Asystent Google – co to jest i jak działa?

30.11.2018 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Asystent Google został oficjalnie uruchomiony w Polsce 16 stycznia 2019 roku. Od tego momentu każdy może bez przeszkód przetestować jego możliwości i komunikować się z nim używając języka polskiego.

Co potrafi wirtualny asystent z Mountain View? Jak ta usługa będzie rozwijać się w przyszłości? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Spis treści:

 • Co to jest Asystent Google?
 • Co może zrobić Google Assistant?
 • Co jeszcze potrafi Google Assistant?
 • Jakie urządzenia oferują Asystenta Google?
 • Asystent Google na smartfonie
 • Asystent Google po polsku

Co to jest Asystent Google?

Google Assistant przez jednych oceniany jest jako zalążek przyszłej, sztucznej inteligencji. Dla innych jest to po prostu ciekawa aplikacja, która ma za zadanie ułatwiać nam życie. Jedno jest jednak pewne – oferuje dużo możliwości i tylko od nas zależy, jak będziemy je wykorzystywać.

Google Assistant to wirtualny pomocnik w urządzeniu mobilnym podłączonym do sieci – najczęściej w smartfonie.

Możemy z nim prowadzić normalną rozmowę, zadawać mu pytania i dawać polecenia.

Oczywiście od razu pojawiają się skojarzenia z Siri, czyli osobistą asystentką, będącą częścią systemów operacyjnych firmy Apple. Rzeczywiście, Google Assistant spełnia niemal identyczną funkcję. Ale w przeciwieństwie do Siri (a także Alexy od Amazonu czy Cortany od Microsoftu) Google Assistant dostępny jest w wersji polskojęzycznej.

co to jest asystent google

Co może zrobić Google Assistant?

Google Assistant przede wszystkim odpowiada na nasze pytania, wyszukuje potrzebne informacje, może zrobić dla nas zakupy w Internecie, zarządzać naszym kalendarzem, zarezerwować bilet do kina, zmieniać ustawienia w urządzeniu, z którego korzystasz, czy kontrolować urządzenia smart home. To tylko część jego możliwości.

Możesz na przykład zapytać Gdzie jest najbliższy salon Komputronik albo Jakie są godziny otwarcia salonu Komputronik w Poznaniu.

Z Google Assistant możemy także po prostu porozmawiać. O polityce, o pogodzie, o nowinkach w technologii itp. Może nam też opowiedzieć kawał lub zaproponować fajną piosenkę.

Oczywiście nie spodziewajmy się, że będziemy z nim rozmawiać jak ze swoim znajomym. Asystent czasem się gubi, traci kontekst lub po prostu kieruje nas do wyników wyszukiwania. Gdy jednak nauczymy się z niego korzystać, zorientujemy się, że jest naprawdę przydatny i potrafi zaskakiwać swoją „wirtualną inteligencją”.

Co jeszcze potrafi Google Assistant?

O swoich możliwościach poinformuje nas już przy pierwszym uruchomieniu. Pokaże nam niektóre z dostępnych opcji. W trakcie użytkowania zawsze możemy też zadać pytanie Co potrafisz? Zapewne większość z nas na początek zacznie dawać bardzo ogólne polecenia – na przykład „Otwórz mój kalendarz”, „Włącz YouTube”, czy „Ustaw budzik”.

Ale warto szybko przejść do bardziej szczegółowych pytań i poleceń. W tym właśnie celu został stworzony Google Assistant. Zapytajmy go Jaka będzie jutro pogoda w Krakowie?, „O której odjeżdża pociąg z Warszawy do Katowic?”, czy polećmy „Pokaż teledysk Adele Someone like you”. W ten sposób zaczniemy odkrywać, że Google Assistant to nie tylko gadżet, którym bawimy się kilka godzin, a narzędzie, które może nam bardzo ułatwiać codzienne życie.

Będzie też przydatny, w momencie kiedy szukasz nowego komputera. Jeśli powiesz Znajdź laptopy na Komputronik.pl zostaniesz przekierowany na odpowiednią stronę w sklepie.

Bardzo przydatną funkcją, szczególnie za granicą są błyskawiczne tłumaczenia. Dzięki temu nawet nie znając np. fińskiego, możemy bez problemu zamówić kawę w restauracji. Wystarczy zapytać Jak powiedzieć po fińsku: poproszę kawę.

Warto też pamiętać, że możliwości Google Assistant w dużym stopniu zależą od kraju, w którym on funkcjonuje. W Polsce nie będą one, póki co tak rozbudowane, jak w innych krajach. Jednak z biegiem czasu ilość dostępnych możliwości będzie się z pewnością zwiększać.

Bez wątpienia Asystent głosowy android wyznacza obecnie przyszłe sposoby naszej komunikacji z urządzeniami podłączonymi do sieci.

