Android, iOS, Windows – systemy w smartfonach

09.11.2017 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Przy wyborze smartfona najczęstsze pytanie to jaki smartfon będzie najlepszy? Na rynku pojawiają się nowe, “ulepszone” modele, więc ciężko wybrać to, co będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Łatwo przeoczyć to, co jest najważniejsze, co sprawia, że telefon działa tak, a nie inaczej. Sercem i mózgiem każdego smartfona jest jego system operacyjny, od niego bowiem zależy, jaki będzie komfort korzystania z wybranego modelu.

Do wyboru mamy trzy rodzaje systemów jednak pamiętać należy, że system Windows Phone nie jest instalowany już w nowych telefonach.

Każdy ma swoje wady i zalety, warto je poznać, by wybór smartfona był bardziej świadomy, a nasze zadowolenie z posiadanego urządzenia jeszcze większe.

Mówisz smartfon, myślisz Android

Android to najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Aż 85% użytkowników posiada właśnie telefon z tym oprogramowaniem (na podstawie badań Strategy Analytics). To pokazuje, jak wielka to skala i z jakim potencjałem mamy do czynienia. Android to potęga, oprogramowanie działające praktycznie na dowolnej konfiguracji sprzętowej.

To sprawia, że z jego możliwości mogą korzystać potężne korporacje, jak i nieznane firmy produkujące tanie, mało rozbudowane modele smartfonów. To oczywiście wiąże się z wadami, bo jakość tych najtańszych modeli pozostawia wiele do życzenia. Niemniej, przy takiej ekspansji i tak szybkim rozwoju to nieuniknione, dlatego takie mankamenty nie powinny przysłonić pozytywnego obrazu “systemu dla każdego”, jak go określają jego twórcy.

Popularność = specjalne traktowanie

Popularność Androida działa jak silnik w doskonale wyposażonym samochodzie wyścigowym – to ona sprawia, że programiści ochoczo tworzą liczne aplikacje na ten system. Widzą, jak wiele osób z niego korzysta, mają więc pewność, że jak coś stworzą, to ich pomysł ma szansę przebić się do jak najszerszego grona ludzi. Popularność więc napędza jeszcze większe zainteresowanie, nie tylko klientów, którzy ciągle słyszą o Androidzie, ale także twórców licznych programów.

To powoduje sytuację, że większość popularnych programów tworzonych jest w pierwszej kolejności na urządzenia wyposażone w oprogramowanie Google. Trudno sobie wyobrazić firmę, która tworząc aplikację, zapomina o Androidzie. Zapominając o aplikacji na Androida, zapominamy o tych 85% użytkownikach!

Niebezpieczna konfiguracja?

Android to dobre rozwiązanie dla osób lubiących mieć pełną kontrolę nad swoim sprzętem. Posiadacze smartfonów z tym systemem mogą łatwo uzyskać na nich prawa administratora i dzięki temu korzystać z ciekawych funkcji. Ale uwaga, to co wydaje się piękne na pierwszy rzut oka, przestaje takim być, gdy pomyślimy o zagrożeniach z tego wynikających. Otóż, duże możliwości konfiguracji to wręcz perfekcyjne warunki dla hakerów i cyberprzestępców, którzy planują i wdrażają w życie swoje niecne pomysły. Dość powiedzieć, że prawie wszystkie (około 99%) “robaki” tworzone są z myślą o oprogramowaniu Google.

Kłopotliwa otwartość

W tym samym sensie można powiedzieć jeszcze o innej specyficznej wartości Androida – jego otwartości. To niewątpliwie jego zaleta, ale jednocześnie wada, bo system jest zagrożony różnymi modyfikacjami. Ten stan wykorzystują użytkownicy, ale też producenci urządzeń mobilnych. Efekt jest taki, że praktycznie większość urządzeń, jakie można kupić, posiada własną wkładkę, która wyposażona jest w dodatkowe funkcje i programy.

Wkładki same w sobie byłyby do zaakceptowania, gdyby nie spowalniały systemu. A tak się właśnie dzieje, więc po pewnym czasie takie urządzenie może działać tragicznie, aż tak bardzo, że potrzebne będzie jego gruntowne wyczyszczenie. Jaka jest na to rada? Zawsze sprawdzajmy opinie innych użytkowników na temat danego sprzętu, z drugiej strony można po prostu kupić urządzenie z czystym systemem Android.

Najpopularniejsze telefony z systemem Android

Zobacz smartfony z systemem Android >

Smartfon z iOS = ekskluzywny wybór

IOS firmy Apple nie jest najpopularniejszym systemem na rynku, jest za to określany jako ekskluzywny i wyjątkowy. Na pewno nie jest dla wszystkich, jak Android, nawet nie stara się takim być, bo ta niedostępność (szczególnie spowodowana zaporową ceną) jest bez wątpienia wartością dodaną, o której inne firmy mogą tylko pomarzyć.

Steve Jobs, nieżyjący już współzałożyciel firmy Apple, stworzył religię, kult marki, z którą utożsamiają się miliony osób na całym świecie. Czy to oznacza, że iOS to najlepszy system operacyjny na rynku, czy może więcej tu marketingowych sztuczek?

Kultowa marka

Trzeba od razu zauważyć, że iPhone – sztandarowy telefon marki Apple pojawił się na długo przed podobnymi modelami ze stajni Google (Android), a tym bardziej Microsoftu (Windows Phone). To oznacza, że marka mogła się przeobrażać i zmieniać na lepsze. Działając na mniej konkurencyjnym rynku, “wychowała” swojego typowego użytkownika, dla którego cena nie jest czymś, co odstrasza, wręcz przeciwnie, zachęca, bo wiadomo, że płaci się za jakość. I tu trzeba przyznać, że system ten, pomimo małego udziału w rynku, jest bardzo popularny wśród programistów, którzy tworzą coraz to nowsze, ulepszone aplikacje. I chociaż nie jest to taka ilość jak na Androida, to często przygotowywane oprogramowanie jest ekskluzywne – czyli pojawiające się tylko na tym konkretnym systemie.

IOS potrzebuje towarzystwa

Urządzenia marki Apple mają dość ograniczony zakres specyfikacji sprzętowych, ale na pewno nie można to zaliczyć na poczet wad. Zostało to bardzo dobrze przemyślane i zaplanowane, więc mała liczba dostępnych konfiguracji nie działa jak ograniczenie. Wręcz przeciwnie – sprawia, że iOS działa płynnie nawet na starszych (dwu-trzyletnich modelach).

Sprawdź nasz poradnik Jaki iPhone wybrać?

Trzeba jednak pamiętać, że pełnię możliwości uzyskamy, gdy urządzenie z iOSem współpracować będzie z innym flagowym produktem Apple – komputerem Mac. Firma z Cupertino stworzyła kompletny i bardzo wygodny ekosystem, który spaja te wszystkie urządzenia – komputery Mac, iPhony oraz iPady, pozwalając na płynną, niezakłóconą pracę. To wygodne, ale i obligujące, bo mając jeden produkt tej marki, przydałoby się kupić kolejny, jeśli chcemy osiągnąć najlepszą wydajność. Czy to wada, czy zaleta? Każdy musi sobie samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie.

Zobacz także nasz poradnik Jak wybrać MacBooka?

Piękne “jabłuszko”, ale ta cena…

Bez wątpienia system iOS działa szybko, bez opóźnień, jest solidny, zawsze na poziomie. Cechuje się bezpieczeństwem, gdyż odmiennie niż w Androidzie, każda aplikacja jest tu sprawdzana. Poza tym, na plus trzeba zaliczyć solidne wsparcie aktualizacji i to przez długi czas. Nie zapominajmy też o tym, że wszystkie produkty Apple są pięknie wykonane, minimalistyczne, bez zbędnych elementów. Dobry gust, stylowość, wyczucie trendów – to zawsze cechowało te produkty i to się nie zmienia. Pod tym względem konkurencja pozostaje daleko w tyle.

Nie sposób jednak oprzeć się wrażeniu, że produkty marki Apple są zwyczajnie za drogie. Niezaprzeczalne zalety oferują wiele dobrego, ale cena jest za wysoka. Choć z drugiej strony odnotujmy, że produkty z iOSem nie są dla wszystkich, lecz dla wąskiej grupy wybrańców. I wiele osób chce należeć do tego grona. Jeśli w przypadku Androida możemy czuć się jak trybik w wielkiej machinie, tutaj zyskujemy podmiotowość, wyróżniamy się w tłumie. Wydaje się, że ludzie z Cupertino bardzo dobrze znają się na psychologii. Co najmniej tak dobrze, jak na tworzeniu świetnego sprzętu.

Zobacz smartfony Apple >

Smarfon z Windows Phone – próba kompromisu?

A gdzie w tym wszystkim odnajduje się Windows Phone? Wydaje się, że stara się pogodzić te dwa obozy, znaleźć wspólne wartości i wypracować kompromis. Windows Phone to próba zbudowania centrum.

Podobnie, jak Android – próbuje stworzyć telefon dla wszystkich, ale zamiast kopiować patenty znane z oprogramowania Google, woli zerkać w stronę iOSu, by wzorować się na pewnych sprawdzonych rozwiązaniach.

Solidny, działający płynnie

Ten opis oddaje idealnie to, czym Windows Phone jest lub czym stara się być. To produkt nowy, najmniej popularny na rynku, nie w pełni ukształtowany, więc to, jaki ostatecznie będzie, okaże się pewnie za kilka lat. Na dzisiaj można powiedzieć, że mimo krótkiego stażu ma swoje niewątpliwe zalety. Przede wszystkim działa bardzo płynnie, na pewno lepiej niż wiele produktów firmowanych znakiem Android. Nawet tanie modele to zapewniają, ponieważ Windows Phone nie zadziała na dowolnym sprzęcie (jak Android). Microsoft wybiera tylko kilka konfiguracji, zapewnia więc to niezawodność działania, podobnie jak ma to miejsce w przypadku urządzeń Apple.

Mało aplikacji

Niestety, Windows Phone nie ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o wybór aplikacji. Programiści mają zdecydowanie ustalone preferencje, tworzą oprogramowanie na dwa wspomniane wcześniej systemy, a system Microsoftu jest przez nich traktowany trochę po macoszemu. Nawet jak już decydują się na wypuszczenie takiej aplikacji, to robią ją gorzej, a co więcej – rzadziej ją aktualizują. Jeśli więc nie wyobrażamy sobie smartfona bez swoich ulubionych aplikacji, sprawdź, jak wygląda sprawa z ich dostępnością.

Kafelki – pokochać je czy nienawidzić?

Interfejs zastosowany w Windows Phone jest zupełnie inny niż w Androidzie i iOSie. Składa się z kafelków i ma tak samo wielu zażartych wrogów, co zwolenników. Czy przypadnie nam do gustu? To sprawa całkowicie indywidualna. Na pewno jest prosty w obsłudze, co niewątpliwie spodoba się początkującym, którzy nigdy wcześniej nie mieli smartfona. Tym bardziej że twórcy nie ukrywają, że tworzyli ten system z myślą o mniej zaawansowanych użytkownikach, potrzebujących sprawnie działającego, nieskomplikowanego telefonu.

Zamknięty system, odporny na ataki

Kolejnym potwierdzeniem tego stanu jest to, że Windows Phone jest systemem szczelnie zamkniętym, więc nie ma sposobu, by uzyskać dodatkowe możliwości. Konsekwencją tego też jest to, że smartfony z Windows Phone psują się naprawdę rzadko, bo aplikacje mają ograniczone uprawnienia (więc użytkownicy nie mają możliwości ich zepsucia). Nie da się w tej sytuacji stworzyć złośliwego oprogramowania (jak w Androidzie, w którym jest to nagminne), ale jednocześnie aplikacje nie mają takich możliwości, jak w systemie od Google’a.

Przedstawiliśmy trzy systemy i świadomie nie wskazaliśmy, który z nich jest najlepszy. Z prostej przyczyny – nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Android jest dostępny dla każdego, Apple dla wybranych, a Windows Phone to ambitny dzieciak mający dopiero przed sobą najlepsze dni. Każdy zasługuje na uwagę i spokojną analizę, by wybrać ten system, który jest najbliższy naszym wyobrażeniom.

System Windows Phone nie jest już instalowany w nowych telefonach, sugerujemy wybór urządzeń z systemem Android lub iOS.

Smartfony, które polecamy w sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 76,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 57,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł