Dzieci uczą się głównie poprzez doświadczanie, korzystając ze wszystkich swoich zmysłów. Dotykanie, smakowanie czy osłuchiwanie pozwala im czerpać informacje o otaczającym świecie i posiąść pozornie oczywistą wiedzę.
Jednak dopiero w momencie, gdy podopieczni zaczynają samodzielnie się poruszać, rodzic uświadamia sobie, jak wiele niebezpieczeństw czeka na nie w domowym zaciszu.
Urządzenia kuchenne, łazienkowe, ale także mobilne z dostępem do Internetu (telefony, tablety) wraz z zaangażowaniem najmłodszych mogą prowadzić do wielu zagrożeń. Zadbać o bezpieczeństwo dzieci w domu pomoże blokada rodzicielska, którą możemy zastosować w wielu domowych urządzeniach. jakie sprzęty możemy zablokować, by uniemośliwić dzieciom zrobienie sobie krzywdy?
Spis treści:
- Blokada rodzicielska na komputer, tablet i smartfon
- Na czym polega blokada rodzicielska?
- Blokada rodzicielska w tabletach i smartfonach
- Jak ustawić kontrolę rodzicielską przy pobieraniu aplikacji?
- Blokada rodzicielska w komputerach z Windows 10
- Nie tylko blokada – o czym jeszcze rodzic musi pamiętać?
- Jakie urządzenia w kuchni wymagają blokady rodzicielskiej?
- Blokady rodzicielskie w urządzeniach łazienkowych
Blokada rodzicielska na komputer, tablet i smartfon
Według raportu Millward Brown z 2015 roku 65% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 roku korzysta z urządzeń mobilnych. Aż 25% z nich robi to codziennie. Badania wykazały również, że rodzice kontrolują te działania, w zależności od konkretnych aktywności, maksymalnie w nieco ponad połowie przypadków. Oznacza to, że około 50% najmłodszych gra, przegląda strony internetowe czy ogląda filmiki bez towarzystwa dorosłego.
Czasy, gdy dostęp do sieci był w jakikolwiek sposób ograniczony, bezpowrotnie minęły. Dziś dzieci wychowują się z urządzeniami mobilnymi w dłoniach, co umożliwia im szeroki dostęp do wiedzy czy rozrywki, ale także niesie za sobą różne niebezpieczeństwa. Jak im zapobiec? Jedną z propozycji jest blokada rodzicielska.
Na czym polega blokada rodzicielska?
Blokada rodzicielska na smartfonie, jak również wszystkich innych urządzeniach z dostępem do Internetu, polega na ograniczeniu docierania do dziecka negatywnych bodźców.
Specjalne aplikacje filtrują strony internetowe oraz multimedia, wyłączając z użytku te zawierające treści nawiązujące do pornografii, przemocy, wulgaryzmów lub innych, nieodpowiednich dla najmłodszych tematów.
Kontrola rodzicielska może również skutkować, w zależności od potrzeb:
- Uniemożliwieniem pobierania plików
- Ograniczeniem czasu korzystania z urządzenia
- Limitem połączeń
- Blokadą SMS na płatne numery, konkretnych fraz w wyszukiwarce czy komunikatorów
W zależności od urządzenia blokada rodzicielska może wyglądać nieco inaczej.
Blokada rodzicielska w tabletach i smartfonach
Blokada rodzicielska w tabletach i smartfonach:
- Telefony z Androidem – wystarczy ściągnąć aplikację, taką jak Kids Place lub Family Zone
- Telefony Apple – umożliwia wprowadzanie ograniczeń z pozycji ustawień ogólnych.
Jak ustawić kontrolę rodzicielską przy pobieraniu aplikacji?
Dla dziecka instalowanie aplikacji z Google Play nie jest żadnym problemem. Aplikacje często są płatne, zawierać też mogą treści, które są nieodpowiednie dla dziecka. Warto ustawić zatem kontrolę rodzicielską.
O tym, jak to zrobić dowiesz się z poniższej instrukcji lub przeczytasz w poradniku: Jak ustawić kontrolę rodzicielską w Google Play?
Blokada rodzicielska w komputerach z Windows 10
Komputery z Windowsem 10 oferują możliwość założenia dziecku osobnego konta użytkownika. Dzięki niemu dorosły z pozycji administratora może określać:
- Godziny użytkowania
- Zablokować dokonywanie płatności
- Ograniczyć dostęp do stron (propozycje od aplikacji, ale także własne)
- Sprawdzać, w jaki sposób podopieczny korzystał ze sprzętu
Nie tylko blokada – o czym jeszcze rodzic musi pamiętać?
Warto wiedzieć, że nawet najlepsze systemy nie uchronią dziecka całkowicie przed tym, co nieodpowiednie. Przede wszystkim należy je uświadamiać i edukować. Być może stanie się świadkiem bądź ofiarą cyberprzemocy lub ktoś będzie namawiać je do udostępnienia swoich danych osobowych czy fotografii. Dziecko powinno wiedzieć, jak w takich sytuacjach się zachować.
Jak działa blokada rodzicielska na telewizorze?
Wiele modeli telewizorów jest wyposażonych w funkcję zabezpieczenia przed dziećmi. W tym przypadku blokada rodzicielska dotyczy ograniczenia dostępu do konkretnych kanałów lub filmów w VOD. Przedostanie się przez tę barierę jest możliwe tylko po wpisaniu kodu PIN.
Rodzice decydują się na kontrolowanie swoich dzieci w Internecie, a także blokowanie innych urządzeń w trosce o ich dobro. Warto jednak pamiętać o tym, że nie istnieje stuprocentowo skuteczna metoda chroniąca przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Technologia wspiera dorosłych, ale powinna być uzupełnieniem codziennego dbania o potomków, edukowania ich, jak również wzajemnego zaufania.
Jakie urządzenia w kuchni wymagają blokady rodzicielskiej?
Urządzeniem kuchennym, które są najbardziej niebezpieczne dla dziecka, stanowi piekarnik oraz płyta grzewcza. Wiodący producenci sprzętu AGD zwracają coraz większą uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych. Najnowsze modele zostają wyposażone w szereg funkcji, które z pewnością zostaną docenione przez wszystkich rodziców.
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na udogodnienie utrzymujące stałą, niską temperaturę na szybie piekarnika. Jest ono możliwe dzięki pracy wentylatora, a także zmianie konstrukcji całej obudowy. Funkcja zminimalizuje ryzyko oparzeń podobnie jak stabilne prowadnice.
Kuchenna kontrola rodzicielska dotyczy również blokady uruchomienia płyty indukcyjnej lub otwarcia drzwiczek. Może być równie przydatna w przypadku zmywarki.
Blokady rodzicielskie w urządzeniach łazienkowych
Wrodzona ciekawość najmłodszych wymaga pewnej kontroli również w łazience. Czołowi producenci pralek oferują obecnie urządzenia wyposażone w specjalne systemy ochronne. Ich głównym zadaniem jest blokada panelu sterowania, a więc zmiany parametrów w trakcie pracy. Blokada rodzicielska w pralce najczęściej uniemożliwia korzystanie z jakichkolwiek przycisków aż do zakończenia prania, a często pozostawia jedynie opcję jej wyłączenia i włączenia.
Może Cię zainteresować: