Jak działa odkurzacz pionowy z funkcją mycia? Czy warto go kupić?

jak działa odkurzacz z funkcją mycia?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się odkurzacze pionowe. Ich konstrukcja jest wygodna nie tylko w użyciu, ale również w przechowywaniu – pozwalają zaoszczędzić miejsce. Jeszcze praktyczniejszym rozwiązaniem jest odkurzacz z funkcją mycia, dzięki któremu wykonasz dwie czynności – odkurzanie i mycie podłóg – jednocześnie. To duża wygoda i oszczędność czasu.

Przy wyborze odkurzacza, warto wziąć pod uwagę odkurzacze pionowe. Co warto wiedzieć oraz jaki odkurzacz pionowy z funkcją mycia będzie dla ciebie najodpowiedniejszy? Polecamy też zajrzeć do rankingu odkurzaczy pionowych, gdzie opisujemy szczególnie polecane modele.

W tym artykule znajdziesz:

Co to jest pionowy odkurzacz z funkcją mycia?

Pionowy odkurzacz z funkcją mycia to rozwiązanie bardzo wygodne i funkcjonalne. W tego typu odkurzaczu najczęściej zanieczyszczenia zbierane są do pojemnika zamiast do worka, a jego konstrukcja jest lżejsza, smukła i bardziej poręczna. Ponadto pionowy odkurzacz z funkcją mycia może być bezprzewodowy, co podnosi komfort użytkowania.

Jeśli odkurzacz pionowy wyposażony został dodatkowo w funkcję prania, to może mieć dwa zbiorniki – w jednym znajduje się czysta woda, która używana jest do mycia podłogi, zaś w drugim gromadzona jest woda brudna. W ten sposób podłogi myte są zawsze wodą czystą.

Odkurzacze pionowe bezworkowe

Jak działa odkurzacz z mopem?

Pionowe odkurzacze z funkcją mycia mogą być zasilane na dwa sposoby:

  • Odkurzacze pionowe zasilane sieciowo – konieczne jest podłączenie ich do gniazdka
  • Odkurzacze pionowe zasilane akumulatorem – kable nas nie ograniczają, jednak należy pamiętać o naładowaniu akumulatora

Odkurzanie na sucho

Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo domowe bez odkurzacza – jest to w końcu wierny towarzysz porządków. W przypadku sprzątania na sucho, odkurzacz z funkcją mycia działa w sposób standardowy – zasysa powietrze, którego pęd zbiera zabrudzenia i przez rurę przenosi je do pojemnika.

Odkurzanie na mokro

Gdy chcemy przejść do odkurzania na mokro, bądź do mycia podłogi, to w większości modeli na szczotkę odkurzacza musimy nałożyć specjalną przystawkę ze zbiorniczkiem na wodę. W innych modelach zbiornik ten jest przez cały czas zintegrowany z odkurzaczem. W obydwu przypadkach do zbiornika możemy nalać wodę ciepłą lub zimną. Możemy też dodać do niej odrobinę detergentu, aby ułatwić usuwanie plam.

W trybie mycia do podstawy szczotki mocuje się specjalne ściereczki z mikrofibry. Można ich używać wielokrotnie, a w przypadku większych zabrudzeń można je wyprać ręcznie lub w pralce.

Odkurzacz z funkcją mycia gorącą parą

Na sklepowych półkach spotkamy się też z pionowymi odkurzaczami, w których mycie podłóg odbywa się z użyciem strumienia gorącej pary. Wtedy nie ma potrzeby używania detergentów, ani też mocnego tarcia czyszczonych powierzchni. Gorąca para błyskawicznie rozpuszcza nawet najbardziej uciążliwe zanieczyszczenia. W przypadku użycia gorącej pary trzeba jedynie pamiętać, aby sprzęt trzymać poza zasięgiem dzieci.

Czy warto kupić odkurzacz z funkcją mycia?

Odkurzacz myjący podłogi to doskonały wybór i duża pomoc w domowych obowiązkach. Nie trzeba już wykonywać dwóch czynności – najpierw odkurzać podłóg, a potem ich myć. Zaoszczędzimy czas, wykonując te czynności jednocześnie.

Pionowy odkurzacz do mycia podłóg jest też poręczny w przechowywaniu. Można go postawić, a więc nie będzie zajmował dużo miejsca. Po zakończeniu odkurzania wystarczy opróżnić zbiornik z brudną wodą.

Warto też docenić odkurzacze pionowe bezprzewodowe. Ułatwiają one sprzątanie, ponieważ nie wymagają od nas przełączania się z gniazdka do gniazdka przy przechodzeniu pomiędzy pomieszczeniami. Taki odkurzacz ręczny możemy wziąć ze sobą na taras, czy posprzątać nim garaż lub domek na działce.

Polecane odkurzacze pionowe

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4/5 (12 głosów)

Czytaj więcej