Co oznacza klasa energetyczna? Jak czytać nowe etykiety energetyczne?

23.09.2022 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy, kto choć raz odwiedził sklep ze sprzętem AGD, z pewnością natrafił na etykiety z charakterystycznymi, kolorowymi paskami, którymi oznakowane zostały tam urządzenia. Wskazują one kilka istotnych parametrów, a także klasę energetyczną. Najczęściej analizuje się jej poziom w kontekście ewentualnych oszczędności. Czy w istocie może ona realnie wpłynąć na wysokość rachunków za prąd?

Od marca 2021 roku producenci mają obowiązek posługiwać się nowymi etykietami energetycznymi. Stare etykiety nadal są w obiegu, więc warto znać również schemat ich oznaczenia.

Spis treści:

Co to jest klasa energetyczna?

Klasa energetyczna to inaczej klasa efektywności energetycznej. Wylicza się ją na podstawie rocznego zużycia prądu i jego stosunku do rynkowych standardów w danej kategorii (podobnych urządzeń dostępnych na rynku). Określana jest w kilowatogodzinach. Konieczność ustalenia tego parametru określają unijne dyrektywy.

Dzięki pełnej transparentności konsumenci mogą porównywać modele od różnych marek i świadomie podjąć decyzję o zakupie mniej lub bardziej energooszczędnego sprzętu.

Stara etykieta energetyczna

Na starych etykietach energetycznych klasę energetyczną przyporządkowywało się do skali od A+++, A++, A+, A, B, C, D, gdzie pierwsza z liter oznaczona największą ilością plusów stanowi najbardziej oszczędną w zużyciu prądu. Temu oznaczeniu towarzyszyły odpowiednie kolory pasków. Na etykiecie energetycznej znajdowały się zieleń, żółć oraz czerwień, w różnych odcieniach.

Etykieta energetyczna dla odkurzaczy, która zastąpiona będzie nową od 1 marca 2021

Stara etykieta energetyczna obowiązująca do końca lutego 2021 roku

Dlaczego wprowadzono nowe klasy energetyczne?

Dlaczego w ogóle wprowadzane są zmiany? Powoli zaczynało po prostu brakować skali, gdyż producenci faktycznie przygotowują coraz więcej technologii pozwalających oszczędzać energię. W efekcie nadmiar plusów w oznaczeniach zmniejszał ich czytelność. Dlatego też zdecydowano o przejściu na siedmiopunktową skalę – od A do G, w której dwie najwyższe klasy (A i B) są zarezerwowane na przyszłość.

Nowa etykieta energetyczna – co zamiast A+++?

Nowa etykieta energetyczna pojawiła się na pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach, urządzeniach chłodzących, telewizorach, monitorach komputerowych i oświetleniu. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nowa skala efektywności energetycznej zaczyna się od oznaczenia A, a kończy na G.

Na nowej etykiecie energetycznej dotychczas najwyższa ocena A+++ odpowiada literze C.

Poza tym etykieta energetyczna pozwala kupującemu szybko zorientować się też w paru innych parametrach sprzętu, takich jak na przykład dokładne zużycie energii w skali roku, pojemność czy poziom generowanego hałasu.

 

Stara etykieta energetyczna i nowa etykieta energetyczna

Jest to rozwiązanie, które ma nieść korzyści przede wszystkim dla użytkowników, szybko pozwalając im zorientować się w najważniejszych cechach sprzętu. Z drugiej strony to swojego rodzaju zachęta dla producentów do oferowania jak najbardziej energooszczędnych urządzeń. Możliwość pokazania kupującym, że ma się przewagę nad konkurentami i oferuje się lepsze, bardziej energooszczędne urządzenia.

Klasy energetyczne

Warto podkreślić, że najwyższe noty w nowej skali, a więc A i B, póki co nie będą wykorzystywane. To decyzja przyszłościowa, zarezerwowano je na kolejne lata, na moment gdy producenci wprowadzą jeszcze bardziej energooszczędne sprzęty niż obecnie. Dzięki temu nie trzeba będzie wprowadzać kolejnych regulacji i następnych projektów etykiet.

Klasa energetyczna A

Jest oznaczana ciemnozielonym kolorem. To klasa energetyczna stworzona z myślą o przyszłych urządzeniach, obecnie nie jest jeszcze stosowana.

Klasa energetyczna B

Oznaczana kolorem zielonym (nieco jaśniejszym niż klasa A). Podobnie jak w przypadku najwyższej klasy efektywności energetycznej została zarezerwowana na przyszłość.

Klasa energetyczna C

Oznaczana kolorem jasnozielonym. To odpowiednik najwyższej klasy energetycznej w dotychczasowym standardzie, czyli A+++. W praktyce oznacza to, że urządzenia oznaczone klasą energetyczną C, są w tym momencie najbardziej efektywne energetycznie.

Klasa energetyczna D

Oznaczana kolorem żółtym. Urządzenia oznaczone tą klasą efektywności energetycznej wciąż należą do kategorii oszczędnych i śmiało można je kupować, chcąc zaoszczędzić na rachunkach. Odpowiednik klasy energetycznej A++.

Klasa energetyczna E

Oznaczana kolorem jasnopomarańczowym. Urządzenia z tą etykietą cechują się nieco większym zużyciem energii, ale za to można oczekiwać, że będą nieco tańsze w zakupie, niż ich odpowiedniki z wyższych klas. Odpowiednik klasy energetycznej A+.

Klasa energetyczne F

Oznaczana kolorem pomarańczowym. Należą do niej urządzenia oznaczone wcześniej klasą A lub B. Zużywają dużo energii, co oznacza nie tylko wysokie rachunki, ale też negatywny wpływ na środowisko.

Klasa energetyczna G

Oznaczana kolorem czerwonym. Najniższa klasa energetyczna (odpowiednik wcześniejszych klas B i C) cechująca urządzenia zużywające bardzo dużo prądu i mające istotny wpływ na środowisko.

Pozostałe informacje na nowej etykiecie energetycznej

Oznaczenia, jakie przyjmie teraz skala klasy efektywności energetycznej to najważniejsza, ale nie jedyna zmiana. Nowa etykieta energetyczna ma być bardziej czytelna, ale jednocześnie przedstawiać użytkownikowi więcej informacji, dokładniej przybliżać mu interesujące go urządzenie.

  • kod QR – po zeskanowaniu smartfonem skieruje na internetową kartę produktu w bazie EPREL, gdzie znajduje się dokładna specyfikacja urządzenia
  • nowa klasyfikacja energooszczędności – bardziej czytelna i przejrzysta w skali od A do G

nowa etykieta energetyczna oświetlenie

 

Nowa etykieta energetyczna dla źródeł światła

  • poziom hałasu – podawany w decybelach oraz skali od A do D

.

nowa etykieta energetyczna pralki

 

Nowa etykieta energetyczna dla pralki

  • nowe piktogramy – dodatkowe informacje w zależności od sprzętu np. ilości wody zużywanej na jeden cykl prania w przypadku pralek, czy efektywność energetyczna telewizorów w trybie HDR

Nowa etykieta energetyczna dla telewizorów

 

Czy klasa energetyczna wpływa na wysokość rachunków?

Niektórzy konsumenci zwracają uwagę na klasę efektywności energetycznej ze względu na troskę o środowisko naturalne. Mniejsze zużycie prądu będzie dla niego zdecydowanie łaskawsze. Przeważająca większość społeczeństwa analizuje jednak ten parametr ze względu na potencjalną oszczędność na rachunkach. Czy klasa energetyczna w ogóle ją umożliwia?

W teorii obliczenia są łatwe. Znając cenę za kilowatogodzinę energii we własnej nieruchomości, można porównać zapotrzebowanie na prąd dwóch urządzeń i ustalić oszczędność w skali roku.

Na wstępie należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że nawet ten sam model lodówki czy pralki, ale z klasą D, zamiast E, może być wyraźnie droższy.

Różnice pomiędzy wyższymi parametrami są jeszcze bardziej widoczne. W związku z tym warto obliczyć, po ilu latach inwestycja się zwróci. Być może oszczędność będzie iluzją, ponieważ różnica w cenie zniweluje się dopiero po kilkunastu latach, kiedy i tak nadejdzie pora na zakup nowego modelu.

Konsumenci często popełniają błąd polegający na porównywaniu skrajnie innych modeli urządzeń. Nie powinny znacząco różnić się wielkością, zastosowaniem czy bogactwem funkcji. Wówczas można dojść do naprawdę absurdalnych wniosków, które oczywiście nie będą miały sensownego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Sprzęt zużywa więcej energii, niż poinformował producent – dlaczego?

Sposób pomiaru klasy energetycznej, a także średnie, roczne zużycie prądu przez konkretne urządzenie zostało usystematyzowane i starannie określone przez unijne dyrektywy. Po zakupie sprzętu konsumenci mogą być jednak zaskoczeni, że wartość podana na etykiecie nie do końca odpowiada rzeczywistości. Może na to wpływać kilka czynników i wcale nie oznacza to oszustwa ze strony producentów.

Badania nad konkretnymi urządzeniami prowadzone są w warunkach laboratoryjnych przy ustalonych założeniach. Częstsze korzystanie z pralki lub pranie w większej temperaturze może spowodować większe zużycie energii. Podobnie ma się sprawa w przypadku zmywarki.

Najbardziej rzetelne i zoptymalizowane wyniki powinny być związane z urządzeniami, które pracują non stop, jak lodówka. Jednak jej również dotyczą czynniki wpływające na zmianę średniego zużycia prądu. Gdy ma częsty kontakt z promieniami słonecznymi, ponieważ znajduje się w pobliżu okien lub, gdy średnie temperatury powietrza są względnie wysokie, wydatek energetyczny wzrośnie.

Czy warto zwracać uwagę na klasę energetyczną sprzętu elektrycznego?

Klasa energetyczna sprzętu elektrycznego umożliwia względne optymalizowanie kosztów zużycia prądu.

Warto jednak podchodzić do tej klasyfikacji z głową i nie decydować się beznamiętnie na wyższą klasę, zwłaszcza jeśli będzie wymagała dopłacenia do wyjściowej ceny kilkuset złotych.

Racjonalne podejście do oszczędzania z pewnością nie będzie miało nigdy negatywnych skutków, ale warto pamiętać, że klasa energetyczna to nie jedyny, istotny wskaźnik, który warto przeanalizować. Co ciekawe, w niektórych przypadkach może nawet nie być kluczowym.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej