Spakowanie się w bagaż podręczny do samolotu to nie lada wyzwanie. Nie dość, że istnieje wiele ograniczeń dotyczących przewożenia bagażu, wynikających z przepisów prawa, to jeszcze każda linia lotnicza posiada własny regulamin, określający zasady przewożenia bagażu. Ile może ważyć bagaż podręczny? W co się spakować i jak przewozić płyny w samolocie? Co można zabrać do samolotu w najpopularniejszych liniach lotniczych: Wizz Air, Ryanair i LOT? Czy samolotem można przewozić zwierzęta? Podpowiadamy, jak spakować się do samolotu i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku. Jeśli planujesz urlop, sprawdź też poradnik: Co zabrać na wycieczkę i wakacje?
Spis treści:
- Bagaż podręczny – wymiary i waga
- Bagaż podręczny – co można zabrać do samolotu ze sprzętów elektronicznych?
- Jak przewozić płyny w bagażu podręcznym?
- Jakie są dodatkowe ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego?
- W co spakować bagaż podręczny?
- Bagaż sportowy do samolotu – ile kg?
- Przewożenie zwierząt w samolocie
Bagaż podręczny – wymiary i waga
Pakowanie na urlop za granicą często zaczynamy od rozważań na temat tego, ile może ważyć bagaż podręczny oraz jak dużo rzeczy możemy wziąć. Choć mogłoby się wydawać, że sprawa jest prosta i wystarczy niewielka torba, plecak lub walizka, w rzeczywistości w liniach lotniczych obowiązuje wiele szczegółowych zasad, które mogą różnić się, w zależności od przewoźnika.
Wymiary bagażu podręcznego Wizz Air
Jeśli chodzi o linię Wizz Air, bagaż podręczny zabierany na pokład dzieli się na 2 rodzaje:
- Bezpłatny bagaż podręczny, który przysługuje w ramach każdego biletu lotniczego. Może to być plecak, torebka, teczka lub torba na laptopa, umieszcza się je pod fotelem
- Podręczna walizka na kółkach lub inna torba zgodna z ograniczeniami rozmiaru – ten rodzaj bagażu podręcznego przysługuje pasażerom, którzy wykupili podczas procesu rezerwacji usługę WIZZ Priority. Umieszcza się ją w schowku nad głową. Program WIZZ Priority zapewnia korzyści związane z priorytetową odprawą i wejściem na pokład, umożliwia również wniesienie na pokład 2 sztuk bagażu – bagażu podręcznego i podręcznej walizki na kółkach
Ile może ważyć bagaż podręczny w Wizz Air? Zgodnie z regulaminem linii lotniczych dozwolony jest bagaż podręczny o wadze do 10 kg. Dotyczy to zarówno bezpłatnego bagażu podręcznego, jak i podręcznej walizki na kółkach. Każdy z tych dwóch rodzajów bagaży nie powinien ważyć więcej niż 10 kg.
Wizz Air – bagaż podręczny – wymiary 2025:
- Maksymalne wymiary bezpłatnego bagażu podręcznego: 40 x 30 x 20 cm
- Maksymalne wymiary podręcznej walizki na kółkach: 55 x 40 x 23 cm
Podane wymiary nie obejmują uchwytów czy też kółek bagażu, w regulaminie ujęto jednak, że kółka mogą zwiększać wymiary bagażu maksymalnie o 5 cm. Przekroczenie zalecanych wymiarów bagażu podręcznego skutkuje naliczeniem dodatkowych opłat.
Warto wiedzieć: W regulaminie linii lotniczej Wizz Air przeczytamy, że w ramach ceny biletu można zabrać następujące przedmioty bez dodatkowych opłat:
- Płaszcz lub koc
- Telefon komórkowy
- Materiały do czytania podczas lotu
- Artykuły wolnocłowe zakupione w hali odlotów po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa
- Wyżywienie na czas lotu i składany wózek dziecięcy lub małe łóżeczko dziecięce – dotyczy osób podróżujących z dziećmi w wieku do 2 lat
- Para kul – dotyczy osób niepełnosprawnych fizycznie
Wymiary bagażu podręcznego Ryanair
Jeśli chodzi o linię Ryanair, bagaż podręczny dzieli się na 2 rodzaje, podobnie jak w liniach lotniczych Wizz Air. Na pokład można zabrać:
- Bezpłatnie – małą torbę, np. torebkę, torbę na laptopa lub plecak. Ten bagaż podręczny Ryanair umieszcza się pod fotelem z przodu;
- Ba dodatkową opłatą – dodatkowy bagaż podręczny, który umieszcza się w górnym schowku (w każdym samolocie jest miejsce na 100 takich toreb lub walizek). Dodatkowy bagaż podręczny przysługuje pasażerom, którzy wykupili podczas procesu rezerwacji usługę Pierwszeństwa wejścia na pokład.
Ile może ważyć bagaż podręczny Ryanair? Zgodnie z regulaminem linii lotniczych dozwolony jest bagaż podręczny o wadze do 10 kg. Zapis ten dotyczy zarówno bezpłatnego bagażu podręcznego, jak i dodatkowego bagażu podręcznego dla osób z pierwszeństwem wejścia na pokład.
Ryanair – bagaż podręczny – wymiary 2025:
- Maksymalne wymiary bezpłatnego bagażu – małej torby, np. torebki, torby na laptopa lub plecaka: 40 x 20 x 25 cm
- Maksymalne wymiary dodatkowo płatnego bagażu podręcznego: 55 x 40 x 20 cm
Przekroczenie zalecanych wymiarów bagażu podręcznego skutkuje naliczeniem dodatkowych opłat przy wejściu na pokład.
Wymiary bagażu podręcznego LOT
W przypadku linii lotniczych LOT bagaż podręczny musi zmieścić się na górnej półce na pokładzie lub pod poprzedzającym fotelem. Rozmiar bagażu podręcznego nie powinien przekraczać 55 cm wysokości, 40 cm szerokości i 23 cm głębokości (przewoźnik dopuszcza łączną sumę wymiarów nieprzekraczającą 118 cm).
W regulaminie linii lotniczej LOT przeczytamy, że w ramach ceny biletu można zabrać na pokład dodatkowo jedną z poniższych rzeczy:
- Torebkę damską lub męską, niewielki plecak albo nerkę/saszetkę (maks. 2 kg, wymiary 40 cm x 35 cm x 12 cm)
- Laptopa
- Parasol
- Mały aparat fotograficzny lub lornetkę
Pasażerowie mają również prawo do zabrania do samolotu:
- Składanego wózka lub spacerówki i pokarmu dla dziecka – dotyczy osób podróżujących z dziećmi
- Do 2 sztuk sprzętu wspomagającego mobilność (np. kule, balkonik, chodzik, wózek inwalidzki – dotyczy osób z niepełnosprawnościami
- Sprzętu medycznego do użytku osobistego (koncentrator tlenu, urządzenie typu CPAP, respirator, pompa insulinowa, proteza)
To, ile może ważyć bagaż podręczny, różni w zależności od klasy (LOT Business Class, LOT Premium Economy, LOT Economy Class) i długości lotu (krótko-, średnio- lub długodystansowego). Jeśli bagaż podręczny przekroczy dozwolony limit, pod względem wymiarów lub wagi, jego zabranie na pokład podlega dodatkowym kosztom.
LOT – bagaż podręczny na lotach krótko- i średniodystansowych
Ile może ważyć bagaż podręczny LOT – zasady dla lotów krajowych, krótkodystansowych i średniodystansowych | |||
Kierunki | LOT Business Class | LOT Premium Economy | LOT Economy Class |
Loty krajowe (po Polsce) | nie dotyczy | nie dotyczy | 1 x 8 kg |
Loty krótkodystansowe (po Europie, na Bliski Wschód) | 2 x 9 kg | nie dotyczy | 1 x 8 kg |
Loty średniodystansowe (loty z/do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Uzbekistanu i Kazachstanu) | nie dotyczy | 2 x 9 kg | 1 x 8 kg |
LOT – bagaż podręczny na lotach długodystansowych
Ile może ważyć bagaż podręczny LOT – zasady dla lotów długodystansowych | |||
Kierunki | LOT Business Class | LOT Premium Economy | LOT Economy Class |
Loty do/z Chin, Indii, Japonii, Kanady, Korei Południowej | 2 x 9 kg | 2 x 12 kg w sumie (1 sztuka może ważyć maksymalnie 8 kg) | 1 x 8 kg |
Loty do/z Stanów Zjednoczonych | 1 x 12 kg | 1 x 10 kg | 1 x 8 kg |
Bagaż podręczny – co można zabrać do samolotu ze sprzętów elektronicznych?
Na chwilę obecną żaden z przewoźników latających z Polski nie wprowadził ograniczeń we wnoszeniu na pokład samolotów popularnych urządzeń elektronicznych, takich jak choćby smartfony, tablety, laptopy, czy czytniki e-booków. Trzeba jednak pamiętać o pewnych zasadach.
Niektórych sprzętów elektronicznych nie można używać podczas startu i lądowania, inne, które korzystają z Internetu lub łączności komórkowej, muszą być podczas lotu ustawione na tak zwany „tryb samolotowy”. Są też i takie urządzenia elektroniczne, które mogą być używane podczas całego lotu bez żadnych ograniczeń, np. aparaty słuchowe, rozruszniki serca czy elektroniczne stymulatory nerwów.
Na pokład samolotu możemy wnieść także urządzenia do pielęgnacji (na przykład depilator). Możemy wnieść też mały sprzęt AGD pod warunkiem, że nie będzie on posiadał elementów, które mogą zranić inne osoby. Z tego też powodu nie wniesiemy choćby blendera ręcznego, młynka udarowego czy nożyczek. Niedozwolone są wszelkiego rodzaju ostre przedmioty, jak metalowe pilniki czy szydełka.
Bagaż podręczny – co można zabrać? Przedmioty dozwolone:
- Elektronika: smartfony, tablety, laptopy, czytniki e-booków, powerbanki, smartwatche, elektroniczne papierosy
- Sprzęt do pielęgnacji: depilator, szczoteczka do twarzy, lokówka, suszarka, cążki do paznokci i skórek, jednorazowe maszynki do golenia itp.
- Mały sprzęt AGD: żelazko turystyczne, parownica
Bagaż podręczny – co można zabrać? Przedmioty zabronione
- Sprzęt AGD z ostrymi elementami: blender ręczny, młynek udarowy
- Ostre przedmioty, jak: metalowe pilniczki do paznokci, szydełka, noże, golarki i ostrza, skalpele, szpikulce do lodu, korkociągi
O tym, co warto zabrać w podróż przeczytasz w poradnikach: Poradnik wczasowicza – co zabrać na wakacje? oraz Ranking powerbanków.
Każda linia lotnicza ma swoje własne przepisy dotyczące przewozu dronów oraz zasilających drony akumulatorów litowo-jonowych. Zwykle mogą one być przewożone w bagażu podręcznym, lecz z ograniczeniem dotyczącym mocy baterii – przykładowo w Ryanair na pokład dopuszcza się (wyłącznie w bagażu podręcznym) drony z akumulatorem do 160 Wh. W LOT można przewozić drony w bagażu rejestrowanym (po uzyskaniu pozwolenia), przy czym dron musi być całkowicie wyłączony, a baterie wyjęte i przewożone w bagażu podręcznym. W przypadku baterii o pojemności do 100 Wh w bagażu podręcznym można przewozić do 20 zapasowych baterii, jeśli akumulator jest większy, można przewieźć maksymalnie 2 takie baterie, po uzyskaniu zgody przewoźnika.
Uwaga! W linii Wizz Air od stycznia 2023 roku obowiązuje zakaz przewożenia dronów, zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym.
Jak przewozić płyny w bagażu podręcznym? Co można zabrać?
Co do zasady wszystkie leki i kosmetyki w formie płynnej można wnosić w bagażu podręcznym jedynie w pojedynczych opakowaniach o pojemności maksymalnie 100 ml. Są jednak od tej zasady pewne odstępstwa.
Na przykład wszystkie leki wydane na receptę w formie płynnej mogą mieć większą pojemność, jeżeli są niezbędne dla pasażera z przyczyn zdrowotnych podczas podróży. Leki te należy zgłosić osobno podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Odstępstwem są też krople do oczu – ponieważ są one traktowane jako niezbędne leki, należy zgłosić ich posiadanie podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Wtedy dozwolony jest przewóz w objętości większej niż 100 ml.
Sprawą odrębną jest ocena tego, jaką konsystencję powinien mieć dany kosmetyk, czy lek, żeby został uznany za płyn. Czy lekki krem ma postać płynną, czy nie? A gęsty żel? Te kwestie podlegają niestety indywidualnej ocenie osób odpowiedzialnych za kontrolę bagażu.
Bagaż podręczny – co można zabrać? Płyny i kosmetyki dozwolone:
- płyny i kosmetyki do 100 ml,
- lekarstwa powyżej 100 ml wydawane na receptę,
- płyny zakupione w strefie celnej.
Warto wiedzieć: przed podróżą sprawdź, czy przepisy celne kraju, do którego podróżujesz, nie zabraniają wwozu niektórych leków. Przykładowo niektóre leki dostępne w Polsce bez recepty w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające oraz substancje psychotropowe i ich wwóz jest zabroniony.
Jakie jedzenie i napoje można wnieść w bagażu podręcznym?
W przypadku jedzenia i napojów obowiązuje generalnie ta sama zasada jak w przypadku leków i kosmetyków. W bagaż podręczny nie możemy wziąć płynów w jednorazowych opakowaniach powyżej 100 ml. Ich łączna pojemność nie może przekraczać jednego litra. Wyjątkiem są jednak napoje i alkohole zakupione po przejściu kontroli bagażowej – głównie na strefie bezcłowej. Muszą być one jednak oryginalnie zapakowane i nieotwierane. Torby z zakupami ze strefy bezcłowej nie należy otwierać przed przylotem na lotnisko docelowe, chyba że pracownicy kontroli bezpieczeństwa o to poproszą. Pamiętaj też, żeby sprawdzić, czy przepisy celne kraju, do którego podróżujesz, nie zabraniają wwozu alkoholu.
Jeśli chodzi o żywność, to na terenie Unii Europejskiej nie obowiązują zakazy. Jednak poza Unią Europejską pojawiają się już problemy. Część państw zakazuje bowiem przywożenia żywności nieprzetworzonej i świeżej na swoje terytorium. Na przykład do USA czy Australii nie można przywozić wielu owoców, warzyw i produktów pochodzenia zwierzęcego. Takich produktów nie można również wwozić na teren UE z innych krajów. Do UAE nie można wwozić mięsa, np. kabanosów. W Norwegii przywóz ziemniaków bez pozwolenia jest zabroniony, tymczasem na Islandii zabroniony jest wwóz surowych produktów żywnościowych, suszonego, wędzonego, solonego mięsa i innych suszonych produktów żywnościowych, surowych jaj, niepasteryzowanego mleka oraz niepasteryzowanych wyrobów mlecznych.
Przed wylotem trzeba zawsze sprawdzić, jakie produkty można przywozić do danego kraju, a kiedy wwóz jest zabroniony lub podlega dodatkowym ograniczeniom. Takich informacji należy szukać indywidualnie na oficjalnych stronach danego państwa, np. wśród informacji publikowanych na witrynach Urzędu Celnego lub Urzędu ds. Żywności i Weterynarii danego kraju. Przydatne informacje na ten temat można znaleźć również w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej www.gov.pl, w działach Informacje dla podróżujących, dotyczących poszczególnych krajów.
Bagaż podręczny – co można zabrać? Żywność i napoje dozwolone:
- Napoje i płyny do 100 ml, przy czym wszystkie pojemniki na płyny o maksymalnej pojemności 100 ml powinny zmieścić się w przezroczystej, zamykanej, 1-litrowej plastikowej torbie o wymiarach 20 x 20 cm. Tę plastikową torbę należy pokazać osobno podczas kontroli bezpieczeństwa
- Napoje powyżej 100 ml zakupione w strefie bezcłowej
- Produkty dietetyczne i medykamenty niezbędne na czas podróży, włącznie z pokarmem dla dzieci
Bagaż podręczny – co można zabrać? Żywność i napoje zabronione:
- Napoje powyżej 100 ml
- Napoje o łącznym litrażu 1 l
Jakie są dodatkowe ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego?
Zapoznanie się z listą przedmiotów podlegających ograniczeniom, zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym jest obowiązkiem pasażera. Pakując bagaż podręczny do samolotu, najbezpieczniej będzie stosować się do jednej prostej zasady. Na pokład samolotu nie wniesiemy niczego, co mogłoby być użyte jako broń i mogłoby zranić inne osoby. Mowa tu w szczególności o przedmiotach zakończonych ostrym szpicem bądź też posiadających ostre krawędzie. Nie weźmiemy też sprzętu sportowego, takiego jak choćby łyżwy, kijki do nart, kije do golfa, a nawet strzałki do darta.
Warto wiedzieć: butle z gazem (np. biwakowe) są uważane za niebezpieczne, ponieważ mogą być potencjalnym zagrożeniem w przypadku wybuchu lub zapłonu. Z tego powodu nie wolno ich przewozić w bagażu podręcznym, ani nawet w bagażu rejestrowanym. Tego typu sprzęt należy nabyć na miejscu, gdzie zamierzamy biwakować.
Bagaż podręczny – przedmioty zabronione:
- Butle z gazem
- Nożyczki oraz nożyczki do paznokci
- Szydełko
- Igły do strzykawek
- Korkociąg
- Szpikulec do lodu
- Nóż
- Łyżwy
- Kijki do nart
- Kije do golfa
- Kije hokejowe
- Deskorolka
- Strzałki do darta
- Wędki
- Sprzęt jeździecki, zwierający ostre, metalowe elementy, np. ostrogi
Warto dodatkowo sprawdzić zasady wwozu niektórych sprzętów sportowych w kraju, do którego się udajemy. Przykładowo, na Islandii wwóz sprzętu i odzieży wędkarskiej oraz sprzętu i odzieży do jazdy konnej (wcześniej używanego poza terenem Islandii), jest dozwolony tylko po przedstawieniu organom celnym zaświadczenia upoważnionych służb innych państw o wykonanej dezynfekcji. Natomiast wwożenie skórzanych siodeł, uzd, uździenic i batów/palcatów jest bezwzględnie zabronione.
W co spakować bagaż podręczny?
Pakując się pamiętajmy, że każda z linii lotniczych ma własne ograniczenia co do dopuszczalnej wielkości bagażu podręcznego. Warto przy tym wiedzieć, że producenci walizek podróżnych posiadają w ofercie walizki przystosowane do wymagań konkretnych linii lotniczych. Kupując walizkę, możemy być pewni, że na lotnisku nie spotka nas przykra niespodzianka, związana z koniecznością dopłacania do ponadwymiarowego bagażu. Jednocześnie pamiętajmy, by wybrana przez nas walizka była wykonana z solidnych materiałów i posiadała szereg kieszeni, przegródek i segregatorów. Dzięki temu będzie nam łatwiej uporządkować nasze rzeczy. Zminimalizujemy również ryzyko uszkodzenia bagażu podręcznego w trakcie lotu.
Bagaż sportowy do samolotu – ile kg?
Jak przewozić sprzęt sportowy w samolocie? Ile może ważyć? Bagaż podręczny może ważyć zwykle do 10 kg, tymczasem:
- W Wizz Air maksymalny dozwolony ciężar sprzętu sportowego jest większy niż w przypadku bagażu podręcznego i wynosi do 32 kg. Pasażerowie mogą przewozić jeden komplet sprzętu sportowego za dodatkową opłatą, pod warunkiem, że nie przekracza on wymiarów 149 x 119 x 171 cm. Ze względu na ograniczoną dostępność miejsc w samolocie zaleca się dodanie bagażu specjalnego podczas tworzenia rezerwacji. Rowery muszą być zapakowane w pokrowiec podróżny
- W Ryanair można przewozić sprzęt sportowy, o ile mieści się on w limicie bagażu podręcznego. W przeciwnym wypadku należy wykupić dodatkowe miejsce lub, jeśli sprzęt nie mieści się na siedzeniu i przeszkadza innym pasażerom – dodatkowy bilet lotniczy i miejsce. Duży sprzęt sportowy oraz taki, który może być używany jako broń, nie nadaje się do przewozu w kabinach. Za dodatkową opłatą można jednak przewozić przedmioty o wadze do 20 kg w luku bagażowym. Rowery muszą być zapakowane w opakowanie ochronne lub pokrowiec
- W LOT maksymalny ciężar sprzętu sportowego to 32 kg (cięższy sprzęt przewożony jest jako cargo). Rower powinien być zabezpieczony opakowaniem kartonowym, folią typu stretch lub należy go umieścić w przeznaczonej do przewozu rowerów walizce.
Sprzęt sportowy w bagażu podręcznym – ile kosztuje?
Opłata za przewóz sprzętu sportowego wynosi:
- Wizz Air – 40€ przy rezerwacji online lub telefonicznej, a 60€ przy rezerwacji na lotnisku. Jeśli bagaż waży więcej niż 32 kg, należy zapłacić 10€ za każdy dodatkowy kilogram;
- Ryanair – rower: (maksymalna waga 30kg) 60€ przy rezerwacji online, 75 € przy rezerwacji na lotnisku, sprzęt sportowy do 20 kg: 40€ przy rezerwacji online, 45 € przy rezerwacji na lotnisku, sprzęt do golfa: 40€ przy rezerwacji online, 50 € przy rezerwacji na lotnisku, sprzęt narciarski: 45€ przy rezerwacji online, 50 € przy rezerwacji na lotnisku, sprzęt sportowy o dużych rozmiarach do 20 kg: 60€ przy rezerwacji online, 70 € przy rezerwacji na lotnisku;
- LOT – koszt transportu sprzętu sportowego zależny jest od trasy podróży oraz wymiarów bagażu.
Przewożenie zwierząt w samolocie
Na koniec kilka słów o przewozie zwierząt w samolocie. Lot ze zwierzęciem wymaga sprawdzenia przepisów UE, kraju docelowego oraz IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych). Dodatkowo mają zastosowanie przepisy wewnętrzne konkretnych linii lotniczych, przykładowo:
- Chęć przewozu zwierzęcia trzeba zgłosić przewoźnikowi podczas procesu rezerwacji;
- Wizz Air i Ryanair akceptują w samolocie tylko psa przewodnika/asystującego, na niektórych trasach (psy nie są akceptowane np. podczas lotów do/z Maroka i do/z Izraela);
- W Wizz Air na jeden lot może zostać przyjęty tylko jeden pies, i nie może on zajmować miejsca siedzącego. w Ryanair podczas jednego lotu dozwolone są maksymalnie 4 psy przewodniki/towarzyszące. Są one przewożone w kabinie samolotu i muszą siedzieć na podłodze przy nogach pasażera;
- W LOT można przewozić na pokładzie samolotu lub w luku bagażowym psy, koty i fretki. Wcześniej należy się jednak zapoznać z zasadami przewozu zwierząt samolotem.
Zwierzę przewożone samolotem – kot, pies czy fretka musi mieć mikroczip, posiadać aktualne szczepienia i paszport weterynaryjny. W zależności od kraju, mogą obowiązywać dodatkowe zasady – np. podróż z psem przewodnikiem/asystującym do Wielkiej Brytanii lub Republiki Irlandii wymaga dokumentacji, która potwierdza, że pies jest powiązany z jedną z organizacji, mianowicie Assistance Dogs International (ADI), Assistance Dogs UK lub International Guide Dog Federation (IGDF).
Warto wiedzieć: Psy wsparcia emocjonalnego (ESA) lub terapeutyczne, które nie są uznawane za psy asystujące przez organizacje Assistance Dogs International (ADI), Assistance Dogs UK lub International Guide Dog Federation (IGDF), nie mogą podróżować liniami Ryanair. Zwierzęta zapewniające wsparcie emocjonalne nie są akceptowane również na pokładach samolotów Wizz Air.
Przewóz psa samolotem – ile kosztuje?
W Ryanair psy przewodnicy/pomocnicy wraz z pojemnikami oraz pokarmem są przewożeni bezpłatnie. W Wizz Air psy przewodnicy/pomocnicy są również przyjmowane na pokładzie bez dodatkowych opłat.
W LOT pies asystujący/przewodnik jest przewożony w kabinie pasażerskiej bez dodatkowych opłat, natomiast za podróżowanie z innymi zwierzętami trzeba zapłacić. Zwierzę do 8 kg można umieścić w transporterze lub specjalnej torbie i zabrać na pokład samolotu. Większe zwierzęta są przewożone w luku bagażowym, pod warunkiem, że ich transporter spełnia wymogi określone przepisami IATA Live Animals Regulations (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego). W przeciwnym wypadku przy odprawie istnieje możliwość odmowy przewozu zwierzęcia. Cenę za przewóz liniami lotniczymi LOT zwierzęcia, które nie jest przewodnikiem/pomocnikiem, można sprawdzić w momencie utworzenia rezerwacji.