Wszystkie możliwości Google Asystent

Usługa asystenta nieustannie wzbogacana jest o kolejne funkcjonalności. Już w momencie startu rozpoznawała mnóstwo komend i poleceń, ale lista ta stale się powiększa. Oto przegląd możliwości Asystenta z przykładowymi komendami:

 • Biznes i finanse – możesz sprawdzić informacje i notowania giełdowe (jaki jest kurs akcji CD Projekt, czy jaka jest wartość indeksu WIG 20)
 • Edukacja i źródła wiedzy – informacje o historii i wydarzeniach, przeliczanie jednostek (ile kilometrów ma mila, ile litrów ma galon), tłumaczenia (przetłumacz „Jesteś piękna” na francuski), ciekawostki (Ile kolorów ma tęcza?)
 • Gry i rozrywka – możesz posłuchać kawałów, czy poprawić sobie humor prosząc asystenta, aby powiedział komplement, czy przeczytał wiersz, znalazł mema lub zaśpiewał piosenkę
 • Jedzenie i napoje – możesz sprawdzić informacje o wartościach odżywczych składników i potraw (Ile witaminy C jest w cytrynie?)
 • Muzyka i dźwięk – posłuchaj ulubionej muzyki korzystając z aplikacji YouTube, Spotify
 • Podróże i transport – wskazówki dojazdu i informacje o ruchu na drodze („Pokaż drogę do najbliższej stacji benzynowej”)
 • Pogoda – nie pozwól by aura Cię zaskoczyła, zapytaj „Czy jutro będzie padać?”
 • Produktywność – ustawiaj powiadomienia, budziki, twórz listy zakupów i sprawdzaj natężenie ruchu na drodze do domu i pracy (Co mam zaplanowane na dziś, ile zajmie mi droga do pracy?)
 • Społecznościowe i komunikacja – dyktuj smsy, maile, dzwoń przy użyciu komendy głosowej (zadzwoń do Mamy, wyślij wiadomość do Stefana, Powiedz Karinie, że spóźnię się o 15 minut)
 • Sterowanie domem – możesz obsługiwać urządzenia Chromecast za pomocą Google Home (np. włącz telewizor) lub innych asystentów głosowych – np. Archos
 • Zakupy – sprawdź, czy najbliższa niedziela jest handlowa
 • Zdjęcia, filmy i programy telewizyjne – pytaj o repertuar kin, teatrów, szukaj informacji o filmach, aktorach
 • Zdrowie i fitness – szukaj wskazówek dotyczących zdrowego trybu życia, ćwiczeń i odżywiania

Jakie urządzenia oferują Asystenta Google?

Oczywiście nie każdy sprzęt będzie obsługiwał Asystenta Google. Jeśli chodzi o smartfony i tablety z systemem Android, to wymagania są następujące:

 • Android 5.0 lub nowszy
 • Aplikacja Google 6.13 lub nowsza
 • Usługi Google Play
 • 1,0 GB pamięci na twoim urządzeniu

Jeśli chodzi o iPhone lub iPad, to muszą one posiadać system iOS 10 bądź nowszy, by obsługiwać Google Assistant iOS.

Aby korzystać z polskiej wersji, w swoim sprzęcie musisz mieć ustawiony język polski.

Smartfony i tablety to oczywiście niejedyne urządzenia, na których odpalimy Asystenta Google. Teraz lub w niedalekiej przyszłości spotkamy go też w niektórych smartwatchach, telewizorach czy asystentach głosowych.

Asystenci głosowi >

Asystent Google

Więcej informacji znajdziesz w artykule Co potrafi asystent głosowy? Jakie urządzenia obsługuje?.

Asystent Google na smartfonie

Aby zacząć korzystać z Asystenta, należy go najpierw aktywować. W tym celu należy:

 1. W przypadku większości urządzeń z systemem Android najpierw należy otworzyć aplikację Google.
 2. Po jej uruchomieniu na ekranie głównym aplikacji klikamy Menu (symbol trzech poziomych kreseczek), a następnie Ustawienia. Powinna pojawić się m.in. sekcja „Asystent Google”. Tam klikamy „Włącz”.
 3. Po włączeniu Asystenta na swoim smartfonie, czy tablecie musimy nacisnąć i przytrzymać przycisk ekranu głównego. Możemy też powiedzieć „OK Google„.
 4. Następnie możemy zadać pytanie lub powiedzieć jakieś polecenie. Asystent głosowy Google postara się jak najdokładniej odpowiedzieć na pytanie. Jeśli będzie potrzebował, abyśmy doprecyzowali pytanie, poprosi o to. Jeśli nie chcesz rozmawiać z asystentem, możesz po prostu wpisywać polecenia.

Asystent Google na słuchawkach

W momencie debiutu usługi w Polsce, z asystenta Google korzystać można również na słuchawkach. Dostępnych jest na rynku wiele modelu kompatybilnych z usługą Google. Są to m.in.:

Ta forma komunikacji z Asystentem jest wyjątkowo wygodna, szczególnie jeśli nie mamy możliwości sięgnięcia po telefon. Asystent może odczytać dla nas powiadomienia, komunikaty, maile, czy wiadomości. Można również dyktować wiadomości (chociaż na razie nie ma obsługi Messengera) i je wysyłać. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby Google pokierował nas do wybranego celu, co przydać się może w trakcie wędrówek po mieście.

Asystent Google po polsku

Asystent Google w Polsce zadebiutował oficjalnie 16 stycznia 2019 roku, ale dostęp do niego będzie przydzielany kolejnym użytkownikom przez kilka następnych tygodni. Jednocześnie przedstawiciele firmy wielokrotnie podkreślali, że jego uruchomienie to zaledwie pierwszy krok. Usługa będzie bowiem intensywnie rozwijana i wzbogacana o kolejne możliwości i funkcjonalności.

Projekt ten ma tak wielkie znaczenie, że Google nie boi się nazywać go rewolucją i kamieniem milowym w komunikacji na linii człowiek-urządzenie w sieci.

Może Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 249,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł