Co oznacza klasa energetyczna? Czy warto się nią kierować?

05.03.2021 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy, kto choć raz odwiedził sklep ze sprzętem AGD, z pewnością natrafił na etykiety z charakterystycznymi, kolorowymi paskami, którymi oznakowane zostały tam urządzenia. Wskazują one kilka istotnych parametrów, a także klasę energetyczną. Najczęściej analizuje się jej poziom w kontekście ewentualnych oszczędności. Czy w istocie może ona realnie wpłynąć na wysokość rachunków za prąd?

Od marca 2021 roku producenci mają obowiązek posługiwać się nowymi etykietami energetycznymi. Stare etykiety nadal są w obiegu, więc warto znać również schemat ich oznaczenia.

Spis treści:

Co to jest klasa energetyczna?

Klasa energetyczna to inaczej klasa efektywności energetycznej. Wylicza się ją na podstawie rocznego zużycia prądu i stosunku do standardowych wartości odpowiadających najbardziej powszechnym modelom danego urządzenia. Określana jest w kilowatogodzinach. Konieczność ustalenia tego parametru określają unijne dyrektywy.

Dzięki pełnej transparentności konsumenci mogą porównywać modele od różnych marek i świadomie podjąć decyzję o zakupie mniej lub bardziej energooszczędnego sprzętu.

Stara etykieta energetyczna – jaka klasa energetyczna jest najlepsza?

Na starych etykietach energetycznych klasę energetyczną przyporządkowuje się do skali od A+++, A++, A+, A, B, C, D, gdzie pierwsza z liter oznaczona największą ilością plusów stanowi najbardziej oszczędną w zużyciu prądu. Temu oznaczeniu towarzyszą również odpowiednie kolory pasków. Na etykiecie energetycznej znajdują się zieleń, żółć oraz czerwień, w różnych odcieniach.

W praktyce ciężko w sklepach ze sprzętem AGD znaleźć urządzenia o klasie energetycznej niższej, aniżeli A lub nawet A+.

Dziś raczej stanowią one standard, ponieważ w ofercie firm ciężko doszukać się telewizorów kineskopowych czy pralek wyprodukowanych kilkanaście lat temu. A jakich urządzeń dotyczy określenie klasy efektywności energetycznej? Na terenie Unii Europejskiej akcesoriów gospodarstwa domowego oraz źródeł światła (żarówek).

Nowa etykieta energetyczna – co zamiast A+++?

Nowa etykieta energetyczna pojawiać się będzie na pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach, urządzeniach chłodzących, telewizorach czy monitorach komputerowych. Nie będzie na niej oznaczeń w postaci plusów, znikną zatem klasy A+++, A++ oraz A+.  Nowa skala zaczyna się od oznaczenia A, a kończyć na G.

Na nowej etykiecie energetycznej obecnie najwyższa ocena A+++ odpowiada literze C. Nowe najwyższe oznaczenia A oraz B będą wykorzystywane w przyszłości, gdy producenci znajdą bardziej energooszczędne rozwiązania.

Stara etykieta energetyczna i nowa etykieta energetyczna 20201

Czy klasa energetyczna wpływa na wysokość rachunków?

Niektórzy konsumenci zwracają uwagę na klasę efektywności energetycznej ze względu na troskę o środowisko naturalne. Mniejsze zużycie prądu będzie dla niego zdecydowanie łaskawsze. Przeważająca większość społeczeństwa analizuje jednak ten parametr ze względu na potencjalną oszczędność na rachunkach. Czy klasa energetyczna w ogóle ją umożliwia?

W teorii obliczenia są łatwe. Znając cenę za kilowatogodzinę energii we własnej nieruchomości, można porównać zapotrzebowanie na prąd dwóch urządzeń i ustalić oszczędność w skali roku.

Na wstępie należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że nawet ten sam model lodówki czy pralki, ale z klasą A+, zamiast A, może być wyraźnie droższy.

Różnice pomiędzy wyższymi parametrami są jeszcze bardziej widoczne. W związku z tym warto obliczyć, po ilu latach inwestycja się zwróci.

Być może oszczędność będzie iluzją, ponieważ różnica w cenie zniweluje się dopiero po kilkunastu latach, kiedy i tak nadejdzie pora na zakup nowego modelu.

Innym błędem, który często jest popełniany przez konsumentów, stanowi porównywanie skrajnie innych modeli urządzeń. Nie powinny znacząco różnić się wielkością, zastosowaniem czy bogactwem funkcji. Wówczas można dojść do naprawdę absurdalnych wniosków, które oczywiście nie będą miały sensownego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Sprzęt zużywa więcej energii, niż poinformował producent – dlaczego?

Sposób pomiaru klasy energetycznej, a także średnie, roczne zużycie prądu przez konkretne urządzenie zostało usystematyzowane i starannie określone przez unijne dyrektywy. Po zakupie sprzętu konsumenci mogą być jednak zaskoczeni, że wartość podana na etykiecie nie do końca odpowiada rzeczywistości. Może na to wpływać kilka czynników i wcale nie oznacza to oszustwa ze strony producentów.

Badania nad konkretnymi urządzeniami prowadzone są w warunkach laboratoryjnych przy ustalonych założeniach. Częstsze korzystanie z pralki lub pranie w większej temperaturze może spowodować większe zużycie energii. Podobnie ma się sprawa w przypadku zmywarki.

Najbardziej rzetelne i zoptymalizowane wyniki powinny być związane z urządzeniami, które pracują non stop, jak lodówka. Jednak jej również dotyczą czynniki wpływające na zmianę średniego zużycia prądu. Gdy ma częsty kontakt z promieniami słonecznymi, ponieważ znajduje się w pobliżu okien lub, gdy średnie temperatury powietrza są względnie wysokie, wydatek energetyczny wzrośnie.

Czy warto zwracać uwagę na klasę energetyczną sprzętu elektrycznego?

Klasa energetyczna sprzętu elektrycznego umożliwia względne optymalizowanie kosztów zużycia prądu.

Warto jednak podchodzić do tej klasyfikacji z głową i nie decydować się beznamiętnie na kolejnego plusa, nawet jeśli będzie wymagał dopłacenia do wyjściowej ceny kilkuset złotych.

Racjonalne podejście do oszczędzania z pewnością nie będzie miało nigdy negatywnych skutków, ale warto pamiętać, że klasa energetyczna to nie jedyny, istotny wskaźnik, który warto przeanalizować. Co ciekawe, w niektórych przypadkach może nawet nie być kluczowym.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 22,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 53,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł