18.05.2020 |
autor: Mateusz Tomczak |
Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Komputery stały się nieodłącznymi towarzyszami naszego życia, zarówno w pracy, jak i w domu. Nawet najsilniejsze komputery PC nie zdadzą się jednak na wiele bez dodatkowych peryferiów. Ich wybór jest naprawdę bardzo szeroki, przez co mniej zaawansowani użytkownicy mogą poczuć się przytłoczeni dostępnym wyborem
Właśnie z myślą o takich osobach przygotowaliśmy poradnik, w którym przyglądamy się temu, co można podłączyć do komputera.
Klawiatura i myszka
Kontroler do gier
Monitor
Głośniki i słuchawki
Drukarka i urządzenie wielofunkcyjne
Zewnętrzny dysk twardy i pendrive
Kamera i mikrofon
Klawiatura i myszka
Zdecydowanie najbardziej znanymi i jednocześnie absolutnie niezbędnymi do obsługi komputera peryferiami są myszki i klawiatury. W obydwu przypadkach sięgnąć można po modele przewodowe oraz bezprzewodowe – wedle własnych preferencji.
Poza tym zarówno myszki jak i klawiatury wybierać należy pod kątem ich przeznaczenia. Jeśli komputera używamy w głównej mierze do pracy, to najważniejsza będzie ergonomia klawiatury. Szczególne znaczenie ma tutaj cicha praca oraz wygodne rozmieszczenie klawiszy o płaskim profilu, co pozwala na komfortowe pisanie.
Graczom dedykowane są propozycje o agresywniejszej stylistyce i bogatszej liczbie funkcji pomagających w rozgrywce. Z powodzeniem można znaleźć także coś pośredniego, myszkę i klawiaturę uniwersalną, która da radę i w pracy i podczas zabawy.
Jeśli natomiast dla niektórych zaawansowanych graczy myszka i klawiatura to za mało, z pomocą przychodzą kontrolery do gier. Wyróżniamy trzy główne rodzaje kontrolerów – gamepady, joysticki oraz kierownice.
Większość kontrolerów gier wykorzystuje interfejs USB, aczkolwiek znaleźć można też modele bezprzewodowe, głównie w przypadku gamepadów. Do komputera podłącza się wtedy jedynie niewielki adapter, a z kontrolerem można wygodnie usadowić się w fotelu i nie ograniczać się plączącym się kablem.
Trudno wyobrazić sobie korzystanie z komputera bez monitora. Decyzja o tym jaki monitor wybrać, uzależniona jest głównie od tego, do czego będziemy głównie go używać. Jedni potrzebować będą go do pracy, a inni do umilania sobie wolnego czasu.
W zależności od potrzeb zdecydować można się więc na model uniwersalny, profesjonalny lub dla graczy. Różnią się one wieloma parametrami, z których najważniejsze to rozdzielczość, rodzaj matrycy oraz przekątna.
Dla większości użytkowników idealnym rozwiązaniem będzie rozdzielczość Full HD (1920×1080 pikseli). Warto też zwracać uwagę na dodatkowe cechy, chociażby możliwość montażu na ścianie, czy regulacja pozycji ekranu.
Jeśli monitor nie ma wbudowanych głośników, to konieczne będzie podłączenie dodatkowych peryferiów zapewniających źródło dźwięku. Mowa oczywiście o głośnikach i słuchawkach. Głośniki dobierać powinniśmy nie tylko do potrzeb, ale i pomieszczenia, w którym będą się znajdować.
Jeśli chodzi natomiast o słuchawki, tutaj nie trzeba się ograniczać co do mocy. Nikt poza nami słuchać odtwarzanych dźwięków bowiem nie będzie. Warto natomiast dobrze przemyśleć sięgniecie po konkretny model, w przypadku komputerów najpopularniejsze są słuchawki nauszne.
Specjalną podgrupę stanowią tutaj słuchawki dla graczy oferujące między innymi wysokiej jakości mikrofony niezbędne do komunikacji w sieci. Ważne jest tu kwestia komunikacji. Słuchawki podłączamy za pomocą złącza słuchawkowego bądź USB, dostępne są też modele bezprzewodowe.
Chociaż rozwój Internetu i usług w chmurze nieco zmniejszył ich popularność, drukarki wciąż znajdują wielu zwolenników. Zdecydowanie najczęściej goszczą w naszych domach drukarki atramentowe, drukarki laserowe oraz urządzenia wielofunkcyjne.
Urządzenia tego typu komunikują się głównie z komputerem poprzez złącze USB. Pamiętać należy, że sięgając po drukarkę z łącznością Wi-Fi zapewniamy sobie łatwiejszy dostęp z innych domowych urządzeń.
Wprawdzie większość nowych komputerów wyposażona jest we wbudowane czytniki kart pamięci, ale w przypadku jego braku skorzystać można z zewnętrznego czytnika podłączanego do portu USB.
Zdecydowanie większym wzięciem cieszą się jednak pendrive’y, a zwłaszcza zewnętrzne dyski twarde. To bowiem nośniki trwalsze, pojemniejsze, niemal takie same jak dyski zamknięte we wnętrzu komputerowej obudowy.
Niemal, bo jak sama nazwa wskazuje są one zewnętrze i możemy je spokojnie przenosić, zabierając dane chociażby z domu do biura czy znajomych. Urządzenia te bazują zazwyczaj na interfejsie USB, dominuje już szybki standard USB 3.0.
Do nagrywania materiałów wideo, do komunikacji ze znajomymi lub rodziną czy do gier online z pomocą przychodzą kamery internetowe, a w przypadku wspomnianych graczy także mikrofony.
Wyżej wymieniona lista obejmuje peryferia, bez których praca z komputerem byłaby niemożliwa lub w znacznej mierze utrudniona. Doskonale potwierdza to tezę, że wybór peryferiów jest równie ważny co wybór samego komputera. Tym bardziej że najwięksi pasjonaci technologii znajdą także kilka innych dodatkowych urządzeń.
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?