Co potrafi asystent głosowy? Jakie urządzenia obsługuje?

Wirtualni asystenci, czyli interfejsy użytkownika oparte na mowie naturalnej, z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Funkcja ta pozwala kontrolować za pomocą głosu szybko zwiększającą się grupę urządzeń – od smartfonów i głośników, poprzez telewizory i słuchawki, na inteligentnych żarówkach, robotach sprzątających i termostatach kończąc. To funkcjonalne uzupełnienie inteligentnego domu.

Wiele osób traktuje wirtualnych asystentów jako zalążek prawdziwej sztucznej inteligencji. Co to jest asystent głosowy i jakie korzyści może nam zaoferować?

Spis treści

Asystenci głosowi – przegląd rozwiązań

Za początek historii asystentów głosowych można uznać rok 2011, kiedy to w telefonie iPhone 4s zadebiutowała Siri. Samo jej pojawienie się było sporą rewolucją, ale w porównaniu do obecnych asystentów głosowych, jej możliwości nie były zbyt szerokie. Umożliwiała m.in. przeszukiwanie Internetu, wykonywanie połączeń, czy dyktowanie wiadomości.

W kolejnych latach dla Siri pojawiła się poważna konkurencja w postaci asystentów innych gigantów technologicznych, takich jak choćby Google czy Amazon.

asystent głosowy

Dziś można uznać, że rozgrywka pomiędzy asystentami głosowymi toczy się w dwóch ligach. W pierwszej z nich grają Asystent Google oraz Alexa stworzona przez Amazon. To właśnie te algorytmy są implementowane w największej liczbie nowych urządzeń pojawiających się w ostatnim roku na rynku. Widać to było choćby podczas ostatniej edycji CES – największych i najważniejszych targów elektroniki użytkowej.

W drugiej lidze grają Siri oraz Cortana, o której ostatnio słyszy się coraz mniej. Zagadką jest najmłodszy z asystentów głosowych – stworzony przez Samsunga Bixby. Sprawdźmy, czego możemy oczekiwać od poszczególnych asystentów głosowych.

Asystent Google

asystent googleJest to obecnie najpopularniejszy asystent głosowy na świecie. Według danych Google dostępny jest na ponad miliardzie urządzeń. Większość użytkowników korzysta z niego za pośrednictwem smartfonów i tabletów z systemem Android lub korzystając z głośnika Google Home. Jednak spotkać możemy go w całej masie innych sprzętów elektronicznych. Możliwości Asystenta Google są olbrzymie i przez cały czas rozbudowywane.

Główną siłą Asystenta Google są doskonałe algorytmy rozpoznawania ludzkiej mowy. Rozmowa z nim przypomina dialog z drugim człowiekiem. Nie musimy posługiwać się sztywnymi komendami. Na dodatek jest to jedyny asystent głosowy po polsku.

Z pomocą Asystenta Google możemy uzyskać niemal dowolną informację z Internetu, możemy sterować muzyką, zaplanować swój dzień, zapytać o pogodę, zamówić bilet do kina, sprawdzić notowania giełdowe, tłumaczyć z języków obcych, poprosić o wskazówki dojazdu, czy sprawdzić przepis na dowolne danie. Z pomocą dodatkowych urządzeń możemy sterować elementami inteligentnego domu, takimi jak ogrzewanie, oświetlenie, czy systemy bezpieczeństwa. Możliwości jest mnóstwo.

Obszerny opis funkcji, jakie oferuje Asystent Google w smartfonie został opisany w artykule Asystent Google – co to jest i jak działa?


Alexa (Amazon)

asystent głosowy alexaWirtualna asystentka, która zadebiutowała w inteligentnych głośnikach Amazon Echo oraz Amazon Echo Dot. Szybko stała się tak popularna, że została zaadaptowana także m.in. do telewizorów, tabletów, słuchawek, a nawet do samochodów. Na obecną chwilę dostępna jest na ponad 100 milionów urządzeń. Główna siła Alexy to tak zwane umiejętności (skills), czyli rozszerzenia od zewnętrznych firm, które sprawiają, że urządzenia te współpracują z Alexą. Jest ich ponad 50 tysięcy. To właśnie dlatego z jej pomocą możemy na przykład włączać inteligentne lampy Philipsa, czy kontrolować lodówki LG.

Alexa bazuje na technologii chmurowej Amazon Cloud Services i wykorzystuje popularne wyszukiwarki internetowe w poszukiwaniu danych. Jej możliwości są zbliżone do umiejętności Asystenta Google. Z jej pomocą możemy więc odtwarzać muzykę z takich serwisów jak Spotify, czy Muzyka Google, sterować urządzeniami smart home, obsługiwać kalendarz, zamówić sobie pizzę, czy zarezerwować auto w Uber. Możemy sprawdzić pogodę, zadzwonić przez Skype, zrobić zakupy w Internecie, sprawdzić kiedy odjeżdża nasz pociąg, czy też zamówić kawę w Starbucks. Dla niektórych osób wadą Alexy może być brak obsługi języka polskiego.


Siri (Apple)

asystent głosowy siriSiri, która zapoczątkowała erę wirtualnych asystentów nadal aktywnie walczy z konkurencją w postaci Asystenta Google oraz Alexy. Przewagą Siri jest kompatybilność ze zdecydowaną większością urządzeń Apple. Istnieje też bardzo duża baza urządzeń innych firm, które „rozumieją się” z Siri. Asystentka będzie komunikować się z nami w języku angielskim.

Potrafi obsługiwać połączenia telefoniczne, wysyłać wiadomości, przeszukiwać Internet, odtwarzać muzykę, obsługiwać kalendarz, tłumaczyć z języków obcych, rozpoznawać utwory muzyczne, rezerwować miejsca w kinach i restauracjach, obsługiwać nawigację. Jest dostępna jako systemem w wybranych autach, potrafi przelewać pieniądze w Apple Pay oraz komunikować się z Apple TV. Wymieniać można by długo.


Cortana (Microsoft)

asystent głosowy cortanaCortana to asystentka głosowa stworzona przez Micorsoft bazująca przede wszystkim na wyszukiwarce Bing oraz chmurze Azure. Zadebiutowała na platformie Windows Phone. W kolejnych latach zagościła także na telefonach Android oraz iOS. Dostępna jest na komputerach z Windows 10 oraz na konsolach Xbox One.

Wielu ekspertów uznaje Cortanę za produkt wymierający. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest wycofanie z rynku smartfonów z systemem Windows. Obecnie Cortana nie jest domyślnie instalowana na żadnym mobilnym urządzeniu liczących się firm. Nie trzeba jej także instalować na komputerach z Windows. Także producenci AGD coraz rzadziej biorą ją pod uwagę w swoich produktach. Cortana ma obecnie tylko kilkaset umiejętności. Nie jest dostępna w języku polskim.

Zakres funkcji jest zbliżony do asystenta Google, ale komunikacja z Cortaną nie jest tak samo naturalna i płynna. Przy jej pomocy możemy sprawdzić pogodę, program kin, czy wyszukać informację z pomocą wyszukiwarki Bing. Dużą zaletą Cortany jest obsługa programów Microsoft, a więc Windows 10, Outlook, czy Office 365.

Obecnie firma z Redmond zmienia pozycjonowanie swojego produktu. Chce, by Cortana nie była konkurencją dla Alexy lub Google Assistant, a raczej uzupełniała ich funkcje. Czy to się uda? Czas pokaże.


Bixby (Samsung)

asystent głosowy bixbyBixby to najmłodszy z asystentów głosowych, stworzony przez Samsung. Pomimo wysiłków tej firmy nadal dzieli go duży dystans do głównych konkurentów. Z jego pomocą możemy m.in. sterować naszym smartfonem, otrzymywać informacje o pogodzie, tworzyć notatki, zdobywać informacje o warunkach na drodze, czy obsługiwać kalendarz.

Główną wadą Bixby jest dość toporna komunikacja z asystentem. Trudno tu mówić o naturalnym sposobie mówienia. Samsung przez dłuższy czas próbował skłonić użytkowników do zainteresowania się Bixby m.in. poprzez umieszczenie w smartfonach przycisku fizycznego dedykowanego asystentowi. Ostatnio jednak wycofuje się z tego pomysłu umożliwiając personalizację przycisków, także w starszych modelach smartfonów Samsung.

Co potrafi asystent głosowy? Urządzenia kompatybilne z Asystentem Google

Asystent Google wielu osobom kojarzy się głównie ze smartfonem oraz głośnikami Google Home. Możliwości, które oferuje on we współpracy z tymi urządzeniami są bardzo duże. Jednak na tym możliwości asystenta się nie kończą.

Rozbudowując system o dodatkowe moduły, możemy stworzyć sobie inteligentny dom, gdzie większość urządzeń będzie wykonywać nasze komendy głosowe. Żadnego przyciskania, regulowania, czy programowania.

Co potrafi inteligentny asystent głosowy we współpracy z poszczególnymi urządzeniami?

Smartfon

Asystent Google w naszym smartfonie pełni rolę pomocnika, który wyszuka dla nas informacje w sieci, umożliwi głosowe sterowanie smartfonem, ułatwi zakupy w Internecie, a nawet opowie kawał, czy zaśpiewa piosenkę. Dodatkowo umożliwi obsługę multimediów – włączy ulubiony utwór z YouTube lub Spotify, lub z pomocą przystawki Chromecast pozwoli na sterowanie telewizorem.

