Jaki akumulator do fotowoltaiki wybrać? Ranking

Fotowoltaika to spore oszczędności i ochrona środowiska. W ostatnich latach popularność instalacji fotowoltaicznych ciągle rośnie. W końcu dzięki nim można obniżyć rachunki nawet o kilkadziesiąt procent. Uzyskiwanie energii z fotowoltaiki nie jest jednak pozbawione wad. Cechuje się sezonowością i jest zależne od pogody, która potrafi zmieniać się bardzo szybko. Magazynowanie wytworzonej energii jest zatem niezwykle istotne. Dlatego mając instalację fotowoltaiczną można rozważać również inwestycję w akumulator do niej. Jednak czy zawsze warto kupować akumulatory do fotowoltaiki? Jaki akumulator do fotowoltaiki wybrać? Przeczytaj o korzyściach takiego rozwiązania i zobacz ranking akumulatorów do fotowoltaiki.


Akumulatory do fotowoltaiki – ranking 2025









Spis treści:

Akumulator do fotowoltaiki – co to jest?

Skoro już wiemy, jakie akumulatory do fotowoltaiki w danym przedziale cenowym są najlepsze, czas na trochę teorii. Akumulatorów do fotowoltaiki nie należy mylić z bateriami do fotowoltaiki czy też bateriami do solarów. Urządzenia te, nazywane też magazynami energii, umożliwiają bezpieczne przechowywanie nadwyżki wyprodukowanej energii i wykorzystanie jej później. Akumulator odpowiada za zwiększanie autokonsumpcji z instalacji fotowoltaicznej. Zgromadzona energia przydaje się na bieżące domowe potrzeby, w nocy lub w dni pochmurne (kiedy fotowoltaika nie pracuje) lub podczas awarii sieci energetycznej. Odpowiednio dobrany akumulator do fotowoltaiki ułatwia zarządzanie zużywanym prądem zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem domowników. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można ograniczyć straty związane z nadwyżkami dziennymi i lepiej wykorzystać energię z fotowoltaiki.

akumulator do fotowoltaiki

Akumulatory do fotowoltaiki można podzielić na kilka rodzajów. Akumulatory litowo-jonowe są najpopularniejsze i świetnie sprawdzają się w instalacjach fotowoltaicznych. Ładują się bardzo szybko, są pojemne i pozwalają na regularne rozładowanie. Do tej grupy należą akumulatory LiFePO4, czyli akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe. Odznaczają się wydajnością, długą żywotnością, a także niskim samorozładowaniem. Warte uwagi są też akumulatory kwasowo-ołowiowe, chociaż to nieco starsza technologia. Na tle innych rodzajów akumulatorów wyróżniają się niższą ceną. Jednak idzie ona w parze ze sporym minusem, jakim jest mniejsza pojemność, dłuższy czas ładowania oraz krótsza żywotność w porównaniu z nowoczesnymi akumulatorami litowo-jonowymi.

Jaki akumulator do fotowoltaiki wybrać?

Gdy zastanawiamy się, jaki akumulator do fotowoltaiki wybrać, zwróćmy uwagę przede wszystkim na parametry, takie jak:

Pojemność

W przypadku akumulatorów do fotowoltaiki pojemność jest często kluczowym parametrem decydującym o zakupie. Parametr ten mierzy się w amperogodzinach (Ah), określa on, ile energii akumulator może przechować. Im pojemność jest większa, tym dłużej akumulator będzie w stanie zasilać urządzenia w przypadku braku dostępu do energii (np. w nocy). Jednocześnie duża pojemność może się wiązać z wyższymi kosztami zakupu i instalacji systemu, co może nie być opłacalne, jeśli zapotrzebowanie na energię nie jest wysokie.

Z tego powodu rekomendowane jest, aby w akumulatorze do fotowoltaiki pojemność dobierać w zależności od budżetu, planowanej wielkości instalacji i rzeczywistego zapotrzebowania na energię. Dla mniejszych domów, które nie mają dużego zapotrzebowania na energię, wystarczy akumulator o pojemności rzędu około 60000 mAh, tymczasem w dużych domach, gospodarstwach rolnych czy też firmach, które potrzebują więcej energii, zalecane są akumulatory do fotowoltaiki o pojemności rzędu około 100-150 000 mAh lub nawet więcej.

Cykl pracy

Podczas wyboru najlepszego akumulatora do fotowoltaiki warto zwrócić uwagę na cykl pracy, czyli liczbę pełnych cykli ładowania i rozładowania, które akumulator może przejść, zanim jego pojemność zacznie spadać i będzie konieczna wymiana. Starsze modele kwasowo-ołowiowe są tańsze, ale mają zwykle krótszą żywotność i wymagają wymiany po około 5-7 latach. Tymczasem nowsze modele litowo-jonowe oferują długą żywotność, nawet do 6000 cykli pracy, co przekłada się na około 10-15 lat użytkowania bez konieczności wymiany.

Napięcie

Ważny jest wybór odpowiedniego napięcia akumulatora – ten parametr decyduje o kompatybilności z innymi elementami systemu, takimi jak np. panele fotowoltaiczne. W przypadku systemów domowych najczęściej stosuje się akumulatory o napięciu 12V lub 24V.

Prędkość ładowania

Prędkość ładowania akumulatora decyduje o tym, jak szybko akumulator może się naładować w ciągu dnia, aby zapewnić wystarczającą ilość energii na wieczór i noc. Standardowy czas ładowania akumulatora wynosi od 5 do 8 godzin. Na rynku znajdziemy jednak i takie modele, które potrzebują 13-15-godzinnego ładowania.

Bezpieczeństwo

Gdy zastanawiamy się, jaki akumulator do fotowoltaiki off-grid wybrać, nie zapominajmy o bezpieczeństwie. Najlepsze akumulatory do fotowoltaiki na rynku wyposażono w szereg technologii, które sprawiają, że są one bezpieczne w użytkowaniu, a ryzyko awarii czy uszkodzeń wskutek zbyt temperatury jest zminimalizowane praktycznie do zera. Należy do nich np. nowoczesny system zarządzania baterią, który monitoruje napięcie, temperaturę i stan akumulatora. Tym rozwiązaniem mogą się pochwalić wspomniane powyżej akumulatory LiFePO4, czyli litowo-żelazowo-fosforanowe.

Trwałość

Na koniec warto zwrócić uwagę na trwałość akumulatora. Podczas gdy akumulatory kwasowo-ołowiowe mają krótszą żywotność, zwykle około 3-5 lat (przy odpowiedniej konserwacji nieco dłużej), modele litowo-jonowe zapewniają ponad 10 lat użytkowania. Co więcej, oferują one także mniejsze straty pojemności, zachowując około 80% swojej pojemności, nawet przy intensywnym cyklu pracy, co czyni je bardziej opłacalnym wyborem w perspektywie długoterminowej.

Akumulator do fotowoltaiki – czy warto instalować?

Na początek warto przemyśleć, czy akumulator do fotowoltaiki w ogóle opłaca się kupować. Podłączenie akumulatora do instalacji fotowoltaicznej niesie za sobą korzyści, takie jak ograniczenie strat wynikających z nadwyżek produkowanej energii, a także zasilanie awaryjne. Trzeba jednak pamiętać, że po kilku latach użytkowania akumulator robi się mniej wydajny. Może pojawić się konieczność jego wymiany, co tworzy dodatkowe koszty.

Czy warto instalować akumulator do fotowaltaiki?

Akumulatory do fotowoltaiki nie muszą być przesadnie drogie – ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Jednak nie będą to magazyny energii zdolne do zasilenia całego domu. Oczywiście im bardziej pojemny akumulator, tym wyższy koszt, na który trzeba się przygotować. Polecane modele z wyższej półki kosztują około 35 000 zł. Warto zdecydować się na podłączenie akumulatora do fotowoltaiki, jeśli chce się w jakimś stopniu osiągnąć niezależność energetyczną, zwłaszcza mieszkając w rejonie, gdzie często zdarzają się awarie prądu. Biorąc pod uwagę wyłącznie oszczędności, inwestycja w dobry akumulator może okazać się nieopłacalna.

Akumulatory do fotowoltaiki czy sprzedaż prądu?

Akumulatory do fotowoltaiki są niezbędne w instalacjach niepodłączonych do sieci energetycznej, czyli tzw. off-grid. Można wówczas gromadzić prąd i funkcjonować całkowicie niezależnie od zakładu energetycznego. Stosując w instalacji off-grid akumulator do fotowoltaiki mamy pewność, że nadwyżka prądu zostaje zmagazynowana i może być zużyta później.

Posiadając instalację podłączoną do sieci (on-grid) możemy mieć akumulator, ale nie musimy. W przypadku tego rodzaju instalacji, nadwyżka wyprodukowanego prądu sprzedawana jest do sieci energetycznej. Kiedy właściciel fotowoltaiki kupuje prąd od dostawcy, rachunek jest mniejszy o wartość sprzedanej wcześniej energii. Rozliczenie za prąd następuje w skali roku.

Co zatem bardziej się opłaca, sprzedaż prądu czy akumulator do fotowoltaiki? Czy warto inwestować w to rozwiązanie? Jeśli posiadasz środki na inwestycję i chcesz korzystać z własnej energii zamiast kupować prąd z sieci w droższych godzinach szczytowych, akumulatory mogą być dobrym wyborem. Natomiast gdy koszty początkowe związane z zakupem akumulatora do fotowoltaiki są dla Ciebie nie do przeskoczenia, a chcesz po prostu zarabiać na nadwyżkach wyprodukowanego prądu, sprzedaż prądu do sieci może być bardziej opłacalnym rozwiązaniem.


Zobacz wszystkie akumulatory do fotowoltaiki


Akumulatory do fotowoltaiki – czy warto?

Czy akumulatory do fotowoltaiki są absolutnie niezbędne? Oczywiście, że nie. Instalacja fotowoltaiczna może działać bez akumulatora. Jednak może on okazać się przydatny osobom decydującym się na większą niezależność energetyczną. Akumulator zapewnia też zasilanie awaryjne, co jest zdecydowanie warte rozważenia. W przypadku przerw w dostawach prądu dłuższych niż kilka minut, można dalej normalnie funkcjonować. W tym przypadku korzyści odczują zwłaszcza osoby pracujące zdalnie. Zatem warto mieć akumulator do fotowoltaiki, tak na wszelki wypadek.


Może Cię też zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Karolina Wojdała
Miłośniczka tekstowych gier RPG i dobrego jedzenia. Fanka fantastyki oraz kryminałów. Kocha zwierzęta, w szczególności swojego kota i dwa psy. Jej trudny związek ze sportem podtrzymują najnowsze zegarki sportowe i gadżety fitness.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (5 głosów)

Czytaj więcej