Co oznacza klasa energetyczna? Jak czytać nowe etykiety energetyczne?

Każdy, kto choć raz odwiedził sklep ze sprzętem AGD, z pewnością natrafił na oznaczenie energooszczędności, czyli etykiety z charakterystycznymi, kolorowymi paskami, którymi oznakowane zostały tam urządzenia. Są to oznaczenia klasy energetycznej, potocznie nazywane jako oznaczenia energetyczne. Wskazują one kilka istotnych parametrów, a także klasę energetyczną urządzenia. Najczęściej analizuje się jej poziom w kontekście ewentualnych oszczędności. Co oznacza klasa energetyczna? Czy w istocie może ona realnie wpłynąć na wysokość rachunków za prąd?

Spis treści:

Co to jest klasa energetyczna?

Klasa energetyczna to inaczej klasa efektywności energetycznej. Wylicza się ją na podstawie rocznego zużycia prądu i jego stosunku do rynkowych standardów w danej kategorii (podobnych urządzeń dostępnych na rynku). Określana jest w kilowatogodzinach. Konieczność ustalenia tego parametru określają unijne dyrektywy.

Dzięki pełnej transparentności konsumenci mogą porównywać modele różnych marek i świadomie podjąć decyzję o zakupie mniej lub bardziej energooszczędnego sprzętu.

1 marca 2021 roku zmieniono oznaczenia energooszczędności. Zmiana klasy energetycznej wynikała z faktu, że oferowane urządzenia zużywają coraz mniej prądu, co swego czasu wymusiło dodanie kolejnych klas, na przykład A+++, która jest odpowiednikiem obecnej klasy C. Najbardziej energooszczędne urządzenia są obecnie oznaczone klasą A, a klasy energetyczne pralek, a raczej ich oznaczenia, są takie same jak klasy energetyczne telewizorów.

Stara etykieta energetyczna

Coraz większy poziom energooszczędności urządzeń sprawił, że pod koniec 2020 roku większość z nich oznaczona była klasą A z trzema, dwoma lub jednym plusem, a klasy od C do G występowały bardzo rzadko. Nowe klasy energetyczne zostały więc dostosowane do panujących na rynku realiów. Jeśli więc zastanawiacie się, jaka klasa energetyczna jest najlepsza, to obecnie jest to A. Na urządzeniach nie znajdzie się już oznaczeń ze wspomnianymi plusami.

Na starych etykietach energetycznych klasę energetyczną przyporządkowywało się do skali od A+++, A++, A+, A, B, C, D, gdzie pierwsza z liter oznaczona największą ilością plusów stanowi najbardziej oszczędną w zużyciu prądu. Temu oznaczeniu towarzyszyły odpowiednie kolory pasków. Na etykiecie energetycznej znajdowały się zieleń, żółć oraz czerwień, w różnych odcieniach.

Etykieta energetyczna dla odkurzaczy, która zastąpiona będzie nową od 1 marca 2021

Stara etykieta energetyczna obowiązująca do końca lutego 2021 roku

Dlaczego wprowadzono nowe klasy energetyczne?

Dlaczego w ogóle wprowadzane są zmiany? Powoli zaczynało po prostu brakować skali, gdyż producenci faktycznie przygotowują coraz więcej technologii pozwalających oszczędzać energię. W efekcie nadmiar plusów w oznaczeniach zmniejszał ich czytelność. Dlatego też zdecydowano o przejściu na siedmiopunktową skalę – od A do G.

Nowa etykieta energetyczna – co zamiast A+++?

Nowa etykieta energetyczna pojawiła się na pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach, urządzeniach chłodzących, telewizorach, monitorach komputerowych, oświetleniu i innym sprzęcie z kategorii RTV oraz AGD. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nowa skala efektywności energetycznej zaczyna się od oznaczenia A, a kończy na G.

