Bagaż podręczny – co można zabrać do samolotu?

14.04.2022 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Zasady zabierania bagażu w podróż samolotem nie należą do najprostszych. Istnieje wiele ograniczeń wynikających z przepisów prawa, a do tego każda linia lotnicza posiada własny regulamin określający zasady przewożenia bagażu. Jak być dobrze zorientowanym w tym gąszczu zasad?

W tym artykule znajdziesz:

Jeśli planujesz urlop, sprawdź pozostałe poradniki, z których dowiesz się Co zabrać na wycieczkę i wakacje?

Wymiary bagażu WizzAir

Jeśli chodzi o linię WizzAir, to na pokład całkowicie bezpłatnie można wnieść jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach: 40 x 30 x 20 cm i wadze max. 10 kg.

Jeśli podczas kupna biletu wykupimy dodatkowo pierwszeństwo wejścia na pokład (Wizz Priority), to oprócz bagażu podręcznego, będziemy też mogli wziąć ze sobą jedną walizkę podręczną o wymiarach maksymalnych 55 x 40 x 23 cm.

Z kolei bagaż rejestrowany w WizzAir powinien mieć maksymalnie 149 x 119 x 171 cm. Takich walizek możemy mieć nie więcej niż 3 sztuki. Waga każdej z nich nie może przekroczyć 32 kg.

Dopuszczalny rozmiar bagażu podręcznego

 • bezpłatnie: 40 x 30 x 20 cm
 • dodatkowa sztuka, tylko dla osób, które wykupiły pierwszeństwo wejścia na pokład Wizz Priority: 55 x 40 x 23 cm – 1 sztuka

Wymiary bagażu Ryanair

Linia Ryanair dopuszcza z kolei jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 40 x 25 x 20 cm. Jego waga nie może przekroczyć 10 kg.

Można również wykupić usługę Pierwszeństwa wejścia na pokład, która daje prawo do zabrania dodatkowego bagażu o wymiarach nieprzekraczających 55 x 40 x 20 cm i wadze do 10 kg.

Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany, to istnieje możliwość zabrania do luku bagażowego trzech sztuk takiego bagażu. Waga standardowego bagażu rejestrowanego nie może przekraczać 20 kg. Jednak dopuszczalne jest wspólne korzystanie z limitów bagażowych pomiędzy pasażerami podróżującymi na tej samej rezerwacji i wspólnie odprawiającymi się.

Dopuszczalny rozmiar bagażu podręcznego:

 • bezpłatnie: 40 x 25 x 20 cm – 1 sztuka
 • dodatkowa sztuka dla osób z pierwszeństwem wejścia na pokład: 55 x 40 x 20 cm, max 10 kg

Wymiary bagażu LOT

Jeśli chodzi o linie lotnicze LOT, to zasady są nieco bardziej skomplikowane z uwagi na możliwość podróży w kilku klasach.

W klasach Economy Simple, Economy Class oraz Premium Economy w lotach międzynarodowych na pokład samolotu możemy wziąć jeden bagaż podręczny o wadze maksymalnie 8 kg.

W klasie Premium Economy w lotach międzykontynentalnych możemy wziąć dwie sztuki bagażu o łącznej wadze 12 kg, przy czym jedna sztuka nie może przekroczyć 8 kg.

W Business Class na pokład możemy wziąć dwie sztuki bagażu, a każda z nich może ważyć do 9 kg. Dozwolony rozmiar walizki w każdej z wyżej wymienionych klas jest taki sam i wynosi maksymalnie 55 x 40 x 23 cm. Dodatkowo, w każdej z klas możemy wziąć ze sobą torebkę lub laptopa o rozmiarach 40 x 35 x 12 cm.

Dopuszczalny rozmiar i ciężar bagażu podręcznego:

1 sztuka podstawowa 55 x 40 x 23 cm + 1 torebka 40 x 35 x 12 cm:

 • klasa Economy Simple: max 8 kg
 • klasa Economy Class: max 8 kg
 • klasa Premium Economy w lotach międzynarodowych: max 8 kg
 • klasa Premium Economy w lotach międzykontynentalnych: 2 sztuki o łącznej wadze 12 kg
 • klasa Business Class: 2 sztuki każda może ważyć do 9 kg

Co można zabrać do samolotu ze sprzętów elektronicznych?

Na chwilę obecną żaden z przewoźników latających z Polski nie wprowadził ograniczeń we wnoszeniu na pokład samolotów popularnych urządzeń elektronicznych, takich jak choćby smartfony, tablety, laptopy, czy czytniki e-book`ów. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z nich na pokładzie samolotów jest ograniczone. Nie można korzystać z niektórych z nich podczas startu i lądowania.

Ponadto wszystkie urządzenia korzystające z Internetu lub łączności komórkowej muszą być podczas lotu ustawione na tak zwany „tryb samolotowy”. Odcina on łączność z sieciami komórkowymi i zewnętrznymi dostawcami Internetu.

bagaż podręczny

Na pokład samolotu możemy wnieść także urządzenia do pielęgnacji (na przykład golarkę, czy depilator). Możemy wnieść też mały sprzęt AGD pod warunkiem, że nie będzie on posiadał elementów, które mogą zranić inne osoby. Z tego też powodu nie wniesiemy choćby blendera ręcznego, młynka udarowego czy nożyczek.

