Bezpieczne czyszczenie ekranu telefonu lub tabletu

Z urządzeń mobilnych korzystamy każdego dnia, lecz z reguły zapominany o okresowym czyszczeniu ekranu telefonu czy tabletu. Obecna pandemia koronawirusa to moment, w którym bardzo słusznie przypomina się o tej kwestii. Często dotykane ekrany urządzeń mobilnych są bowiem siedliskiem dużej ilości zanieczyszczeń i bakterii, a te niekiedy mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Trzeba jednak pamiętać, że czyszczenie powinno być nie tylko skuteczne, ale też bezpiecznie dla urządzeń. Jak czyścić telefon? Oto najważniejsze porady z tym związane.

Spis treści

  • Dlaczego warto dbać o czystość telefonu?
  • Czym czyścić smartfon?
  • Jak często czyścić telefon?
  • Jak ograniczyć kontakt telefonu z twarzą?
  • Czy można czyścić ekran i obudowę telefonu płynem do szyb?
  • Czyszczenie ekranu telefonu spirytusem – czy jest bezpieczne?
  • Czym wyczyścić ekran telefonu przed nałożeniem folii?

Dlaczego warto dbać o czystość telefonu?

Wbrew pozorom, dotykowe szklane ekrany urządzeń elektronicznych nie są sterylnym miejscem. Gromadzą się na nich rożnego rodzaju zabrudzenia a czasami niebezpieczne bakterie. Można wymienić chociażby drobinki złuszczonego naskórka, pot, sebum, a w przypadku kobiet również resztki kosmetyków.

Czyszczenie ekranu telefonu

Największym niebezpieczeństwem jest jednak przenoszenie na niego wszystkiego, czego dotkniemy wcześniej dłonią, także w miejscach publicznych. Trzeba mieć przy tym na względzie, że urządzenia emitują ciepło, tworząc przez to jeszcze lepsze środowisko dla namnażania bakterii i patogenów.

Szczególnie niebezpieczne jest korzystanie właśnie z brudnych smartfonów, ponieważ dotykamy ich nie tylko dłońmi, ale też podczas rozmów przykładamy do twarzy i ust.

U osób o wrażliwej cerze może powodować to podrażnienia lub wystąpienie ostrzejszych objawów zapalnych. Obecnie jednak temat jest jeszcze poważniejszy, ponieważ pandemia koronawirusa powinna skłaniać wszystkich do szczególnej dbałości o czystość. Na nic nie zda się bowiem mycie rąk, jeśli za chwilę weźmiemy do dłoni zabrudzonego bakteriami smartfona.

Czym czyścić smartfon?

Podstawowym sposobem czyszczenia smartfona, rekomendowanym przez większość producentów, jest skorzystanie z miękkiej szmatki z mikrofibry i użycie jej na sucho. W sprzedaży dostępne są też jednorazowe nasączane ściereczki przygotowane specjalnie do ekranów.

Jak wyczyścić ekran telefonu

Jaki jest natomiast w obliczu koronawirusa najbardziej efektywny sposób na pozbycie się go z powierzchni?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, koronawirus otoczony jest błoną tłuszczową. Skuteczną ochronę przed nim zapewniają środki chemiczne, takie jak mydło czy alkohol (minimum 60-70%).

Niektórzy producenci smartfonów wydali już zalecenia, aby w takiej sytuacji najlepiej wykorzystać alkohol izopropylowy (70%) lub chusteczki dezynfekujące.

UWAGA!!! Co ważne, w przypadku płynnych środków należy delikatnie zwilżyć ściereczkę i nią wytrzeć smartfona, a nigdy bezpośrednio go oblewać. Niezalecenie jest również mycie urządzeń pod bieżącą wodą, nawet jeśli posiadają certyfikat wodoszczelności.

Jak często czyścić telefon?

W normalnych okolicznościach, o ile nie wydarzy się nic niespodziewanego, wystarczy raz dziennie dokładniej wytrzeć smartfona. Chcąc chronić się przed koronawirusem i usuwać patogeny, czynność tę należy powtarzać częściej, zależnie od okoliczności i częstotliwości dotykania smartfona nieumytymi dłońmi. Najlepiej byłoby czyścić urządzenie po każdym wyjściu na zewnątrz. Zwłaszcza, gdy przebywamy w miejscu publicznym i dotykamy przedmiotów, które wcześniej mogli dotykać inni – np.: wózki sklepowe, klamki, przyciski w windzie, bankomat, itp. Dotykając później smartfona przenosimy na niego zabrudzenia z dłoni.

Jak ograniczyć kontakt telefonu z twarzą?

Co zrobić, jeśli chce się pozostawać w łączności z innymi, a jednocześnie ograniczyć kontakt smartfona z twarzą? Z pomocą śpieszą tutaj dwa dobre rozwiązania:

Zestawy słuchawkowe, czyli rozmowy bez telefonu przy twarzy

Niewielkie, dedykowane przede wszystkim do rozwiązań biznesowych i prowadzenia rozmów głosowych. Więcej o zestawach słuchawkowych dowiesz się z poradnika: Jak wybrać zestaw słuchawkowy Bluetooth?

Najczęściej kupowane zestawy słuchawkowe w Komputronik.pl

Słuchawki do rozmów głosowych

Słuchawki poza słuchaniem muzyki pozwalają też na prowadzenie rozmów głosowych, o ile posiadają wbudowany mikrofon. Duży wybór modeli pozwala dopasować gabaryty, wygląd i możliwości do swoich potrzeb. Wszystkie najważniejsze cechy i rodzaje słuchawek znajdziesz w artykule: Na co zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek?

Popularne słuchawki w sklepie

Czy można czyścić ekran i obudowę telefonu płynem do szyb?

Tak, niektóre z nich zawierają niewielką ilość alkoholu zwiększając skuteczność czyszczenia. Trzeba jednak pamiętać o ważnej zasadzie obowiązującej w takim przypadku. Nie należy spryskiwać bezpośrednio urządzenia, ani tym bardziej wylewać na niego płynu. Właściwym postępowaniem będzie spryskanie ściereczki z mikrofibry i delikatne przetarcie nią ekranu i obudowy. Jak wyczyścić ekran telefonu? Najczęściej zalecane są przy tym ruchy koliste.

Czyszczenie ekranu telefonu spirytusem – czy jest bezpieczne?

Wiele osób stawia na domowe sposoby na czyszczenie ekranu telefonu. O ile jednak skorzystanie z płynu do szyb jest dozwolone, o tyle nie powinno się korzystać ze spirytusu. Niektórzy mogą sięgać po niego szczególnie teraz, w dobie walki z koronawirusem. Producenci smartfonów rekomendują wspomniany alkohol izopropylowy (70%), między innymi z powodu niedopuszczenia do powstawania smug, które mogą pojawić się po spirytusie.

Czym wyczyścić ekran telefonu przed nałożeniem folii?

Z nieco innych powodów należy zadbać o czyszczenie ekranu dotykowego telefonu przed nałożeniem folii lub szkła hartowanego. Nie wolno dopuścić, aby na ekranie pozostały jakiekolwiek ślady, ponieważ będą później widoczne pod materiałem ochronnym i mogą irytować podczas korzystania z urządzenia. Poza dokładanym wyczyszczeniem zabrudzeń trzeba też usunąć wszystkie drobinki kurzu. Dobrze sprawdzi się do tego sprężone powietrze. Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku: Szkło hartowane czy folia ochronna? Jak chronić telefon?

Mateusz Tomczak

Mateusz Tomczak

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.