 

Stara etykieta energetyczna i nowa etykieta energetyczna

Jest to rozwiązanie, które ma nieść korzyści przede wszystkim dla użytkowników, szybko pozwalając im zorientować się w najważniejszych cechach sprzętu. Z drugiej strony to swojego rodzaju zachęta dla producentów do oferowania jak najbardziej energooszczędnych urządzeń. Możliwość pokazania kupującym, że ma się przewagę nad konkurentami i oferuje się lepsze, bardziej energooszczędne urządzenia.

Klasy energetyczne

W dużym uproszczeniu znaczenie poszczególnych klas wyjaśnić jest bardzo łatwo. Im bliżej początku alfabetu, tym bardziej energooszczędne urządzenie. Klasa energetyczna lodówki E oznacza, że zużywa ona mniej prądu ta oznaczona literą F czy G.

Klasa energetyczna A

Jest oznaczana ciemnozielonym kolorem. To klasa energetyczna stworzona z myślą o najbardziej energooszczędnych urządzeniach AGD i RTV.

Klasa energetyczna B

Zatem co oznacza klasa energetyczna B? Przeznaczona jest ona dla trochę mniej energooszczędnych urządzeń niż w przypadku klasy A, a oznaczana jest także kolorem zielonym (nieco jaśniejszym niż klasa A).

Klasa energetyczna C

Oznaczana kolorem jasnozielonym. To odpowiednik najwyższej klasy energetycznej w dotychczasowym standardzie, czyli A+++.

Klasa energetyczna D

Oznaczana kolorem żółtym. Urządzenia oznaczone tą klasą efektywności energetycznej wciąż należą do kategorii oszczędnych i śmiało można je kupować, chcąc zaoszczędzić na rachunkach. Odpowiednik klasy energetycznej A++.

Klasa energetyczna E

Oznaczana kolorem jasnopomarańczowym. Urządzenia z tą etykietą cechują się nieco większym zużyciem energii, ale za to można oczekiwać, że będą nieco tańsze w zakupie, niż ich odpowiedniki z wyższych klas. Odpowiednik klasy energetycznej A+.

Klasa energetyczna F – co to znaczy?

Oznaczana kolorem pomarańczowym. Należą do niej urządzenia oznaczone wcześniej klasą A lub B. Zużywają dużo energii, co oznacza nie tylko wysokie rachunki, ale też negatywny wpływ na środowisko.

Klasa energetyczna G

Nowa klasa energetyczna G oznaczana kolorem czerwonym. Najniższa klasa energetyczna (odpowiednik wcześniejszych klas B i C) cechująca urządzenia zużywające bardzo dużo prądu i mające istotny wpływ na środowisko.

Jakie jeszcze informacje są na nowej etykiecie energetycznej?

Oznaczenia, jakie przyjmie teraz skala klasy efektywności energetycznej to najważniejsza, ale nie jedyna zmiana. Nowa etykieta energetyczna ma być bardziej czytelna, ale jednocześnie przedstawiać użytkownikowi więcej informacji, dokładniej przybliżać mu interesujące go urządzenie.

  • kod QR – po zeskanowaniu smartfonem skieruje na internetową kartę produktu w bazie EPREL, gdzie znajduje się dokładna specyfikacja urządzenia
  • nowa klasyfikacja energooszczędności – bardziej czytelna i przejrzysta w skali od A do G

nowa etykieta energetyczna oświetlenie

 

Nowa etykieta energetyczna dla źródeł światła

  • poziom hałasu – podawany w decybelach oraz skali od A do D

.

nowa etykieta energetyczna pralki

 

Nowa etykieta energetyczna dla pralki

  • nowe piktogramy – dodatkowe informacje w zależności od sprzętu np. ilości wody zużywanej na jeden cykl prania w przypadku pralek, czy efektywność energetyczna telewizorów w trybie HDR

Nowa etykieta energetyczna dla telewizorów

Poza tym, na etykiecie znajduje się także oznaczenie producenta, identyfikator modelu produktu, zużycie energii w kWh oraz numer rozporządzenia, do którego odnosi się dana etykieta.

Czy klasa energetyczna wpływa na wysokość rachunków?

Niektórzy konsumenci zwracają uwagę na klasę efektywności energetycznej ze względu na troskę o środowisko naturalne. Mniejsze zużycie prądu będzie dla niego zdecydowanie łaskawsze. Przeważająca większość społeczeństwa analizuje jednak ten parametr ze względu na potencjalną oszczędność na rachunkach. Czy klasa energetyczna w ogóle ją umożliwia?

W teorii obliczenia są łatwe. Znając cenę za kilowatogodzinę energii we własnej nieruchomości, można porównać zapotrzebowanie na prąd dwóch urządzeń i ustalić oszczędność w skali roku.

Na wstępie należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że nawet ten sam model lodówki czy pralki, ale z klasą D, zamiast E, może być wyraźnie droższy.

Różnice pomiędzy wyższymi parametrami są jeszcze bardziej widoczne. W związku z tym warto obliczyć, po ilu latach inwestycja się zwróci. Być może oszczędność będzie iluzją, ponieważ różnica w cenie zniweluje się dopiero po kilkunastu latach, kiedy i tak nadejdzie pora na zakup nowego modelu.

Konsumenci często popełniają błąd polegający na porównywaniu skrajnie innych modeli urządzeń. Nie powinny znacząco różnić się wielkością, zastosowaniem czy bogactwem funkcji. Wówczas można dojść do naprawdę absurdalnych wniosków, które oczywiście nie będą miały sensownego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Sprzęt zużywa więcej energii, niż poinformował producent – dlaczego?

Sposób pomiaru klasy energetycznej, a także średnie, roczne zużycie prądu przez konkretne urządzenie zostało usystematyzowane i starannie określone przez unijne dyrektywy co oznacza, że na przykład klasa energetyczna F lodówki to w skrócie większe zużycie niż klasa energetyczna lodówki E. Po zakupie sprzętu konsumenci mogą być jednak zaskoczeni, że wartość podana na etykiecie nie do końca odpowiada rzeczywistości. Może na to wpływać kilka czynników i wcale nie oznacza to oszustwa ze strony producentów.

Badania nad konkretnymi urządzeniami prowadzone są w warunkach laboratoryjnych przy ustalonych założeniach. Częstsze korzystanie z pralki lub pranie w większej temperaturze może spowodować większe zużycie energii. Podobnie ma się sprawa w przypadku zmywarki.

Najbardziej rzetelne i zoptymalizowane wyniki powinny być związane z urządzeniami, które pracują non stop, jak lodówka. Jednak jej również dotyczą czynniki wpływające na zmianę średniego zużycia prądu. Gdy ma częsty kontakt z promieniami słonecznymi, ponieważ znajduje się w pobliżu okien lub, gdy średnie temperatury powietrza są względnie wysokie, wydatek energetyczny wzrośnie. Warto zatem uświadomić sobie, że te same klasy energetyczne pralek i klasy energetyczne telewizorów nie oznaczają tego samego zużycia prądu.

Czy warto zwracać uwagę na klasę energetyczną sprzętu elektrycznego?

Klasa energetyczna sprzętu elektrycznego umożliwia względne optymalizowanie kosztów zużycia prądu.

Warto jednak podchodzić do tej klasyfikacji z głową i nie decydować się beznamiętnie na wyższą klasę, zwłaszcza jeśli będzie wymagała dopłacenia do wyjściowej ceny kilkuset złotych.

Racjonalne podejście do oszczędzania z pewnością nie będzie miało nigdy negatywnych skutków, ale warto pamiętać, że klasa energetyczna to nie jedyny, istotny wskaźnik, który warto przeanalizować. Co ciekawe, w niektórych przypadkach może nawet nie być kluczowym.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 (33 głosy)

Czytaj więcej