Jednak najmocniejszym punktem naszego wirtualnego pomocnika jest realizowanie naszych bardziej skomplikowanych poleceń. Doskonale odczytuje nasze intencje i zwraca nam dokładne informacje, których potrzebujemy.

Możemy go na przykład zapytać, o której otwiera się najbliższa galeria handlowa w naszym mieście, jak najszybciej dostać się z Warszawy do Monachium, albo poprosić o wytłumaczenie dlaczego niebo jest niebieskie.

asystent głosowy

Asystent Google rozumie też kontekst dłuższej rozmowy. Gdy uzyskamy odpowiedź na pytanie „kto ma urodziny 12 maja?”, możemy zapytać „a kto jeszcze?”. Asystent powiąże nowe pytanie z poprzednim.

Dodatkowo asystent pomoże nam też w tłumaczeniu z obcych języków, w nawigacji, sprawdzaniu natężenia ruchu na drodze, czy też planowaniu osobistego kalendarza.

Telewizory

Na polskim rynku bez kłopotu znajdziemy telewizory współpracujące z Asystentem Google oraz Apple HomeKit. Dzięki tej funkcji za pomocą głosu będziemy mogli włączyć ulubiony program, zmienić poziom głoś+ności, czy obejrzeć wybrany serial na Netflix. Będziemy też mogli wyszukać interesującą nas aplikację w sklepie Google Play. Z asystentem Google Play współpracują na przykład poniższe modele:

Słuchawki

Wydawałoby się, że to my powinniśmy słuchać słuchawek, a nie odwrotnie. Ale technologia i w tym przypadku nas zaskoczy i niektóre modele słuchawek słuchają, co my mamy im do powiedzenia. Obsługują bowiem funkcję Asystenta Google. Uruchamiamy go najczęściej poprzez naciśnięcie dedykowanego przycisku. Przykładem tego typu słuchawek jest model JBL LIVE FREE NC+ TWS.

Oświetlenie

Asystent Google w powiązaniu z systemami inteligentnego oświetlenia, takimi jak Philips Hue, umożliwia głosowe sterowanie światłem w naszym domu. Do skompletowania takiego systemu będziemy potrzebować inteligentnych źródeł światła (żarówki lub całe lampy) oraz mostka, który będzie kontrolował bezprzewodową łączność pomiędzy elementami systemu. Dodatkowo możemy też dokupić takie akcesoria jak ściemniacze, czy bezprzewodowe włączniki. Oświetlenie możemy też zastosować poza domem – w ogrodzie lub na tarasie.

Zastosowania zależą tylko od naszej pomysłowości. Siadając przed telewizorem możemy poprosić o ściemnienie lampy na suficie i wyłączenie światła w drugim pokoju. Wysiadając z auta w garażu możemy polecić włączenie światła, oraz zgaszenie lampy na podjeździe. Pełen komfort, bez sięgania do przełączników.

Przykładowe elementy systemu Philips Hue możesz znaleźć tu:

Termostaty

Z pomocą inteligentnych termostatów będziemy w stanie regulować temperaturę w pomieszczeniu bez wstawania z fotela. Wystarczy wypowiedzieć komendę, by kaloryfer zrobił się cieplejszy lub chłodniejszy. Dobrym przykładem są tu termostaty Fibaro, które wykorzystują innowacyjne algorytmy umożliwiające adaptację temperatury do warunków pomieszczenia.

Więcej przeczytasz w artykule Inteligentne ogrzewanie, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

asystent głosowy termostat

Inteligentne gniazdka

Włączaj i wyłączaj prąd w gniazdku za pomocą komend głosowych. Inteligentne gniazdko jest to nakładka na klasyczne gniazdko ścienne. Umożliwia bezprzewodową łączność m.in. z Asystentem Google. Dzięki takim gniazdkom będziemy mogli na przykład głosowo wyłączyć żelazko, włączyć wentylator w upalne dni, czy odłączyć ładowarkę od prądu.

Przykłady inteligentnych gniazdek współpracujących z Asystentem Google:

W portfolio produktów Fibaro znajdzie się też coś dla wielbicieli produktów Apple, którzy korzystają z Siri. Będą oni mogli sterować głosowo pracą inteligentnego gniazdka.

Sprawdź koniecznie poradnik Jak wybrać inteligentne gniazdko? Wybieramy Smart Plug

Sprzęt AGD

Sprzęt AGD także szybko adaptuje się do funkcji sterowania głosem. Na rynku coraz częściej pojawiają się lodówki, pralki, czy ekspresy do kawy, którym możemy wydawać polecenia głosowe. Póki co na polskim rynku urządzeń tych jest jeszcze niewiele, ale z pewnością zmieni się to w kolejnych latach.

Kamery monitoringu

Kamery monitoringu to kolejna kategoria, która zaczyna integrować się z wirtualnymi asystentami. Za pomocą komend głosowych możesz włączać i wyłączać poszczególne kamery. Możesz też przełączać obraz z poszczególnych kamer na monitorze.

Dobrym przykładem kamer współpracujących z Google Assistant oraz z Alexą są wybrane sprzęty firmy Reolink. Na przykład model Reolink E1 Zoom.

asystent głosowy

Stacje pogodowe

Chcesz być na bieżąco z prognozą pogody? Kup sobie własną stację pogodową. To niewielkie urządzenia, które wskazują podstawowe parametry jak temperatura, czy wilgotność powietrza. Bardziej zaawansowane modele mogą dodatkowo prezentować na przykład pomiar stężenia CO2, czy poziom hałasu.

Wybrane stacje pogodowe mogą być kontrolowane przez Google Assistant i innych asystentów. Przykładem takiej stacji jest model firmy Netatmo.

Asystent głosowy, a bezpieczeństwo i prywatność

Mechanizm działania asystentów głosowych sprawia, że co jakiś czas pojawiają się obawy o prywatność użytkowników i bezpieczeństwo danych. Klienci obawiają się przede wszystkim zagrożenia związanego z podsłuchiwaniem ich domowego życia, przez osoby trzecie.

Trzeba bowiem pamiętać, że asystenci głosowi muszą przez cały czas nasłuchiwać komendy, która uaktywnia ich działanie – na przykład „Hej Google” w przypadku Asystenta Google.

asystent głosowy google nest hub
Google Nest Hub

Teoretycznie można sobie wyobrazić, że haker z pomocą zaawansowanego oprogramowania przejmuje nasz głośnik, czy smartfon i zaczyna nas podsłuchiwać. Pamiętajmy jednak, że wirtualni asystenci to produkty pochodzące od największych gigantów świata nowych technologii.

Google, Amazon, czy Microsoft posiadają środki i możliwości, by ich sprzęt był odporny na takie włamania. Można zakładać, że zabezpieczają się na wszelkie możliwe sposoby, gdyż ujawnienie możliwości instalacji takiego podsłuchu zrujnowałoby reputację produktu, w który każda z firm włożyła olbrzymie pieniądze.

Inne zagrożenie związane jest z przetwarzaniem danych przez firmy. Nasze zapytania kierowane do asystentów Google czy Amazona trafiają koniec końców na serwery tych firm. Mogą być tam wykorzystane na przykład w celu udoskonalania działania asystentów, a robią to pracownicy danego koncernu.

Firmy zapewniają, że ich ludzie dysponują tylko transkrypcjami, a nie samymi nagraniami. Jednak wielu ekspertów jest zdania, że istnieją możliwości przyporządkowania tych transkrypcji do konkretnej lokalizacji, a więc w praktyce do konkretnej osoby. Firmy jednak zapewniają, że jest to ściśle wyselekcjonowana grupa pracowników, a procedury bezpieczeństwa nie pozostawiają pola do nadużyć.

Przyszłość asystentów głosowych

O przyszłości asystentów głosowych można było się sporo dowiedzieć podczas tegorocznej konferencji I/O firmy Google oraz na targach CES 2019. W najbliższym czasie Asystent Google znacznie przyśpieszy. Rozmowa będzie bardzo płynna, a informacje dla nas podawane będą jeszcze szybciej. Ponadto pojawi się Google Assistant Connect – platforma ułatwiająca tworzenie sprzętu współpracującego z Asystentem. Nie będzie potrzeby stosowania mostka ani hubów. To zapewne spowoduje prawdziwy zalew sprzętu RTV/AGD sterowanego głosem.

Pojawi się też następca Google Nest Hub. Nowe urządzenie będzie się nazywało Google Nest Hub Max. Umożliwi m.in. sterowanie za pomocą gestów. Chcesz ściszyć muzykę? Wystarczy ruch dłoni. Sprzęt będzie też posiadał opcję połączenia z kamerami monitoringu domowego oraz smartzamkami, a także większy, 10-calowy ekran.

asystent głosowy google nest hub max
Google Nest Hub Max

W perspektywie wielu lat wirtualni asystenci zaczną być zapewne stosowani w autonomicznych robotach. Już teraz prowadzone są prace nad robotami, które będą pełnić rolę kelnerów, recepcjonistów, czy opiekunów osób starszych. Roboty te będą musiały posiadać umiejętność „ludzkiej” komunikacji. Być może komunikacja ta będzie oparta właśnie na udoskonalonych asystentach głosowych.


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej