Co oznacza klasa energetyczna? Czy warto się nią kierować?

05.03.2021 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy, kto choć raz odwiedził sklep ze sprzętem AGD, z pewnością natrafił na etykiety z charakterystycznymi, kolorowymi paskami, którymi oznakowane zostały tam urządzenia. Wskazują one kilka istotnych parametrów, a także klasę energetyczną. Najczęściej analizuje się jej poziom w kontekście ewentualnych oszczędności. Czy w istocie może ona realnie wpłynąć na wysokość rachunków za prąd?

Od marca 2021 roku producenci mają obowiązek posługiwać się nowymi etykietami energetycznymi. Stare etykiety nadal są w obiegu, więc warto znać również schemat ich oznaczenia.

Spis treści:

Co to jest klasa energetyczna?

Klasa energetyczna to inaczej klasa efektywności energetycznej. Wylicza się ją na podstawie rocznego zużycia prądu i stosunku do standardowych wartości odpowiadających najbardziej powszechnym modelom danego urządzenia. Określana jest w kilowatogodzinach. Konieczność ustalenia tego parametru określają unijne dyrektywy.

Dzięki pełnej transparentności konsumenci mogą porównywać modele od różnych marek i świadomie podjąć decyzję o zakupie mniej lub bardziej energooszczędnego sprzętu.

Stara etykieta energetyczna – jaka klasa energetyczna jest najlepsza?

Na starych etykietach energetycznych klasę energetyczną przyporządkowuje się do skali od A+++, A++, A+, A, B, C, D, gdzie pierwsza z liter oznaczona największą ilością plusów stanowi najbardziej oszczędną w zużyciu prądu. Temu oznaczeniu towarzyszą również odpowiednie kolory pasków. Na etykiecie energetycznej znajdują się zieleń, żółć oraz czerwień, w różnych odcieniach.

W praktyce ciężko w sklepach ze sprzętem AGD znaleźć urządzenia o klasie energetycznej niższej, aniżeli A lub nawet A+.

Dziś raczej stanowią one standard, ponieważ w ofercie firm ciężko doszukać się telewizorów kineskopowych czy pralek wyprodukowanych kilkanaście lat temu. A jakich urządzeń dotyczy określenie klasy efektywności energetycznej? Na terenie Unii Europejskiej akcesoriów gospodarstwa domowego oraz źródeł światła (żarówek).

Nowa etykieta energetyczna – co zamiast A+++?

Nowa etykieta energetyczna pojawiać się będzie na pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach, urządzeniach chłodzących, telewizorach czy monitorach komputerowych. Nie będzie na niej oznaczeń w postaci plusów, znikną zatem klasy A+++, A++ oraz A+.  Nowa skala zaczyna się od oznaczenia A, a kończyć na G.

Na nowej etykiecie energetycznej obecnie najwyższa ocena A+++ odpowiada literze C. Nowe najwyższe oznaczenia A oraz B będą wykorzystywane w przyszłości, gdy producenci znajdą bardziej energooszczędne rozwiązania.

Stara etykieta energetyczna i nowa etykieta energetyczna 20201

Czy klasa energetyczna wpływa na wysokość rachunków?

Niektórzy konsumenci zwracają uwagę na klasę efektywności energetycznej ze względu na troskę o środowisko naturalne. Mniejsze zużycie prądu będzie dla niego zdecydowanie łaskawsze. Przeważająca większość społeczeństwa analizuje jednak ten parametr ze względu na potencjalną oszczędność na rachunkach. Czy klasa energetyczna w ogóle ją umożliwia?

W teorii obliczenia są łatwe. Znając cenę za kilowatogodzinę energii we własnej nieruchomości, można porównać zapotrzebowanie na prąd dwóch urządzeń i ustalić oszczędność w skali roku.

Na wstępie należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że nawet ten sam model lodówki czy pralki, ale z klasą A+, zamiast A, może być wyraźnie droższy.

Różnice pomiędzy wyższymi parametrami są jeszcze bardziej widoczne. W związku z tym warto obliczyć, po ilu latach inwestycja się zwróci.

Być może oszczędność będzie iluzją, ponieważ różnica w cenie zniweluje się dopiero po kilkunastu latach, kiedy i tak nadejdzie pora na zakup nowego modelu.

Innym błędem, który często jest popełniany przez konsumentów, stanowi porównywanie skrajnie innych modeli urządzeń. Nie powinny znacząco różnić się wielkością, zastosowaniem czy bogactwem funkcji. Wówczas można dojść do naprawdę absurdalnych wniosków, które oczywiście nie będą miały sensownego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Sprzęt zużywa więcej energii, niż poinformował producent – dlaczego?

Sposób pomiaru klasy energetycznej, a także średnie, roczne zużycie prądu przez konkretne urządzenie zostało usystematyzowane i starannie określone przez unijne dyrektywy. Po zakupie sprzętu konsumenci mogą być jednak zaskoczeni, że wartość podana na etykiecie nie do końca odpowiada rzeczywistości. Może na to wpływać kilka czynników i wcale nie oznacza to oszustwa ze strony producentów.

Badania nad konkretnymi urządzeniami prowadzone są w warunkach laboratoryjnych przy ustalonych założeniach. Częstsze korzystanie z pralki lub pranie w większej temperaturze może spowodować większe zużycie energii. Podobnie ma się sprawa w przypadku zmywarki.

Najbardziej rzetelne i zoptymalizowane wyniki powinny być związane z urządzeniami, które pracują non stop, jak lodówka. Jednak jej również dotyczą czynniki wpływające na zmianę średniego zużycia prądu. Gdy ma częsty kontakt z promieniami słonecznymi, ponieważ znajduje się w pobliżu okien lub, gdy średnie temperatury powietrza są względnie wysokie, wydatek energetyczny wzrośnie.

Czy warto zwracać uwagę na klasę energetyczną sprzętu elektrycznego?

Klasa energetyczna sprzętu elektrycznego umożliwia względne optymalizowanie kosztów zużycia prądu.

Warto jednak podchodzić do tej klasyfikacji z głową i nie decydować się beznamiętnie na kolejnego plusa, nawet jeśli będzie wymagał dopłacenia do wyjściowej ceny kilkuset złotych.

Racjonalne podejście do oszczędzania z pewnością nie będzie miało nigdy negatywnych skutków, ale warto pamiętać, że klasa energetyczna to nie jedyny, istotny wskaźnik, który warto przeanalizować. Co ciekawe, w niektórych przypadkach może nawet nie być kluczowym.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 1 099,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Cena od 269,00zł
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 19,00zł
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!