Bezpieczne czyszczenie ekranu telefonu lub tabletu

16.03.2020 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Z urządzeń mobilnych korzystamy każdego dnia, lecz z reguły zapominany o okresowym czyszczeniu ekranu telefonu czy tabletu. Obecna pandemia koronawirusa to moment, w którym bardzo słusznie przypomina się o tej kwestii. Często dotykane ekrany urządzeń mobilnych są bowiem siedliskiem dużej ilości zanieczyszczeń i bakterii, a te niekiedy mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Trzeba jednak pamiętać, że czyszczenie powinno być nie tylko skuteczne, ale też bezpiecznie dla urządzeń. Jak czyścić telefon? Oto najważniejsze porady z tym związane.

Spis treści

  • Dlaczego warto dbać o czystość telefonu?
  • Czym czyścić smartfon?
  • Jak często czyścić telefon?
  • Jak ograniczyć kontakt telefonu z twarzą?
  • Czy można czyścić ekran i obudowę telefonu płynem do szyb?
  • Czyszczenie ekranu telefonu spirytusem – czy jest bezpieczne?
  • Czym wyczyścić ekran telefonu przed nałożeniem folii?

Dlaczego warto dbać o czystość telefonu?

Wbrew pozorom, dotykowe szklane ekrany urządzeń elektronicznych nie są sterylnym miejscem. Gromadzą się na nich rożnego rodzaju zabrudzenia a czasami niebezpieczne bakterie. Można wymienić chociażby drobinki złuszczonego naskórka, pot, sebum, a w przypadku kobiet również resztki kosmetyków.

Czyszczenie ekranu telefonu

Największym niebezpieczeństwem jest jednak przenoszenie na niego wszystkiego, czego dotkniemy wcześniej dłonią, także w miejscach publicznych. Trzeba mieć przy tym na względzie, że urządzenia emitują ciepło, tworząc przez to jeszcze lepsze środowisko dla namnażania bakterii i patogenów.

Szczególnie niebezpieczne jest korzystanie właśnie z brudnych smartfonów, ponieważ dotykamy ich nie tylko dłońmi, ale też podczas rozmów przykładamy do twarzy i ust.

U osób o wrażliwej cerze może powodować to podrażnienia lub wystąpienie ostrzejszych objawów zapalnych. Obecnie jednak temat jest jeszcze poważniejszy, ponieważ pandemia koronawirusa powinna skłaniać wszystkich do szczególnej dbałości o czystość. Na nic nie zda się bowiem mycie rąk, jeśli za chwilę weźmiemy do dłoni zabrudzonego bakteriami smartfona.

Czym czyścić smartfon?

Podstawowym sposobem czyszczenia smartfona, rekomendowanym przez większość producentów, jest skorzystanie z miękkiej szmatki z mikrofibry i użycie jej na sucho. W sprzedaży dostępne są też jednorazowe nasączane ściereczki przygotowane specjalnie do ekranów.

Jak wyczyścić ekran telefonu

Jaki jest natomiast w obliczu koronawirusa najbardziej efektywny sposób na pozbycie się go z powierzchni?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, koronawirus otoczony jest błoną tłuszczową. Skuteczną ochronę przed nim zapewniają środki chemiczne, takie jak mydło czy alkohol (minimum 60-70%).

Niektórzy producenci smartfonów wydali już zalecenia, aby w takiej sytuacji najlepiej wykorzystać alkohol izopropylowy (70%) lub chusteczki dezynfekujące.

UWAGA!!! Co ważne, w przypadku płynnych środków należy delikatnie zwilżyć ściereczkę i nią wytrzeć smartfona, a nigdy bezpośrednio go oblewać. Niezalecenie jest również mycie urządzeń pod bieżącą wodą, nawet jeśli posiadają certyfikat wodoszczelności.

Jak często czyścić telefon?

W normalnych okolicznościach, o ile nie wydarzy się nic niespodziewanego, wystarczy raz dziennie dokładniej wytrzeć smartfona. Chcąc chronić się przed koronawirusem i usuwać patogeny, czynność tę należy powtarzać częściej, zależnie od okoliczności i częstotliwości dotykania smartfona nieumytymi dłońmi. Najlepiej byłoby czyścić urządzenie po każdym wyjściu na zewnątrz. Zwłaszcza, gdy przebywamy w miejscu publicznym i dotykamy przedmiotów, które wcześniej mogli dotykać inni – np.: wózki sklepowe, klamki, przyciski w windzie, bankomat, itp. Dotykając później smartfona przenosimy na niego zabrudzenia z dłoni.

Jak ograniczyć kontakt telefonu z twarzą?

Co zrobić, jeśli chce się pozostawać w łączności z innymi, a jednocześnie ograniczyć kontakt smartfona z twarzą? Z pomocą śpieszą tutaj dwa dobre rozwiązania:

Zestawy słuchawkowe, czyli rozmowy bez telefonu przy twarzy

Niewielkie, dedykowane przede wszystkim do rozwiązań biznesowych i prowadzenia rozmów głosowych. Więcej o zestawach słuchawkowych dowiesz się z poradnika: Jak wybrać zestaw słuchawkowy Bluetooth?

Najczęściej kupowane zestawy słuchawkowe w Komputronik.pl

Słuchawki do rozmów głosowych

Słuchawki poza słuchaniem muzyki pozwalają też na prowadzenie rozmów głosowych, o ile posiadają wbudowany mikrofon. Duży wybór modeli pozwala dopasować gabaryty, wygląd i możliwości do swoich potrzeb. Wszystkie najważniejsze cechy i rodzaje słuchawek znajdziesz w artykule: Na co zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek?

Popularne słuchawki w sklepie

Czy można czyścić ekran i obudowę telefonu płynem do szyb?

Tak, niektóre z nich zawierają niewielką ilość alkoholu zwiększając skuteczność czyszczenia. Trzeba jednak pamiętać o ważnej zasadzie obowiązującej w takim przypadku. Nie należy spryskiwać bezpośrednio urządzenia, ani tym bardziej wylewać na niego płynu. Właściwym postępowaniem będzie spryskanie ściereczki z mikrofibry i delikatne przetarcie nią ekranu i obudowy. Jak wyczyścić ekran telefonu? Najczęściej zalecane są przy tym ruchy koliste.

Czyszczenie ekranu telefonu spirytusem – czy jest bezpieczne?

Wiele osób stawia na domowe sposoby na czyszczenie ekranu telefonu. O ile jednak skorzystanie z płynu do szyb jest dozwolone, o tyle nie powinno się korzystać ze spirytusu. Niektórzy mogą sięgać po niego szczególnie teraz, w dobie walki z koronawirusem. Producenci smartfonów rekomendują wspomniany alkohol izopropylowy (70%), między innymi z powodu niedopuszczenia do powstawania smug, które mogą pojawić się po spirytusie.

Czym wyczyścić ekran telefonu przed nałożeniem folii?

Z nieco innych powodów należy zadbać o czyszczenie ekranu dotykowego telefonu przed nałożeniem folii lub szkła hartowanego. Nie wolno dopuścić, aby na ekranie pozostały jakiekolwiek ślady, ponieważ będą później widoczne pod materiałem ochronnym i mogą irytować podczas korzystania z urządzenia.

Poza dokładanym wyczyszczeniem zabrudzeń trzeba też usunąć wszystkie drobinki kurzu. Dobrze sprawdzi się do tego sprężone powietrze. Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku: Szkło hartowane czy folia ochronna? Jak chronić telefon?

Mogą Cię zainteresować?

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł