Awaryjne zasilanie domu – czy warto w nie inwestować?

Coraz częściej nie tylko zakładom przemysłowym, ale i zwykłym gospodarstwom domowym grożą blackouty spowodowane z jednej strony coraz częstszymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi (np. wichury), a z drugiej – przestarzałą siecią elektroenergetyczną. Nic dziwnego, że coraz popularniejsze staje się awaryjne zasilanie domu i alternatywne źródła energii.

Coraz więcej polskich domów staje się przynajmniej w części samowystarczalnych energetycznie dzięki instalacjom fotowoltaicznym. Coraz więcej osób decyduje się również na instalowanie awaryjnego zasilania domu, bo awarie sieci elektroenergetycznych zdarzają się coraz częściej. Jakie awaryjny zasilanie do domu jednorodzinnego jest najlepsze? Do wyboru są różne rozwiązania.

Spis treści:


Tanie panele fotowoltaiczne w sklepie


Awaryjne zasilanie domu – czy warto?

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykłada się do problematyki związanej z bezpieczeństwem i niezależnością energetyczną. W sytuacji awarii sieci energetycznej, braku prądu czy innego problemu związanego z dostawą energii elektrycznej awaryjne zasilanie może okazać się niezbędne dla zachowania normalnego funkcjonowania domu. Czy warto zainwestować w takie zasilanie domu?

Awaryjne zasilanie domu warto rozważyć przede wszystkim, gdy:

 • dom znajduje się w miejscu, w którym często występują awarie sieci energetycznej;
 • w domu znajdują się urządzenia, których nagłe wyłączenie może spowodować poważne problemy, takie jak chociażby związane z bezpieczeństwem (np. system alarmowy) czy kwestiami finansowymi (np. utrata żywności przechowywanej w lodówce);
 • w dom znajduje się biuro lub pracownia, a awaria prądu mogłaby spowodować utratę ważnych dokumentów lub spowodować poważne utrudnienia w pracy;
 • dom znajduje się w miejscu, gdzie ciągłość zasilania jest szczególnie ważna, np. ze względu na brak alternatywnych źródeł ciepła.

Czym jest awaryjne zasilanie domu? To system, który umożliwia zapewnienie energii elektrycznej w przypadku awarii lub przerwy w dostawie prądu z sieci publicznej. Taki system zasilania jest często stosowany jako zabezpieczenie przed nieprzewidywalnymi sytuacjami, które mogą prowadzić do przerw w dostawie energii elektrycznej (np. wichury, awarie sieci energetycznych). Jakie zasilanie awaryjne do domu? Na taki system mogą składać się różne urządzenia, np. zasilanie awaryjne domu z akumulatora, agregatu, fotowoltaiki itp.

Urządzenia do awaryjnego zasilania domu

Na rynku dostępne są różne urządzenia, które można wykorzystać do zapewnienia awaryjnego zasilania domu w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej. To może być generator prądu, agregat prądotwórczy, panele fotowoltaiczne lub inne urządzenie. Oczywiście awaryjne zasilanie domu ma wady i zalety. Na szczęście można łatwo dobrać takie rozwiązanie, które najbardziej odpowiada danemu użytkownikowi i jego potrzebom. Oto przegląd najpopularniejszych opcji awaryjnego zasilania domu.

Panele fotowoltaiczne

awaryjne zasilanie domu

Panele fotowoltaiczne to zdecydowanie najpopularniejsze w Polsce rozwiązanie, które pozwala w dużej mierze uniezależnić dom od zewnętrznego dostawcy energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną. Mogą również pracować jako awaryjne zasilanie dla domu.

Jakie panele solarne wybrać? Na rynku są różne rozwiązania, jednym z nich są mobilne panele fotowoltaiczne (np. EcoFlow 100 W). Ich dużą zaletą jest oczywiście to, że można je przenosić z miejsca na miejsce i używać tylko wtedy, gdy potrzebne jest dodatkowe zasilanie.


Popularne akumulatory do fotowoltaiki


Stacje zasilania

Inne rozwiązanie, które może służyć jako awaryjne zasilanie domu, to stacja zasilania (np. przenośna stacja zasilania EcoFlow Delta MAX 2000). Czym są stacje zasilania? To urządzenia, które służą do zasilania domowych sprzętów elektrycznych w przypadku awarii sieci energetycznej. W zależności od mocy i pojemności baterii, mogą zasilać zarówno mniejsze urządzenia, jak i większe sprzęty AGD, a także służyć jako awaryjne zasilanie pieca.

Jaka stacja zasilania do domu? Wybierając odpowiedni model takiej stacji, należy zwrócić uwagę głównie na takie kwestie jak:

 • Moc – im większa moc stacji, tym więcej urządzeń będzie można zasilić jednocześnie. Należy sprawdzić, ile energii potrzebują urządzenia domowe, aby wybrać odpowiednią stację.
 • Pojemność baterii – duża pojemność baterii to możliwość dłuższej pracy stacji i zasilania domowych urządzeń bez konieczności ładowania stacji.
 • Rodzaje wyjść – to istotna kwestia, ponieważ dany rodzaj wyjścia pozwoli podłączyć określone urządzenie. Często spotykane są wyjścia USB oraz gniazda zasilające, ale można również znaleźć stacje zasilające z wyjściami na baterie samochodowe czy panele fotowoltaiczne.
 • Mobilność – jeśli planuje się korzystać ze stacji zasilania w różnych miejscach, warto wybrać model, który łatwo się transportuje i nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Stacje zasilania w sklepie


Akumulatory do paneli słonecznych

Jeśli w domu zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne, warto do nich dokupić akumulator (np. Green Cell PowerNest Akumulator LiFePO4). Tak powstaje fotowoltaika off grid, która zapewnia większą niezależność od zewnętrznego dostawcy prądu. Niewykorzystana energia elektryczna z fotowoltaiki może być magazynowana w akumulatorze i użytkowana w czasie, gdy panele nie produkują prądu (np. w nocy) lub podczas awarii sieci elektroenergetycznej.

Jaki akumulator do fotowoltaiki? Do wyboru są różne rozwiązanie, jednak najefektywniejsze są akumulatory litowo-jonowe. To ogniwa lekkie i małe, a więc łatwo je przenosić i przechowywać. Charakteryzują się także dłuższym cyklem życia i krótszym czasem ładowania w porównaniu z innymi rodzajami akumulatorów.

Wybierając akumulatory do fotowoltaiki, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Pojemność – im większa, tym dłużej akumulator będzie w stanie zasilać podłączone do niego urządzenia. Należy zatem wybrać akumulator o pojemności dostosowanej do potrzeb danego domu.
 • Trwałość – najlepiej wybierać akumulatory o długim cyklu życia (większa liczba możliwych ładowań i rozładowań), które nie ulegają szybkiemu zużyciu. Warto zwrócić uwagę na gwarancję producenta.
 • Rodzaj akumulatora – wybór akumulatora powinien być dostosowany do potrzeb użytkownika oraz specyfiki instalacji fotowoltaicznej. Na przykład akumulatory litowo-jonowe będą odpowiednie do zastosowań mobilnych (mniejszy rozmiar), natomiast kwasowo-ołowiowe częściej są używane jako stacjonarne ogniwa.

Agregaty prądotwórcze

awaryjne zasilanie domu

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które również mogą być stosowane jako awaryjne źródło zasilania domu w przypadku awarii lub braku prądu z sieci elektroenergetycznej. Agregat to urządzenie, które służy do wytwarzania energii elektrycznej. Ma szerokie zastosowanie, a jego zalety to możliwość zasilania urządzeń w nagłych sytuacjach, niskie koszty użytkowania, mobilność i szybkie uruchomienie.

Na rynku dostępne są różne rodzaje agregatów:

 • spalinowe – działają na benzynę (np. Daewoo 5.0KW 230V/GDA 6600EI) lub ropę naftową, charakteryzują się łatwością obsługi, mogą pracować przez długi czas, ale nie należą do cichych;
 • gazowe – działają na gaz ziemny lub LPG, charakteryzują się mniejszym zużyciem paliwa niż spalinowe i niskimi kosztami eksploatacji, jednak wadą jest wysoki koszt zakupu.

Wiele osób interesuje kwestia, czy można podłączyć telewizor do agregatu w czasie awarii prądu. Tak, telewizor można podłączyć do takiego źródła zasilania, ale agregat powinien być wyposażony w stabilizator napięcia. Przed podłączeniem telewizora do agregatu, należy się upewnić, że jego moc jest wystarczająca, aby zasilić jednocześnie odbiornik i inne urządzenia.

Jaki agregat do zasilania awaryjnego? Wybierając takie urządzenie, trzeba zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

 • Moc – powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb. Warto wybrać agregat, który jest w stanie zasilić wszystkie urządzenia, których potrzebujemy.
 • Paliwo – należy zwrócić uwagę na rodzaj paliwa, jakie zużywa dany agregat. Warto wybrać taki, który będzie najlepiej dostępny w naszej okolicy.
 • Poziom hałasu – warto wybrać agregat, który charakteryzuje się cichą pracą, szczególnie jeśli zamierzamy używać go na stałe w domu.
 • Wytrzymałość – najlepsze rozwiązanie to agregat, który charakteryzuje się dużą trwałością i odpornością na warunki zewnętrzne, szczególnie jeśli zamierzamy używać go na zewnątrz.
 • Koszty eksploatacji – to nie tylko zużycie paliwa, ale i koszt części zamiennych oraz konserwacji.

Awaryjne zasilanie domu – czy warto w nie inwestować?

Na pewno warto mieć w domu awaryjne zasilanie, ponieważ w ten sposób nie jest się całkowicie uzależnionym od sieci elektroenergetycznej i zewnętrznego dostawcy prądu.

Dodatkowe zasilanie w domu może być także ekologicznym rozwiązaniem jak to jest w przypadku paneli fotowoltaicznych. Do tego nadwyżki prądu można sprzedawać lub magazynować w akumulatorach. Jeśli szuka się tańszej inwestycji, warto wziąć pod uwagę agregaty prądotwórcze, które można szybko uruchomić, gdy zdarzy się awaria prądu.


 

Może Cię też zainteresować:

 

Autor
Karolina Wojdała
Miłośniczka tekstowych gier RPG i dobrego jedzenia. Fanka fantastyki oraz kryminałów. Kocha zwierzęta, w szczególności swojego kota i dwa psy. Jej trudny związek ze sportem podtrzymują najnowsze zegarki sportowe i gadżety fitness.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (2 głosy)

Czytaj więcej