Przedmioty dozwolone:

Przedmioty zabronione

O tym, co warto zabrać w podróż przeczytasz w poradnikach:

Jakie płyny i kosmetyki można wnieść w bagażu podręcznym?

Co do zasady wszystkie leki i kosmetyki w formie płynnej można wnosić w bagażu podręcznym jedynie w pojedynczych opakowaniach o pojemności maksymalnie 100 ml. Są jednak od tej zasady pewne odstępstwa. Na przykład wszystkie leki wydane na receptę w formie płynnej mogą mieć większą pojemność, jeżeli są niezbędne dla pasażera z przyczyn zdrowotnych podczas podróży. Leki te należy zgłosić osobno podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Odstępstwem są też krople do oczu, gdyż w większości przypadków są one traktowane jako leki. Tak wygląda teoria. Jednak w praktyce podczas kontroli na lotnisku decyzja o dopuszczeniu leku mającego powyżej 100 ml należy do zespołu osób odpowiadających za kontrolę bagażową. Chcąc więc oszczędzić sobie czasu i nerwów, postarajmy się mimo wszystko nie przekraczać 100 ml w przypadku leków i kropli do oczu.

Sprawą odrębną jest ocena tego, jaką konsystencję powinien mieć dany kosmetyk, czy lek, żeby został uznany za płyn. Czy lekki krem ma postać płynną, czy nie? A gęsty żel? Te kwestie podlegają niestety indywidualnej ocenie osób odpowiedzialnych za kontrolę bagażu. Nie zawsze będziemy się z nimi zgadzać, ale niestety musimy przyjąć ich decyzje.

Płyny i kosmetyki dozwolone:

 • płyny i kosmetyki do 100 ml,
 • lekarstwa powyżej 100 ml wydawane na receptę,
 • płyny zakupione w strefie celnej.

Jakie jedzenie i napoje można wnieść w bagażu podręcznym?

W przypadku jedzenia i napojów obowiązuje generalnie ta sama zasada jak w przypadku leków i kosmetyków. Do bagażu podręcznego nie możemy wziąć płynów w jednorazowych opakowaniach powyżej 100 ml. Ich łączna pojemność nie może przekraczać jednego litra. Wyjątkiem są jednak napoje i alkohole zakupione po przejściu kontroli bagażowej – głównie na strefie bezcłowej. Muszą być one jednak oryginalnie zapakowane i nieotwierane. Pamiętaj też, żeby sprawdzić, czy przepisy celne kraju, do którego podróżujesz, nie zabraniają wwozu alkoholu.

Jeśli chodzi o żywność, to na terenie Unii Europejskiej nie obowiązują zakazy. Jednak poza Unią Europejską pojawiają się już problemy. Część państw zakazuje bowiem przywożenia żywności nieprzetworzonej i świeżej na swoje terytorium. Na przykład do USA, czy Australii nie można przywozić wielu owoców, warzyw i produktów pochodzenia zwierzęcego. Takich produktów nie można również wwozić na teren UE z innych krajów.

Przed wylotem trzeba więc sprawdzić, czy do danego kraju możesz przywozić produkty, które chcesz z sobą zabrać. Takich informacji należy szukać indywidualnie na oficjalnych stronach danego państwa.

Żywność i napoje dozwolone:

 • napoje i płyny do 100 ml,
 • napoje powyżej 100 ml zakupione w strefie bezcłowej.

Żywność i napoje zabronione:

 • napoje powyżej 100 ml,
 • napoje o łącznym litrażu 1 l.

Jakie są dodatkowe ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego?

Pakując bagaż podręczny do samolotu, najbezpieczniej będzie stosować się do jednej prostej zasady. Na pokład samolotu nie wniesiemy niczego, co mogłoby być użyte jako broń i mogłoby zranić inne osoby. Mowa tu w szczególności o przedmiotach zakończonych ostrym szpicem bądź też posiadających ostre krawędzie. Nie weźmiemy też sprzętu sportowego, takiego jak choćby łyżwy, kijki do nart, kije do golfa, a nawet strzałki do gry w rzutki.

Przedmioty zabronione: nożyczki oraz nożyczki do paznokci, szydełko, igły do strzykawek, korkociąg, szpikulec do lodu, nóż, łyżwy, kijki do nart, kije do golfa.

W co spakować bagaż podręczny?

Pakując się, pamiętajmy, że każda z linii lotniczych ma własne ograniczenia co do dopuszczalnej wielkości bagażu podręcznego. Warto przy tym wiedzieć, że producenci walizek podróżnych posiadają w ofercie walizki przystosowane do wymagań konkretnych linii lotniczych.

Kupując walizkę, możemy być pewni, że na lotnisku nie spotka nas przykra niespodzianka, związana z koniecznością dopłacania do ponadwymiarowego bagażu. Wybrana przez nas walizka powinna być wykonana z solidnych materiałów i posiadać szereg kieszeni, przegródek i segregatorów – będzie nam łatwiej uporządkować nasze rzeczy.

O tym w co spakować się na wakacje i z jakich sprzętów skorzystać przeczytasz w poradniku Jak spakować się na wakacje? Poradnik podróżnika


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej