Co można podłączyć do komputera?

18.05.2020 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Komputery stały się nieodłącznymi towarzyszami naszego życia, zarówno w pracy, jak i w domu. Nawet najsilniejsze komputery PC nie zdadzą się jednak na wiele bez dodatkowych peryferiów. Ich wybór jest naprawdę bardzo szeroki, przez co mniej zaawansowani użytkownicy mogą poczuć się przytłoczeni dostępnym wyborem

Właśnie z myślą o takich osobach przygotowaliśmy poradnik, w którym przyglądamy się temu, co można podłączyć do komputera.

  • Klawiatura i myszka
  • Kontroler do gier
  • Monitor
  • Głośniki i słuchawki
  • Drukarka i urządzenie wielofunkcyjne
  • Zewnętrzny dysk twardy i pendrive
  • Kamera i mikrofon

Klawiatura i myszka

Zdecydowanie najbardziej znanymi i jednocześnie absolutnie niezbędnymi do obsługi komputera peryferiami są myszki i klawiatury. W obydwu przypadkach sięgnąć można po modele przewodowe oraz bezprzewodowe – wedle własnych preferencji.

Myszki komputerowe >

Poza tym zarówno myszki jak i klawiatury wybierać należy pod kątem ich przeznaczenia. Jeśli komputera używamy w głównej mierze do pracy, to najważniejsza będzie ergonomia klawiatury. Szczególne znaczenie ma tutaj cicha praca oraz wygodne rozmieszczenie klawiszy o płaskim profilu, co pozwala na komfortowe pisanie.

Klawiatury PC >

Graczom dedykowane są propozycje o agresywniejszej stylistyce i bogatszej liczbie funkcji pomagających w rozgrywce. Z powodzeniem można znaleźć także coś pośredniego, myszkę i klawiaturę uniwersalną, która da radę i w pracy i podczas zabawy.

Zestawy klawiatury i mysz >

Kontroler do gier

Jeśli natomiast dla niektórych zaawansowanych graczy myszka i klawiatura to za mało, z pomocą przychodzą kontrolery do gier. Wyróżniamy trzy główne rodzaje kontrolerów – gamepady, joysticki oraz kierownice.

Pady do PC >

W znacznym stopniu ułatwiają sterowanie i tym samym zapewniają lepsze wyniki w grach, zwłaszcza sportowych, symulatorach czy wyścigach/rajdach.

Kierownice do gier >

Większość kontrolerów gier wykorzystuje interfejs USB, aczkolwiek znaleźć można też modele bezprzewodowe, głównie w przypadku gamepadów. Do komputera podłącza się wtedy jedynie niewielki adapter, a z kontrolerem można wygodnie usadowić się w fotelu i nie ograniczać się plączącym się kablem.

Joysticki do PC >

Monitor do komputera

Trudno wyobrazić sobie korzystanie z komputera bez monitora. Decyzja o tym jaki monitor wybrać, uzależniona jest głównie od tego, do czego będziemy głównie go używać. Jedni potrzebować będą go do pracy, a inni do umilania sobie wolnego czasu.

Monitory dla graczy >

W zależności od potrzeb zdecydować można się więc na model uniwersalny, profesjonalny lub dla graczy. Różnią się one wieloma parametrami, z których najważniejsze to rozdzielczość, rodzaj matrycy oraz przekątna.

Monitory dla grafika >

Dla większości użytkowników idealnym rozwiązaniem będzie rozdzielczość Full HD (1920×1080 pikseli). Warto też zwracać uwagę na dodatkowe cechy, chociażby możliwość montażu na ścianie, czy regulacja pozycji ekranu.

Monitory Full HD >

Więcej informacji znajdziesz w poradniku: Jaki monitor wybrać?

Głośniki i słuchawki

Jeśli monitor nie ma wbudowanych głośników, to konieczne będzie podłączenie dodatkowych peryferiów zapewniających źródło dźwięku. Mowa oczywiście o głośnikach i słuchawkach. Głośniki dobierać powinniśmy nie tylko do potrzeb, ale i pomieszczenia, w którym będą się znajdować.

Głośniki komputerowe >

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem: Jakie głośniki wybrać?

Jeśli chodzi natomiast o słuchawki, tutaj nie trzeba się ograniczać co do mocy. Nikt poza nami słuchać odtwarzanych dźwięków bowiem nie będzie. Warto natomiast dobrze przemyśleć sięgniecie po konkretny model, w przypadku komputerów najpopularniejsze są słuchawki nauszne.

Słuchawki nauszne >

Specjalną podgrupę stanowią tutaj słuchawki dla graczy oferujące między innymi wysokiej jakości mikrofony niezbędne do komunikacji w sieci. Ważne jest tu kwestia komunikacji. Słuchawki podłączamy za pomocą złącza słuchawkowego bądź USB, dostępne są też modele bezprzewodowe.

Słuchawki gamingowe >

Więcej informacji znajdziesz w poradniku: Jakie słuchawki wybrać?

Drukarka i urządzenie wielofunkcyjne

Chociaż rozwój Internetu i usług w chmurze nieco zmniejszył ich popularność, drukarki wciąż znajdują wielu zwolenników. Zdecydowanie najczęściej goszczą w naszych domach drukarki atramentowe, drukarki laserowe oraz urządzenia wielofunkcyjne.

Drukarki >

Urządzenia tego typu komunikują się głównie z komputerem poprzez złącze USB. Pamiętać należy, że sięgając po drukarkę z łącznością Wi-Fi zapewniamy sobie łatwiejszy dostęp z innych domowych urządzeń.

Urządzenia wielofunkcyjne >

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Jak wybrać drukarkę? Poradnik

Zewnętrzny dysk twardy i pendrive

Wprawdzie większość nowych komputerów wyposażona jest we wbudowane czytniki kart pamięci, ale w przypadku jego braku skorzystać można z zewnętrznego czytnika podłączanego do portu USB.

Czytniki kart pamięci >

Zdecydowanie większym wzięciem cieszą się jednak pendrive’y, a zwłaszcza zewnętrzne dyski twarde. To bowiem nośniki trwalsze, pojemniejsze, niemal takie same jak dyski zamknięte we wnętrzu komputerowej obudowy.

Pendrive >

Niemal, bo jak sama nazwa wskazuje są one zewnętrze i możemy je spokojnie przenosić, zabierając dane chociażby z domu do biura czy znajomych. Urządzenia te bazują zazwyczaj na interfejsie USB, dominuje już szybki standard USB 3.0.

Dyski zewnętrzne >

Kamera internetowa i mikrofon

Do nagrywania materiałów wideo, do komunikacji ze znajomymi lub rodziną czy do gier online z pomocą przychodzą kamery internetowe, a w przypadku wspomnianych graczy także mikrofony.

Kamery internetowe >

Kiedyś peryferia te kojarzyły się z bardzo słabą jakością, ale obecnie przy odpowiednim wydatku liczyć można na naprawdę dobrą jakość wideo i dźwięku.

Mikrofony >


Wyżej wymieniona lista obejmuje peryferia, bez których praca z komputerem byłaby niemożliwa lub w znacznej mierze utrudniona. Doskonale potwierdza to tezę, że wybór peryferiów jest równie ważny co wybór samego komputera. Tym bardziej że najwięksi pasjonaci technologii znajdą także kilka innych dodatkowych urządzeń.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 22,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 53,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł