Co można podłączyć do komputera?

18.05.2020 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Komputery stały się nieodłącznymi towarzyszami naszego życia, zarówno w pracy, jak i w domu. Nawet najsilniejsze komputery PC nie zdadzą się jednak na wiele bez dodatkowych peryferiów. Ich wybór jest naprawdę bardzo szeroki, przez co mniej zaawansowani użytkownicy mogą poczuć się przytłoczeni dostępnym wyborem

Właśnie z myślą o takich osobach przygotowaliśmy poradnik, w którym przyglądamy się temu, co można podłączyć do komputera.

  • Klawiatura i myszka
  • Kontroler do gier
  • Monitor
  • Głośniki i słuchawki
  • Drukarka i urządzenie wielofunkcyjne
  • Zewnętrzny dysk twardy i pendrive
  • Kamera i mikrofon

Klawiatura i myszka

Zdecydowanie najbardziej znanymi i jednocześnie absolutnie niezbędnymi do obsługi komputera peryferiami są myszki i klawiatury. W obydwu przypadkach sięgnąć można po modele przewodowe oraz bezprzewodowe – wedle własnych preferencji.

Myszki komputerowe >

Poza tym zarówno myszki jak i klawiatury wybierać należy pod kątem ich przeznaczenia. Jeśli komputera używamy w głównej mierze do pracy, to najważniejsza będzie ergonomia klawiatury. Szczególne znaczenie ma tutaj cicha praca oraz wygodne rozmieszczenie klawiszy o płaskim profilu, co pozwala na komfortowe pisanie.

Klawiatury PC >

Graczom dedykowane są propozycje o agresywniejszej stylistyce i bogatszej liczbie funkcji pomagających w rozgrywce. Z powodzeniem można znaleźć także coś pośredniego, myszkę i klawiaturę uniwersalną, która da radę i w pracy i podczas zabawy.

Zestawy klawiatury i mysz >

Kontroler do gier

Jeśli natomiast dla niektórych zaawansowanych graczy myszka i klawiatura to za mało, z pomocą przychodzą kontrolery do gier. Wyróżniamy trzy główne rodzaje kontrolerów – gamepady, joysticki oraz kierownice.

Pady do PC >

W znacznym stopniu ułatwiają sterowanie i tym samym zapewniają lepsze wyniki w grach, zwłaszcza sportowych, symulatorach czy wyścigach/rajdach.

Kierownice do gier >

Większość kontrolerów gier wykorzystuje interfejs USB, aczkolwiek znaleźć można też modele bezprzewodowe, głównie w przypadku gamepadów. Do komputera podłącza się wtedy jedynie niewielki adapter, a z kontrolerem można wygodnie usadowić się w fotelu i nie ograniczać się plączącym się kablem.

Joysticki do PC >

Monitor do komputera

Trudno wyobrazić sobie korzystanie z komputera bez monitora. Decyzja o tym jaki monitor wybrać, uzależniona jest głównie od tego, do czego będziemy głównie go używać. Jedni potrzebować będą go do pracy, a inni do umilania sobie wolnego czasu.

Monitory dla graczy >

W zależności od potrzeb zdecydować można się więc na model uniwersalny, profesjonalny lub dla graczy. Różnią się one wieloma parametrami, z których najważniejsze to rozdzielczość, rodzaj matrycy oraz przekątna.

Monitory dla grafika >

Dla większości użytkowników idealnym rozwiązaniem będzie rozdzielczość Full HD (1920×1080 pikseli). Warto też zwracać uwagę na dodatkowe cechy, chociażby możliwość montażu na ścianie, czy regulacja pozycji ekranu.

Monitory Full HD >

Więcej informacji znajdziesz w poradniku: Jaki monitor wybrać?

Głośniki i słuchawki

Jeśli monitor nie ma wbudowanych głośników, to konieczne będzie podłączenie dodatkowych peryferiów zapewniających źródło dźwięku. Mowa oczywiście o głośnikach i słuchawkach. Głośniki dobierać powinniśmy nie tylko do potrzeb, ale i pomieszczenia, w którym będą się znajdować.

Głośniki komputerowe >

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem: Jakie głośniki wybrać?

Jeśli chodzi natomiast o słuchawki, tutaj nie trzeba się ograniczać co do mocy. Nikt poza nami słuchać odtwarzanych dźwięków bowiem nie będzie. Warto natomiast dobrze przemyśleć sięgniecie po konkretny model, w przypadku komputerów najpopularniejsze są słuchawki nauszne.

Słuchawki nauszne >

Specjalną podgrupę stanowią tutaj słuchawki dla graczy oferujące między innymi wysokiej jakości mikrofony niezbędne do komunikacji w sieci. Ważne jest tu kwestia komunikacji. Słuchawki podłączamy za pomocą złącza słuchawkowego bądź USB, dostępne są też modele bezprzewodowe.

Słuchawki gamingowe >

Więcej informacji znajdziesz w poradniku: Jakie słuchawki wybrać?

Drukarka i urządzenie wielofunkcyjne

Chociaż rozwój Internetu i usług w chmurze nieco zmniejszył ich popularność, drukarki wciąż znajdują wielu zwolenników. Zdecydowanie najczęściej goszczą w naszych domach drukarki atramentowe, drukarki laserowe oraz urządzenia wielofunkcyjne.

Drukarki >

Urządzenia tego typu komunikują się głównie z komputerem poprzez złącze USB. Pamiętać należy, że sięgając po drukarkę z łącznością Wi-Fi zapewniamy sobie łatwiejszy dostęp z innych domowych urządzeń.

Urządzenia wielofunkcyjne >

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Jak wybrać drukarkę? Poradnik

Zewnętrzny dysk twardy i pendrive

Wprawdzie większość nowych komputerów wyposażona jest we wbudowane czytniki kart pamięci, ale w przypadku jego braku skorzystać można z zewnętrznego czytnika podłączanego do portu USB.

Czytniki kart pamięci >

Zdecydowanie większym wzięciem cieszą się jednak pendrive’y, a zwłaszcza zewnętrzne dyski twarde. To bowiem nośniki trwalsze, pojemniejsze, niemal takie same jak dyski zamknięte we wnętrzu komputerowej obudowy.

Pendrive >

Niemal, bo jak sama nazwa wskazuje są one zewnętrze i możemy je spokojnie przenosić, zabierając dane chociażby z domu do biura czy znajomych. Urządzenia te bazują zazwyczaj na interfejsie USB, dominuje już szybki standard USB 3.0.

Dyski zewnętrzne >

Kamera internetowa i mikrofon

Do nagrywania materiałów wideo, do komunikacji ze znajomymi lub rodziną czy do gier online z pomocą przychodzą kamery internetowe, a w przypadku wspomnianych graczy także mikrofony.

Kamery internetowe >

Kiedyś peryferia te kojarzyły się z bardzo słabą jakością, ale obecnie przy odpowiednim wydatku liczyć można na naprawdę dobrą jakość wideo i dźwięku.

Mikrofony >


Wyżej wymieniona lista obejmuje peryferia, bez których praca z komputerem byłaby niemożliwa lub w znacznej mierze utrudniona. Doskonale potwierdza to tezę, że wybór peryferiów jest równie ważny co wybór samego komputera. Tym bardziej że najwięksi pasjonaci technologii znajdą także kilka innych dodatkowych urządzeń.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej