Drukuj
spinner

Konfigurator komputera PC

Wybrane elementy zestawu
{{group.product.name}}
{{group.product.name}}
{{group.product.price.price}} PLN

Informujemy, iż niektóre komponenty mogą nie być kompatybilne m.in. z uwagi na nietypowe rozwiązania stosowane przez producentów. W przypadku wykrycia takiej niezgodności w trakcie montażu zlecanego zestawu, zostaną zaproponowane alternatywne podzespoły o podobnych parametrach.

liczba elementów: {{$ctrl.countElementsInCart}}
Wartość: {{$ctrl.sumElementsInCart.price}} PLN
Dodaj do listy życzeń
Zapytaj o produkt

Złóż swój komputer - Konfigurator PC

Alternatywą dla kupowania gotowego zestawu PC jest samodzielne zbudowanie go od podstaw. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, wśród których największą jest pełna kontrola nad doborem podzespołów i dopasowaniem ich do własnych potrzeb oraz budżetu, którym dysponujemy. W przyszłości można też łatwo modernizować nasz komputer, bez obawy o naruszenie gwarancji na cały zestaw. Każdy zakupiony przez nas komponent będzie mieć bowiem własną gwarancję. Samodzielne składanie komputera PC może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości każdy powinien sobie z tym zadaniem poradzić. Wszystkie podzespoły dostarczane są ze szczegółową instrukcją montażu, aby uniknąć wszelkich problemów. Aby maksymalnie ułatwić cały proces doboru sprzętu komputerowego stworzyliśmy Konfigurator Komputera PC, który krok po kroku pomoże Ci wybrać optymalne elementy zestawu, dbając, aby były ze sobą kompatybilne. Jeśli wybrany przez Ciebie komponent okaże się niezgodny z pozostałymi, zostaną zaproponowane alternatywy o zbliżonych parametrach.


Po skompletowaniu wszystkich podzespołów możesz również zdecydować się na usługę montażu, którą sprawnie i szybko wykonają specjaliści Komputronik.

Gotowy i przetestowany sprzęt zostanie wówczas dostarczony pod wskazany przez Ciebie adres.


Budżet i przeznaczenie komputera

Zacząć powinniśmy od określenia, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup nowego komputera. Istotne jest także jego przeznaczenie. Inne parametry powinien mieć komputer do biura, a inne wydajny komputer dla graczy.


Procesor

Procesor to serce komputera. Jest to wyposażony w tzw. rdzenie komponent, który odpowiada za koordynację wszystkich zadań wykonywanych przez PC. W najbardziej podstawowych zadaniach sprawdzają się procesory dwurdzeniowe, ale profesjonaliści i gracze mogą wybierać modele wyposażone w 4, 6, 8 albo więcej rdzeni. Na wydajność ma również wpływ częstotliwość taktowania - wyrażana w MHz lub GHz. Ten parametr ma znaczenie, gdy potrzebna jest tzw. duża moc obliczeniowa, istotna m.in. dla graczy czy użytkowników, dla których liczy się przede wszystkim wydajność. Wybierać możemy pomiędzy procesorami dwóch firm: Intel oraz AMD. To, na którą się zdecydujemy, determinuje typ płyty głównej.

Jaki procesor wybrać? Poradnik


Chłodzenie procesora

Wybierając odpowiednie chłodzenie procesora zapewniamy sobie nie tylko cichszą pracę komputera, ale także poprawę stabilności i wydajności. Procesor jest jednym z tych podzespołów, które generuje najwięcej ciepła oraz pobiera najwięcej energii elektrycznej. Dobranie właściwego chłodzenia jest kluczowe w sytuacji, kiedy zamierzamy podkręcać procesor.

Jakie chłodzenie procesora wybrać?


Płyta główna

Płyta główna to podstawowy i najważniejszy element komputera. To na niej montowane są poszczególne komponenty, np. procesor, pamięć RAM i karta graficzna. Z nią też łączone są podzespoły, takie jak dysk twardy czy napędy. Dlatego bardzo ważne jest, by wszystkie te części były kompatybilne z płytą główną. Może ona również zawierać elementy zintegrowane (wbudowane w nią) – m.in. kartę sieciową i dźwiękową.

Jaka płyta główna?


Pamięć RAM

Pamięć RAM jest to pamięć tymczasowa komputera. To w niej przechowywane są wszystkie informacje, jakich w danej chwili potrzebuje PC, by wykonać powierzone mu zadania. Zarówno system operacyjny podczas uruchamiania, jak i każdy włączony program, ładuje swoje elementy do RAM. Z tego wynika, że im więcej pamięci - może to być 4 GB, 8, 16 lub więcej - tym więcej operacji można wykonać w tym samym momencie. Szybkość, z jaką procesy są przetwarzane, zależy przede wszystkim od rodzaju pamięci. Najpopularniejszy obecnie jest wydajny i energooszczędny DDR4. Do starszych płyt głównych przeznaczony jest natomiast DDR3. Wybierając pamięć RAM trzeba dopasować jej taktowanie do możliwości płyty głównej. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że będzie działać poprawnie.

Jaka pamięć RAM? Jak wybrać pamięć do komputera?


Karta graficzna

Karta graficzna uwidocznia efekty pracy komputera na ekranie monitora. Im większa wydajność tego komponentu, tym wyższa jest jakość obrazu. Komputer będzie w stanie wyświetlić większą rozdzielczość i bardziej płynną animację. Kart graficzna ma wpływ także na szybsze wykonywanie procesów, takich jak renderowanie. Najpopularniejsze karty graficzne to Radeon RX i GeForce GTX i RTX. O ich wydajności świadczą: ilość i rodzaj pamięci wideo oraz taktowanie pamięci, ale istotne jest także odpowiednie chłodzenie, które ma wpływ na niezawodność i kulturę pracy karty grafiki.

Jaka karta graficzna?


Dysk twardy

Dysk twardy to pamięć masowa - miejsce, w którym zapisywane są pliki. Im większa jest pojemność tego komponentu, tym więcej dokumentów, piosenek, zdjęć, filmów czy gier można na nim przechowywać. Wyróżnia się dwa podstawowe typy: talerzowe dyski HDD, o dużej pojemności (rzędu kilku TB), ale też niższej prędkości, oraz napędy SSD, bardziej wydajne i niezawodne, a do tego praktycznie bezgłośne. Decydując się na obydwa rozwiązania w jednym komputerze, można uzyskać szybkie ładowanie systemu oraz najważniejszych programów i równocześnie dużą przestrzeń dyskową na pliki.

Jaki dysk twardy wybrać?


Zasilacz

Zasilacz komputerowy to element niezbędny do działania PC. Oprócz przetwarzania i dostarczania prądu zasilacz pełni również funkcję zabezpieczającą – chroni części komputera przed awariami wskutek zwarcia czy też skoków napięcia. Jego najistotniejsze parametry to moc i sprawność. Dla poprawnego działania wydajniejszych komputerów wymagane jest zastosowanie zasilacza o większej mocy. Z kolei wyższa efektywność zasilacza ma wpływ na bezawaryjność.

Jak wybrać zasilacz komputerowy?


Obudowa

Obudowę najlepiej wybierać na samym końcu, aby mieć pewność, że pomieści wszystkie komponenty komputera. Warto zdecydować się na taką obudowę, która prezentować się będzie odpowiednio, ale najważniejsze jest, aby zapewniała bezpieczeństwo dla podzespołów Twojego nowego komputera oraz łatwy do nich dostęp. Powinna także być na tyle przestronna, aby w przyszłości znalazło się miejsce, w trakcie rozbudowy i modernizacji PC.

Jaka obudowa komputerowa?


Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat pozostałych podzespołów oraz niezbędnych akcesoriach i urządzeniach to sprawdź nasze Artykuły o komputerach i peryferiach.