Aplikacje do przechowywania zdjęć w chmurze – najlepsze chmury do zdjęć

11.06.2021 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przechowywanie zdjęć w chmurze to dobry pomysł i jest tak z kilku powodów. Po pierwsze: uszkodzenie telefonu, aparatu, dysku czy karty pamięci nie pozbawi nas fotografii. Poza tym mamy dostęp do wszystkich naszych zdjęć na wszystkich naszych urządzeniach i z każdego miejsca na świecie.

Przedstawiamy zestawienie usług, które odpowiadają na pytanie gdzie trzymać zdjęcia, by było to jak najbardziej wygodne i możliwie niedrogie.

Spis treści

Koniec bezpłatnych zdjęć Google

Wielu z nas wyrusza w poszukiwania chmurowej usługi na zdjęcia po tym, jak 1 czerwca 2021 roku zmieniły się zasady obowiązujące w aplikacji Zdjęcia Google. Do tej pory wszyscy użytkownicy mieli nieograniczoną przestrzeń na fotografie w wysokiej jakości, jednak po zmianach obowiązuje limit do 15 GB. Co więcej, miejsce to jest dzielone z Gmailem i Dyskiem Google, więc ostatecznie wielu z nas może zabraknąć miejsca na zdjęcia w chmurze Google.

Trzeba jednak podkreślić, że żadne zdjęcie wgrane do usługi przed 1 czerwca 2021 roku z niej nie zniknie. Dopiero nowe zdjęcia będą uszczuplać 15-gigabajtowy limit.

Sprawdź również artykuł Jaki telefon do zdjęć? Wybieramy smartfona z dobrym aparatem

Zdjęcia Google

Zdjęcia Google to aplikacja, którą dobrze zna każdy użytkownik smartfona z Androidem. Zapewnia bezproblemową synchronizację plików, dzięki czemu rzeczywiście jesteśmy w stanie uzyskać dostęp do fotografii z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu. Na komputerze, przykładowo, wystarczy przeglądarka WWW, a stosowną aplikację znajdziesz nawet w sklepie Apple App Store. Nie musisz też zakładać dodatkowego konta, wystarczy Konto Google.

Aplikacja jest prosta w obsłudze i przyjazna użytkownikowi, dlatego wiele osób będzie chciało pewnie przy niej zostać, nawet jeśli przekroczy limit 15GB. Jakie są wtedy opcje? Rozszerzenie dostępnej przestrzeni jest możliwe za pomocą usługi Google One – to dysk w chmurze, którego cennik przedstawia się następująco:

  • 100 GB – 9 zł za miesiąc lub 90 zł za rok
  • 200 GB – 14 zł za miesiąc lub 140zł za rok
  • 2 TB – 47 zł za miesiąc  lub 470zł za rok

Choć Zdjęcia Google wydają się najlepszą opcją, warto znać ich ograniczenia. Przede wszystkim tworzenie albumów nie należy do najwygodniejszych.

OneDrive

Jeśli chcesz wymienić Zdjęcia Google, alternatywa jest niejedna. Jako chmura na zdjęcia dobrze może się sprawdzić na przykład OneDrive, czyli usługa Microsoft.

Jest kompatybilna z komputerami oraz urządzeniami mobilnymi w ekosystemach Android i Apple. Kwestie synchronizacji i prywatności również są równie proste. Tak jak w przypadku Zdjęć Google możesz więc liczyć na dostęp w każdej chwili, z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu.

Ile kosztuje OneDrive? Jest odrobinę tańszy niż Google One – cena wynosi 8 zł za 100 GB na miesiąc. Najbardziej opłacalny jest jednak w pakiecie Microsoft 365. Wraz z programami Microsoft Office otrzymujesz wówczas 1TB w chmurze OneDrive, a całość kosztuje 30zł miesięcznie (lub 300 rocznie). Jest też opcja rodzinna – maksymalnie dla sześciu osób, z których każda otrzymuje swój 1TB do wykorzystania – cena to 43zł miesięcznie (lub 430 rocznie).

Dropbox

Każdy chyba choć raz słyszał też nazwę Dropbox. To godna polecenia usługa chmurowa – również zapewniająca bezproblemową synchronizację i kompatybilna z wszystkimi wiodącymi platformami systemowymi.

Dropbox ma bardzo dobrą aplikację, ale kosztuje nieco więcej niż wspomniane wcześniej serwisy: za 2 TB trzeba uiszczać opłatę w wysokości 12 euro na miesiąc lub zapłacić 120 euro za cały rok z góry.

iCloud

Dla użytkowników iPhone i innych urządzeń marki Apple, najlepszym miejscem na zdjęcia jest oczywiście iCloud, a więc usługa stworzona właśnie przez firmę z Cupertino. Jest ona zintegrowana z każdym sprzętem producenta, dzięki czemu pozwala na przykład na wygodne przeglądanie zdjęć na wszystkich swoich urządzeniach (dopóki działają w ekosystemie Apple).

