Co oznacza klasa energetyczna? Czy warto się nią kierować?


Każdy, kto choć raz odwiedził sklep ze sprzętem AGD, z pewnością natrafił na etykiety z charakterystycznymi, kolorowymi paskami, którymi oznakowane zostały tam urządzenia. Wskazują one kilka istotnych parametrów, a także klasę energetyczną. Najczęściej analizuje się jej poziom w kontekście ewentualnych oszczędności. Czy w istocie może ona realnie wpłynąć na wysokość rachunków za prąd?

Spis treści:

  • Klasa energetyczna – co to jest?
  • Sprzęt zużywa więcej energii, niż poinformował producent – dlaczego?
  • Jaka klasa energetyczna jest najlepsza?
  • Czy klasa energetyczna wpływa na wysokość rachunków?
  • Czy warto zwracać uwagę na klasę energetyczną sprzętu elektrycznego?
  • Nowa etykieta energetyczna dla pralek
  • Nowa etykieta energetyczna dla odkurzaczy

Klasa energetyczna – co to jest?

Klasa energetyczna to inaczej klasa efektywności energetycznej. Wylicza się ją na podstawie rocznego zużycia prądu i stosunku do standardowych wartości odpowiadających najbardziej powszechnym modelom danego urządzenia. Określana jest w kilowatogodzinach. Konieczność ustalenia tego parametru określają unijne dyrektywy. Dzięki pełnej transparentności konsumenci mogą porównywać modele od różnych marek i świadomie podjąć decyzję o zakupie mniej lub bardziej energooszczędnego sprzętu.

>

Sprzęt zużywa więcej energii, niż poinformował producent – dlaczego?

Sposób pomiaru klasy energetycznej, a także średnie, roczne zużycie prądu przez konkretne urządzenie zostało usystematyzowane i starannie określone przez unijne dyrektywy. Po zakupie sprzętu konsumenci mogą być jednak zaskoczeni, że wartość podana na etykiecie nie do końca odpowiada rzeczywistości. Może na to wpływać kilka czynników i wcale nie oznacza to oszustwa ze strony producentów.

Pralka lub zmywarka

Badania nad konkretnymi urządzeniami prowadzone są w warunkach laboratoryjnych przy ustalonych założeniach. Częstsze korzystanie z pralki lub pranie w większej temperaturze może spowodować większe zużycie energii. Podobnie ma się sprawa w przypadku zmywarki.

Lodówka

Najbardziej rzetelne i zoptymalizowane wyniki powinny być związane z urządzeniami, które pracują non stop, jak lodówka. Jednak jej również dotyczą czynniki wpływające na zmianę średniego zużycia prądu. Gdy ma częsty kontakt z promieniami słonecznymi, ponieważ znajduje się w pobliżu okien lub, gdy średnie temperatury powietrza są względnie wysokie, wydatek energetyczny wzrośnie.

Jaka klasa energetyczna jest najlepsza?

Klasę energetyczną przyporządkowuje się do skali od A do D lub G, gdzie pierwsza z liter stanowi najbardziej oszczędną w zużyciu prądu. Temu oznaczeniu towarzyszą również odpowiednie kolory pasków. Na etykiecie energetycznej znajdują się zieleń, żółć oraz czerwień, w różnych odcieniach. Ze względu na prężny rozwój branży urządzeń AGD w grudniu 2010 roku uaktualniono klasyfikację, wprowadzając trzy nowe oznaczenia dla najbardziej efektywnych urządzeń: A+, A++ oraz A+++.

W praktyce ciężko w sklepach ze sprzętem AGD znaleźć urządzenia o klasie energetycznej niższej, aniżeli A lub nawet A+. Dziś raczej stanowią one standard, ponieważ w ofercie firm ciężko doszukać się telewizorów kineskopowych czy pralek wyprodukowanych kilkanaście lat temu. A jakich urządzeń dotyczy określenie klasy efektywności energetycznej? Na terenie Unii Europejskiej akcesoriów gospodarstwa domowego oraz źródeł światła, a więc żarówek.

Czy klasa energetyczna wpływa na wysokość rachunków?

Niektórzy konsumenci zwracają uwagę na klasę efektywności energetycznej ze względu na troskę o środowisko naturalne. Mniejsze zużycie prądu będzie dla niego zdecydowanie łaskawsze. Przeważająca większość społeczeństwa analizuje jednak ten parametr ze względu na potencjalną oszczędność na rachunkach. Czy klasa energetyczna w ogóle ją umożliwia?

W teorii obliczenia są łatwe. Znając cenę za kilowatogodzinę energii we własnej nieruchomości, można porównać zapotrzebowanie na prąd dwóch urządzeń i ustalić oszczędność w skali roku. Na wstępie należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że nawet ten sam model lodówki czy pralki, ale z klasą A+, zamiast A, może być wyraźnie droższy.

Różnice pomiędzy wyższymi parametrami są jeszcze bardziej widoczne. W związku z tym warto obliczyć, po ilu latach inwestycja się zwróci. Być może oszczędność będzie iluzoryczna, ponieważ różnica w cenie zniweluje się dopiero po kilkunastu latach, kiedy i tak nadejdzie pora na zakup nowego modelu.

Innym błędem, który często jest popełniany przez konsumentów, stanowi porównywanie skrajnie innych modeli urządzeń. Nie powinny znacząco różnić się wielkością, zastosowaniem czy bogactwem funkcji. Wówczas można dojść do naprawdę absurdalnych wniosków, które oczywiście nie będą miały sensownego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Czy warto zwracać uwagę na klasę energetyczną sprzętu elektrycznego?

Klasa energetyczna sprzętu elektrycznego umożliwia względne optymalizowanie kosztów zużycia prądu. Warto jednak podchodzić do tej klasyfikacji z głową i nie decydować się beznamiętnie na kolejnego plusa, nawet jeśli będzie wymagał dopłacenia do wyjściowej ceny kilkuset złotych. Racjonalne podejście do oszczędzania z pewnością nie będzie miało nigdy negatywnych skutków, ale warto pamiętać, że klasa energetyczna to nie jedyny, istotny wskaźnik, który warto przeanalizować. Co ciekawe, w niektórych przypadkach może nawet nie być kluczowym.

Nowa etykieta energetyczna dla pralek

Nowa etykieta energetyczna dla pralek obowiązuje od września 2017. Określiła ona klasy energetyczne od  A+++ do D. Pralki o najwyższych klasach energetycznych pobierają następującą ilość energii:

  • Pralki A+++ – mniej niż 46 kWh na rok
  • Pralki A++ – mniej niż 52 kWh na rok
  • Pralki A+ – mniej niż 59 kWh na rok.

Więcej o klasach energetycznych dla pralek: Jak wybrać pralkę? Poradnik zakupowy

Nowa etykieta energetyczna dla pralek, źródło: gov.pl

Nowa etykieta energetyczna dla odkurzaczy

Nowa etykieta energetyczna dla odkurzaczy wprowadzona została we wrześniu 2017 roku, w odpowiedzi na nowe prawo unijne, które zakazało produkcji i importu odkurzaczy o mocy powyżej 900 W.

Więcej w artykule: Nowa etykieta energetyczna dla odkurzaczy – co warto wiedzieć?