Wymiana obudowy na efektywniejszą

Gdyby powyższe okazało się niewystarczające, można pójść o krok dalej i wymienić obudowę na bardziej przestronną. Nowa „skrzynka” zapewni więcej miejsca na podzespoły i wentylatory, a przy okazji charakteryzuje się efektywniejszym chłodzeniem do komputera. Nie bez znaczenia jest też wygląd i funkcjonalność obudowy. Może więc właśnie przegrzewanie komputera jest dobrym argumentem na odświeżenie zestawu?

Zobacz więcej o czyszczeniu komputera w poradniku Jak wyciszyć komputer stacjonarny?

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (3 głosy)

Czytaj więcej