Każdy użytkownik ma do swojej dyspozycji 5GB darmowej przestrzeni na zdjęcia i inne pliki. W razie potrzeby można zwiększyć limit, a cennik prezentuje się następująco:

  • 50 GB – 4 zł za miesiąc
  • 200 GB – 12 zł za miesiąc
  • 2 TB – 40 zł za miesiąc

Dodajmy na marginesie, że dostępny jest również pakiet Apple One, w ramach którego otrzymujemy dodatkowo dostęp do usług premium, takich jak Apple Music, Apple tv+ i Apple Arcade. Do wyboru są dwie opcje: osobista za 25 zł miesięcznie (z 50 GB w iCloud) oraz rodzinna za 40 zł miesięcznie (z 200 GB w iCloud). Z tej drugiej może korzystać maksymalnie sześć osób.

Amazon Photos

Kolejną usługą, którą warto rozważyć jest Amazon Photos z aplikacją dostępną na Androida, iOS i komputery osobiste PC. To opcja kierowana do abonentów Amazon Prime, którzy w ramach jednej subskrypcji otrzymują nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia oraz 5GB na filmy.

Abonament Amazon Prime kosztuje 13 dolarów miesięcznie lub 120 dolarów rocznie. Oprócz miejsca na zdjęcia i filmy zawiera jeszcze dostęp do usługi VOD (Amazon Prime Video) i stremingu gier (Amazon Prime Gaming) oraz kilku innych benefitów.

Flickr

Czas na usługę kierowaną typowo do fotografów, a więc Flickr. To przestrzeń przeznaczona wyłącznie na zdjęcia, do której dostęp można uzyskać z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji na Androida i iOS. Umożliwia też wygodne i proste udostępnianie zdjęć – publicznie lub znajomym.

Flickr w wersji bezpłatnej umożliwia wgranie do 1000 zdjęć. Choć może się to wydawać ciekawa opcja, to niestety przyjemność korzystania z usługi odbierają wszechobecne reklamy.

Dlatego lepiej jest wykupić abonament Flickr Pro bez reklam. Daje nam nieograniczone miejsce na fotografie, a kosztuje 7 dolarów za miesiąc lub 50 dolarów za rok.

pCloud

Usługa pCloud jest czasem określana mianem wirtualnego banku szwajcarskiego – zresztą podlega nawet szwajcarskiemu prawu. To chmura z mocnym szyfrowaniem (po stronie klienta) i dwuetapowym uwierzytelnianiem, zapewniająca maksymalną prywatność.

Z pCloud można korzystać na dowolnym urządzeniu. Kompatybilne są komputery z systemami Windows, Linux i macOS, oraz smartfony i tablety z Android lub systemem Apple. Rozbudowane funkcje związane z synchronizacją i kopią zapasową, to kolejny atut. Atrakcyjny jest również cennik, przedstawiający się następująco:

  • 500 GB – 5 euro za miesiąc lub 48 euro za rok
  • 2 TB – 10 euro za miesiąc lub 96 euro za rok

Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia miejsca w chmurze dożywotnio. Kosztuje to oczywiście więcej, ale przy założeniu, że będziesz trzymać tam zdjęcia dłużej niż kilka lat, na pewno się opłaci. Ceny wynoszą odpowiednio 175 i 350 euro za 500GB lub 2TB.

Własna chmura, czyli domowy serwer NAS

A jak przechowywać zdjęcia w chmurze bez konieczności opłacania abonamentu? Rozwiązaniem może być stworzenie własnej przestrzeni dyskowej. Można to zrealizować, inwestując w domowy serwer NAS.

Z jednej strony wydatki mogą okazać się wyższe – przynajmniej na początek. Z drugiej strony mamy pełną kontrolę nad swoją chmurą. Dla osób szczególnie ceniących sobie prywatność jest to więc rozwiązanie idealne, bo niezależne od technologicznych gigantów. Stworzenie własnej chmury może również wydawać się skomplikowane, ale wystarcza odrobina lektury (polecamy poradnik Jak wybrać serwer NAS), by poradzić sobie z tym zadaniem.

Przeczytaj również artykuł o innych sposobach Jak backupować zdjęcia ze smartfona?

Jak widać, możliwości jest sporo. Dzięki temu bez trudu powinno ci się udać znaleźć najlepsze miejsce na przechowywanie zdjęć w chmurze.

Może Cię również zainteresować

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!